تبلیغات
حنیف - گفتگو با مسیحی: شک فرهنگی 5 (ادامه)

گفتگو با مسیحی: شک فرهنگی 5 (ادامه)

نویسنده :حنیف
تاریخ:شنبه 29 شهریور 1393-01:06 ب.ظ

مقدمه: ادامه ی متن گفتگو با مسیحی - من و جان در دانشگاه در یک اتاق کار می کنیم. بنابراین تقریبا هر روز همدیگر را می بینیم. او یک مسیحی معتقد است و به زودی متوجه شد من سعی می کنم از احکام دین اسلام پیروی کنم.

 

....

حنیف: جان از وقتی که گذاشتی خیلی ممنونم. مایلم یک سوالی از تو بپرسم.

جان: حتما.

حنیف: نظر تو نسبت به فرهنگ آمریکایی چیست. چه نقدی بر فرهنگ آمریکا داری؟

جان: فکر می کنم منظورت فرهنگ از نظر دین مسیحیت است. خوب فرهنگ غالب ما آمریکایی ها در دهه های اخیر تغییر کرده. مثلا یکی از مسایلی که هست آن است که نوع پوشش در آمریکا مناسب نیست.

حنیف: در دین مسیحیت حدی برای پوشش وجود دارد؟

جان: نه حدی مشخصی وجود ندارد اما مبنا بر این است که باید با حیا لباس پوشید. الان افراد حیا را رعایت نمی کنند و فرهنگ ما آن است که به جای آن که حیا مبنای انتخاب پوشش باشد، راحتی افراد مبنا قرار دارد و افراد آن طور که راحتترند لباس می پوشند، البته گاهی هم لباس پوشیدن بر مبنای جلوه گری و جلب توجه است که این یکی درست عکس آن چیزی است که در مسیحیت توصیه شده. (1)

 

حنیف: جالب است چون در اسلام هم مبنای لباس پوشیدن همین با حیا بودن است و البته حدود مشخصی هم لحاظ شده اما روح دستورات حجاب زن و مرد در اسلام همین رعایت حیا است که با عرف جامعه هم گره می خورد.

جان: بله می دانم. در دین مسیحیت البته نگاه کردن آلوده هم از گناهان بزرگ است. بنابراین اگر کسی هم لباس مناسبی نداشته باشد باز نباید نگاه بدی کرد. متاسفانه الان این مورد هم رعایت نمی شود. البته کار سختی هم هست یعنی وقتی مبنا این شد که لباس هایی برای جلب توجه طراحی و پوشیده شود، دیگر نمی توان انتظار داشت افراد بتوانند خودشان را کنترل کنند.

حنیف: جالب است که در اسلام هم همین طور است. کنترل نگاه برای مردان و زنان صریحا در قرآن دستور داده شده است. بنابراین انسان هم موظف است که با رعایت پوشش دیگران را از گناه حفظ کند و هم خودش را کنترل کند. دیگر چه مواردی به نظرت می رسد.

جان: شراب خواری یک مورد دیگر است. در دین مسیحیت شراب حرام نیست ولی مست کردن و بیش از حد خوردن نهی شده. به نظرم این از مواردی است که باید در جامعه ی ما کنترل شود. البته مصرف شراب در طول زمان از نظر قانونی خیلی محل اختلاف بوده که بخشی از آن هم به خاطر حساسیت مسیحی ها بوده است ولی باز باید بیشتر محدودیت هایی اعمال شود.

حنیف: همان طور که می دانی در اسلام به کل شراب حرام است.

جان: یک مسأله ی دیگر پول پرستی است. نباید ثروتمند بودن و پول داشتن هدف اصلی افراد و ارزشمند باشد. در جامعه ی ما الان ارزش پول و ثروت بیش از حد تاکید می شود. زندگی نامه ی افرادی که پولدار شده اند به تعداد زیاد فروش می رود و بقیه به دنبال یادگیری از آن ها و رفتن همان راه هستند.

 

(جزو تعالیم اصلی مسیحیت همراهی با فقرا است و این ویژگی در روایات از زندگی مسیح هم پررنگ است. در طول تاریخ هم مسیحیت با توجه به طبقات محروم که بیشتر برای شنیدن پیام دین آمادگی دارند رشد کرده است. الان هم پیشرفت میسحیت در جوامع آمریکای لاتین یا شرق آسیا مثل فلیپین است.)

 

حنیف: درست می گویی، من واقعا مسیحی ها را از این جهت که برای ساده زیستی و همراهی با فقرا ارزش قایلند تحسین می کنم. البته در اسلام پول داشتن و ثروت مذموم نیست بلکه خلق ثروت برای رفاه جامعه و کمک به مستمندان پسندیده است، اما این که پول و ثروت دغدغه ی اصلی افراد باشد و مبنای ارزش در یک جامعه باشد مقبول نیست. بنابراین شاید بشود گفت زندگی افراد ثروتمند از این جهت که توانسته اند چرخه ی فقر در جامعه را بشکنند و خلق کار و ثروت کنند باید مورد تاکید قرار بگیرد. مضاف بر آن اینکه احکام مالی مثل زکات و خمس در اسلام وجود دارد که به بازپخش ثروت در جامعه کمک می کند. یعنی اگر کسی هم ثروتمند بشود، بخشی از ثروتش را در جامعه بازپخش می کند که به فقرا و یا کارهای عام المنفعه می شود و به این ترتیب از قبل پیشرفت او جامعه هم منتفع می شود. ورای این احکام هم صدقه و انفاق بسیار تاکید شده است و توصیه شده که صدقه هم در خفا و هم در علن و به صورت هم نشینی با افراد کم درآمد باشد که این کار برای خود فرد ثروتمند مفید است تا ثروتش دامن گیرش نشود و او را غافل نسازد.

(كَلَّا إِنَّ الْإِنسَانَ لَیَطْغَىٰ ﴿٦﴾ أَن رَّآهُ اسْتَغْنَىٰ ﴿٧﴾ إِنَّ إِلَىٰ رَبِّكَ الرُّجْعَىٰ ﴿٨﴾ )

جان: فکر می کنم مشکل آن است که ما تعلیم کتاب مقدس را از مدارس حذف کرده ایم. در نتیجه افراد در معرض تعالیم دینی قرار نمی گیرند. این مورد از نتایج سکولاریزم در جامعه ی ما است. برعکس تبلیغات برای مصرف کالاها در جامعه افزایش پیدا کرده است و افراد هر چه بیشتر برای مصرف کالا تحریص می شوند.

حنیف: درست می گویی، صنعت تبلیغات با آنکه هدفش فرهنگی نیست اما تاثیر فرهنگی گسترده ای بر جامعه می گذارد.

(صنعت تبلیغات یک صنعت پرسود و پیشروست که جامعه نسبت به گستردگی آن و تبعاتش غافل است. برای گستردگی این صنعت باید دید که 90 درصد سود شرکت گوگل از تبلیغات است. بر خلاف تصور غالب خدمات جستجو و ایمیل و غیره محل درآمد شرکت گوگل نیستند و کاربران گوگل مشتریان آن نیستند بلکه این محصولات صرفا برای جذب افراد هستند که بعدا داده های آن ها به شرکت های تبلیغاتی به فروش می رسد. یعنی شرکت های تبلیغاتی مشتریان اصلی گوگل هستند و محل اصلی درآمد این شرکت هستند. در دانشگاه هم ابزارهای تبلیغات بهینه مثل الگوریتم های جستجوی داده به طور گسترده مورد مطالعه هستند. مبنای صنعت بر تحریک احساس نیاز مردم است. مثلا اگر مردمی گرایش به ثروت داشته باشند، صنعت تبلیغات بر روی آن تکیه می کند، اگر مردمی گرایش به دین و معنویت داشته باشند باز صنعت تبلیغات از آن برای تبلیغ کالا استفاده می کند مثلا در ایام حج تبلیغاتی از خط هواپیمایی قطر پخش می شد که نشان می داد چگونه یک حاجی با این خط هوایی به مکه رفته و توانسته با آرامش روحانیتش را حفظ کند و کارهایش را هم انجام دهد. مشکل صنعت تبلیغات آن است که اولا می تواند ارزشهای جامعه را تشدید کند. یعنی اگر در جامعه ای تکیه ی ارزشی بر امور معنوی باشد و این ارزشها مبنای کار تبلیغات قرار بگیرند، صنعت تبلیغات به صورت یک ابزار فرهنگی گسترده و موثر برای گسترش این ارزش قرار می گیرد. ثانیا تبلیغات می تواند ارزش آفرینی کند. مثلا اگر شرکتی که محصولات سرگرمی تولید می کند بخواهد محصولاتش فروش برود باید اول نیاز به سرگرمی و اهمیت آن را در جامعه گسترش دهد. بنابراین با سرمایه گذاری بر روی تبلیغات این نیاز را در جامعه گسترش می دهد. قبل از آنکه به طور گسترده با نظام اقتصادی جهانی مشغول تعامل بشویم باید مبنای مناسبی برای صنعت تبلیغات شکل بدهیم.)

جان: یک مورد دیگر هم هست، روابط نامشروع. روابط نامشروع و فرزندانی که از آن متولد می شوند به سرعت در حال گسترش است. این نه تنها از نظر مسیحیت پذیرفته نیست و یک گناه بزرگ است، بلکه به بنیان خانواده ضربه می زند و اثرات مخربی دارد. در مسیحیت ازدواج یک امر مقدس است و به صورت رابطه ی یک زن و یک مرد تعریف می شود و فرزند هم بخشی از آن است.

(نرخ رشد فرزندان خارج از ازدواج  در بازه ی 1960 تا 2010 به طور خطی از 5 درصد به نزدیک 40 درصد افزایش پیدا کرده است. این رشد در حالی است که همزمان در این سال ها ابزارهای جلوگیری از باروری ناخواسته گسترش پیدا کرده اند و قوانین و ابزارهای سقط جنین تسهیل شده اند.

بعدها متوجه شدم که پدر و مادر جان با هم ازدواج نکرده بوده اند. الان او دو پدر دارد و دو مادر و نوجوانی اش را هم دو هفته در خانه ی یک خانواده و دو هفته در خانه ی دیگری می گذرانده. به خاطر همین تجربه ی منحصر به فردی داشته به اهمیت خانواده تاکید می کند. خودش هم خیلی زود ازدواج کرده است.)

حنیف: یک مورد دیگر را هم بگذار من اضافه کنم. ناخداباوری در جامعه ی آمریکا با آن چه در فرهنگی که من از آن می آیم متفاوت است. یعنی وقتی که در جامعه ای هستی که در مورد خالق هستی صحبت نمی شود و شعائر الهی و ایام الله برگزار نمی شود، خود به خود دچار فراموشی می شوی. تجربه ی من آن است که رعایت این امور به طور شخصی هم کار سختی است. برعکس در جامعه ای که در فرهنگ عامه مفاهیم دینی مورد استفاده است مثل دعا کردن، توکل بر خدا و یا گرامی داشتن روزهای خاصی برای امور دینی، ایمان انسان ها به دین هم افزایی می کند. این مسأله در باورهای دینی انسان تاثیر دارد. در آنجا به طور پیش فرض انسان ها به خداوند اعتقاد دارند و به این مسایل فکر می کنند،  ولی در اینجا خود به خود این مفاهیم برای انسان کمرنگ می شود و به تدریج در نگاه انسان و عقاید انسان اثر می گذارد و غفلت از این امور رخ می دهد.

(البته جامعه ی آمریکا به نسبت به اروپا مذهبی تر است. هم درصد خداباوران بالاتر است و مسیحی ها به طور فعال به تبلیغات مذهبی می پردازند و هم در عرف فرهنگی آمریکا بسیاری رفتارهایی که در اروپا پذیرفته شده است ناهنجار حساب می شود، مثل مصرف بالای شراب، معاشقه در جامعه و ...)

جان: جالب است، به این نکته توجه نکرده بودم. به نظر می رسد اسلام و مسیحیت از نظر مسایل فرهنگی به هم نزدیکند.

حنیف: بله، پیروان و روحانیون این دو دین می توانند در مسایل فرهنگی با هم تعامل کنند و برای تغییر فرهنگی جوامع در جهت ارزش های مشترکشان همکاری کنند. خیلی ممنون از وقتی که گذاشتی، از صحبت هایی که داشتیم استفاده کردم.

جان: خواهش می کنم. سعی می کنم یک سری منابع در مورد مسیحیت و کتاب مقدس برایت بفرستم. برای من هم جالب بود حرفهایی که زدی.

 

 

1- در بعضی مدارس آمریکا محدودیت پوشش لباس وجود ندارد اما بعضی معلم های مسیحی سعی می کنند به دخترها آموزش بدهند که لباس بالاتر از زانو و کوتاه تر از آرنج نپوشند. ظاهرا دانش آموزان خیلی از این اعمال محدودیت ها خوششان نمی آید. بالاخره مخالف فرهنگ غالب حرکت کردن کار سختی است مخصوصا در سن نوجوانی.

 

 

پینوشت:

1- جان در اتاق کارمان نعنا کاشته است! از برداشت محصولاتش به من هم تعارف می کند. من هم سعی می کنم طبق توصیه ی خوانندگان رفتارهای خوب او را با خوبی پاسخ بدهم، مقداری نبات ایرانی به او تعارف کردم. امیدوارم این رفتارها اثر مثبت داشته باشد و بحث های در مورد عقایدش اثر منفی نداشته باشد.

2- چیزی شبیه شورای صنفی دانشجویان در دانشگاه های اینجا هم وجود دارد. مدتی پیش متوجه شدم یکی از دوستان اتاق نامناسبی برای کار دارد و به این شورا مراجعه کردم و در مورد استانداردهایی که اتاق کار دانشجویان دکترا باید داشته باشد پرس وجو کردم. متاسفانه بعضی اتاق های دانشگاه اصلا کیفیت خوبی ندارد و مثلا در یک اتاق دو متر در دومتر سه دانشجو را قرار داده اند که پنجره یا سیستم نور و تهویه ی مناسب هم ندارد. سعی می کنم از تجربیات و نتایج یک چنین دست فعالیت هایی و مقایسه با تجربیات شورای صنفی در دانشگاه شریف بیشتر بنویسم.

3- مسأله ی حیا یک تفاوت بزرگ بین فرهنگ مذهبی در ایران و فرهنگ آمریکایی است. به طور ملموس، در فرهنگ مذهبی ما تصویری که از یک جوان نمونه ارایه می شود کسی است که سرش پایین است و خیلی در مورد خودش و توانایی ها و موفقیت هایش صحبت نمی کند. برای خانم ها هم تصویری که نشان داده می شود آن است که سعی در جلوه گری نمی کند و حتی زیبایی هایش را هم پنهان نمی کند. در فرهنگ غربی اولا بیان شخصیت فرد (self-expression) مهم است. کسی که نتواند در مورد خودش حرف بزند و افکار و دست آوردهایش را ارایه کند یک مهارت اجتماعی را از داده است و منزوی می شود. ثانیا الگویی علاوه تصویری که از یک مرد یا زن ایده آل در فرهنگ غربی نشان داده می شود آن است که با دیگران در ارتباط است و منزوی و خجالتی نیست. چنین فرد الگویی در ارتباط با دیگران به جنبه های جنسی را نمی بیند بلکه به جنبه های انسانی آن ها توجه می کند.

دقت کنید مسأله آنجاست که آن چیزی که در جامعه ی مذهبی ایران ارزش و مبنای پیشرفت فرد است، اینجا ضدارزش است و مانعی برای پیشرفت فرد می باشد. احتمالا اگر فرد مذهبی باشید در تجربه ی تان در شبکه های اجتماعی متوجه چنین مسایلی شده اید. به  به نظر شما کدام شیوه بهتر است؟ اینکه از افراد بخواهیم حدود را به صورت پررنگ رعایت کنند و با رعایت حیا مانع از گناه بشویم یا اینکه به سمتی برویم که افراد حساسیت هایشان را در این مسایل از دست بدهند. شاید تا حدی هم مبنای انسان شناسی مطرح بشود که انسان در هر کدام ازاین شرایط چه رفتاری نشان می دهد.  با شیوه ی آماری هم می توان بر روی نمونه هایی در هر دو جامعه تحقیق کرد و استخراج کرد که رفتارهایشان به چه شکلی است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://disransstar.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 07:19 ب.ظ

Nicely put. Regards.
fast cialis online cialis prices i recommend cialis generico prescription doctor cialis acquistare cialis internet cialis canada buying brand cialis online how does cialis work generic cialis in vietnam prix cialis once a da
Cialis canada
یکشنبه 2 تیر 1398 04:26 ق.ظ

Whoa plenty of good facts.
cialis super kamagra cialis sicuro in linea price cialis best buy original cialis only now cialis 20 mg cialis generic availability cialis 5 mg scheda tecnica cialis daily dose generic cialis 200 dollar savings card cialis diario compra
generic cialis pro
شنبه 1 تیر 1398 11:34 ق.ظ

Truly quite a lot of very good material.
cialis with 2 days delivery cialis therapie cialis name brand cheap cialis soft tabs for sale online prescriptions cialis cialis e hiv cialis price thailand generic cialis at walmart acheter cialis kamagra cialis kaufen bankberweisung
http://suycentfull.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 07:40 ب.ظ

Awesome info, Cheers!
cialis pills price each we use it cialis online store generic cialis 20mg tablets cialis diario compra cialis tadalafil cialis pills in singapore bulk cialis comprar cialis 10 espa241a purchasing cialis on the internet walgreens price for cialis
http://unalis.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 07:37 ق.ظ

Fantastic information, Regards!
buy cialis uk no prescription cialis 10 doctissimo generic cialis 20mg tablets comprar cialis navarr cialis 5 mg para diabeticos compare prices cialis uk how does cialis work cialis generico lilly we choice cialis pfizer india buy generic cialis
Online cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 04:52 ب.ظ

You explained this effectively!
generic cialis tadalafil recommended site cialis kanada cialis daily dose generic cialis uk cialis purchasing cialis purchasing viagra or cialis legalidad de comprar cialis cialis venta a domicilio cialis daily dose generic
http://idymcil.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 12:36 ق.ظ

You actually expressed that terrifically!
cialis coupons printable cialis 5 mg how much does a cialis cost cialis baratos compran uk where do you buy cialis cialis vs viagra generic cialis levitra cialis canadian drugs cialis savings card order cialis from india
http://tratcompte.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 01:48 ق.ظ

Thanks. I enjoy this.
cialis australia org venta de cialis canada legalidad de comprar cialis cialis baratos compran uk when can i take another cialis buy brand cialis cheap only here cialis pills side effects for cialis cialis rezeptfrei fast cialis online
http://buicrosun.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 11:06 ق.ظ

Many thanks! I enjoy this!
cialis ahumada cialis for sale in europa estudios de cialis genricos cialis pills boards pastillas cialis y alcoho click here to buy cialis cialis online nederland we like it cialis price cialis tadalafil cialis prezzo in linea basso
cialis therapie
یکشنبه 26 خرداد 1398 09:20 ب.ظ

Nicely put, Thanks a lot!
generic cialis in vietnam cialis baratos compran uk the best site cialis tablets we recommend cheapest cialis best generic drugs cialis cialis online precios de cialis generico 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis name brand cheap cialis price in bangalore
http://roonuland.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 06:45 ق.ظ

You actually suggested it perfectly!
click now cialis from canada cialis sans ordonnance enter site natural cialis can i take cialis and ecstasy free cialis get cheap cialis cialis tablets australia where cheapest cialis acheter cialis meilleur pri buying brand cialis online
http://ramtere.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 02:41 ق.ظ

Truly lots of great data!
when can i take another cialis cialis generic tadalafil buy achat cialis en suisse cialis sans ordonnance tadalafil 20 mg cialis per paypa cialis 20 mg cost cialis rckenschmerzen cialis herbs order cialis from india
http://sungboscomp.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 12:32 ب.ظ

Regards, Fantastic information!
rx cialis para comprar calis purchase once a day cialis cialis daily dose generic dose size of cialis prix de cialis if a woman takes a mans cialis we like it cialis soft gel we choice cialis uk cialis 100mg suppliers
http://curampo.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 10:12 ب.ظ

Regards, Quite a lot of info!

cialis 30 day sample look here cialis cheap canada cialis 20mg prix en pharmacie order cialis from india cialis without a doctor's prescription cialis canadian drugs prix de cialis when will generic cialis be available we like it cialis price cialis australian price
Cialis 20 mg
پنجشنبه 23 خرداد 1398 08:54 ق.ظ

With thanks. Valuable information.
tadalafil 5mg we use it 50 mg cialis dose try it no rx cialis price cialis wal mart pharmacy cialis professional from usa buying cialis in colombia buy cialis where do you buy cialis online cialis generic cialis soft gels
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 03:51 ب.ظ

Reliable information. Thanks.
cialis generico postepay cialis preise schweiz cialis from canada viagra cialis levitra cialis 5 mg schweiz cialis for sale south africa walgreens price for cialis buy cialis cialis online napol generic cialis at the pharmacy
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 09:53 ق.ظ

Helpful info. Thanks!
cialis online holland cialis online cialis from canada cialis 5 mg schweiz how to buy cialis online usa cialis for bph cialis manufacturer coupon legalidad de comprar cialis cialis australian price click here to buy cialis
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 04:44 ق.ظ

Seriously a lot of great data!
cialis reviews cialis 200 dollar savings card no prescription cialis cheap click now buy cialis brand we like it cialis price cialis 20 mg cost ou trouver cialis sur le net tadalafil 20mg we choice cialis pfizer india cialis 5mg
http://www.nostalgiazapara.pl/node/10729
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 07:04 ب.ظ
バリー,グッチ,セリーヌ,フェンディ,ゴヤール,スーパーコピーブランド,バッグ 財布,,時計 販売 ... 東京都中央
http://biznesars.ru/content/1774232086
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 07:03 ب.ظ
スーパーコピー財布ブランドコピーの専門店
http://www.smolensk-filarmonia.ru/news/genesis
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 06:13 ق.ظ
ブランドコピー代引きこちらは業界超人気のスーパーコピーブランド 代引き ショップです!
http://canadiantousapharmacy.com/
جمعه 23 فروردین 1398 07:33 ب.ظ

Nicely voiced without a doubt. !
canadian pharmacy meds prescriptions from canada without rx from canada canada pharmaceuticals online canadian pharmaceuticals reviews buy viagra 25mg good canadian online pharmacies how safe are canadian online pharmacies canada vagra pharmacy canada 24
http://canadianpharmacyes.com/
پنجشنبه 22 فروردین 1398 05:58 ق.ظ

Regards! Ample tips!

canadian pharmacies shipping to usa canadian pharmaceuticals nafta canadian pharcharmy online are canadian online pharmacies safe canada drug pharmacy canada drug pharmacy most reliable canadian online pharmacies online pharmacies tech school pharmacy canada online prescriptions drugstore online reviews
http://pylerome.com/terms
شنبه 17 فروردین 1398 11:30 ق.ظ
シャネルバッグスーパーコピー代引き口コミいおすすめ
buy cialis online us pharmacy
جمعه 16 آذر 1397 06:25 ق.ظ

Appreciate it, Plenty of material.

cialis rezeptfrei 5 mg cialis coupon printable venta cialis en espaa free cialis generic cialis in vietnam rezeptfrei cialis apotheke cialis super acti get cheap cialis cialis official site cialis mit grapefruitsaft
Generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:05 ب.ظ

Terrific postings. Thanks!
generic cialis tadalafil cialis australian price generic cialis levitra canadian discount cialis tadalafil tablets acheter cialis kamagra buy cialis online nz buy cialis cialis rckenschmerzen cialis super kamagra
Buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:18 ق.ظ

With thanks! Numerous write ups!

cialis daily cialis purchasing viagra vs cialis prix cialis once a da cialis et insomni cialis 20mg prix en pharmacie cialis dosage generic cialis at the pharmacy cialis online cialis for bph
buy cialis us pharmacy
سه شنبه 13 آذر 1397 04:13 ب.ظ

Kudos, Loads of data.

cost of cialis per pill weblink price cialis venta cialis en espaa cialis coupons generic cialis in vietnam cialis generico in farmacia cialis alternative 200 cialis coupon prices for cialis 50mg generic cialis at walmart
Cialis generic
سه شنبه 13 آذر 1397 04:51 ق.ظ

Nicely put. Regards!
cialis australia org generico cialis mexico cialis usa cost safe site to buy cialis online buy cialis online legal preis cialis 20mg schweiz non 5 mg cialis generici il cialis quanto costa how does cialis work prices for cialis 50mg
buy cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 04:45 ب.ظ

Good information. Cheers!
viagra cialis levitra are there generic cialis purchasing cialis on the internet cialis great britain generic cialis soft gels we recommend cheapest cialis only now cialis 20 mg cialis ahumada where do you buy cialis we recommend cialis best buy
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo