تبلیغات
حنیف - گفتگو با مسیحی: شک فرهنگی - 5

گفتگو با مسیحی: شک فرهنگی - 5

نویسنده :حنیف
تاریخ:یکشنبه 26 مرداد 1393-11:04 ب.ظ

مقدمه: John هم اتاقی من در دانشگاه است و تقریبا هر روز هم را می بینیم. از آنجا که یک مسیحی معتقد است چند بار در مورد مسیحیت و کتاب مقدس با من صحبت کرده. بخش هایی از کتاب مقدس را هم توصیه کرد که بخوانم. صحبت های پراکنده ی مان به چند سوال من از او ختم شد که قرار شد سر فرصتی کاملتر صحبت کنیم، سوالهایی مثل: با چه معیاری باید یک دین را تایید یا رد کرد؟، تهمت هایی مثل زنا و قتل نفس که به پیامبران الهی مثل حضرت داوود و حضرت ابراهیم در تورات نسبت داده می شود با پیامبری آن ها سازگار است؟، ایمان به خدا مقدم است یا پذیرش کتاب مقدس؟

نهایتا بعد از یک سال فرصتی دست داد و حدود دو ساعت صحبت کردیم. بعد از صحبت در مورد عقاید مسیحیت از او در مورد نظرش نسبت به فرهنگ آمریکا پرسیدم.


جان فرد خونگرم و مهربانی است. بسیار مرتب است و با تواضع با دیگران برخورد می کند. همان دفعه ی اول که هم را دیدیم توضیح داد که عربستان درس خوانده و از اسلام چیزهایی می داند. بیشتر کشورهای خاورمیانه را رفته است اگر چه به ایران سفر نکرده (ظاهرا عربستان پول خوبی به دانشجوها می دهد). بعدا چند بار پیش آمد که در مورد مسیحیت برای من توضیح داد و حتی توضیح داد که ما یک کلیسای هفتگی داریم که هر هفته خانه ی یک نفر برگزار می شود. چیزی شبیه هیات های مذهبی کوچک در ایران که در خانه ها برگزار می شود. جلساتشان به خواندن کتاب مقدس و بحث در مورد آن می گذرد. چند بار سعی کرد من را با مسیحیت آشنا کند تا اینکه فرصتی دست داد برای صحبت های کاملتر.

حنیف: من قبلا با مسیحی ها صحبت های پراکنده کرده ام. می توانی یک بار به طور منسجم برایم در مورد مسیحیت توضیح بدهی؟ فرض کن من یک فرد عادی هستم که هیچ چیزی از مسیحیت یا سایر ادیان نمی دانم و تو هم خود عیسای مسیح هستی (!) . چطور مسیحیت را به من معرفی می کردی؟

جان: بسیار خوب، اعتقاد اصلی در مسیحیت این است: انسان ذاتا گناهکار است و برای آمرزیده شدن نیاز دارد که توبه کند و ایمان بیاورد.

حنیف: توبه از چه چیزی و ایمان به چی؟

جان: توبه از گناهانی که انجام داده و ایمان به مسیح. انسان گناه کار است و اولین گناه را هم حضرت آدم انجام داد که از میوه ی ممنوعه خورد و انسان به زمین آمد. هر گناهی برای بخشیده شدن نیاز به جریمه دارد. برای بخشیده شدن گناه انسان پسر خدا بر روی زمین آمد تا در درد و رنج مردم با آن ها شریک شود و به صلیب کشیده شد. جریمه ی گناه انسان به صلیب کشیده شدن مسیح بود. بنابراین راه رستگاری انسان ها آن است که درک کنند خطاکارند، تواب باشند و ایمان بیاورند به این که مسیح خدای پسر است و بر صلیب کشته شد برای نجات انسان ها.

حنیف: آخر انسان ها همه که گناهکار نیستند، مثلا پیامبران یا انسان های خوبی ممکن است بوده باشند که گناهی نکرده باشند. چرا باید فرض کنیم انسان از بدو خلقت گناهکار است؟

جان: چرا گناه اولین انسان، حضرت آدم کافی است برای گناهکاری انسان ها و سقوط آنها از بهشت. برای بازگشت به بهشت هم لازم دارند که قربانی بدهند و همه به مسیح به عنوان منجی که دوباره در بهشت را به سوی انسان باز کرده است نیاز داریم.

حنیف: سوال دیگری که پیش می آید آن است که اگر انسان قرار باشد برای گناهانش جریمه بدهد باید قاعدتا انسان این جریمه را به خدا بدهد. چرا باید خود خدا جریمه ی گناهان انسان را بپردازد؟ 

جان: این به خاطر آن است که خدا مهربان است و انسان ها را دوست دارد. برای همین روی زمین آمد تا در این درد و رنج با آن ها شریک بشود و بعد هم کشته شد تا انسان ها رستگار بشوند. همان طور که گفتم در عوض از ما خواسته شده به این مسأله ایمان بیاوریم که تنها راه نجات انسان است.

حنیف: تکلیف کسانی که قبل از مسیح بوده اند چه می شود. آن ها که نمی توانستند به این مسأله ایمان بیاورند.

جان: در این سوال اختلاف نظر وجود دارد. بعضی معتقدند پیامبران قبلی از آمدن مسیح خبر داده اند و ایمان داشته اند به وقایعی که قرار است اتفاق بیافتد.

حنیف: برای من این مسأله که خدا دو قسمت بشود، قسمت پسر به شکل یک انسان دربیاید و به زمین بیاید و بعد هم کشته بشود کمی عجیب است. برای تو عجیب نیست که خدا بتواند منقسم بشود، مثل یک انسان محدود بشود و کشته بشود؟

جان: این به خاطر این است که ما عقلمان محدود است و نمی توانیم بفهمیم این مسایل را و باید ناچار ایمان بیاوریم. بعد هم مسیح انواع معجزات را داشته که نشان می دهد که انسان عادی نیست.

حنیف: البته معجزه دلیل خدا بودن که نمی شود. ولی بگذار یک بار دیگر مرور کنم. یک نفر 2000 سال پیش آمده، ادعا کرده که خداست و آمده تا انسان ها را رها کند. بعد هم گفته که انسان ها همه گناهکارند و پیش بینی کرده که بر دار کشته می شود. و باید همه به این مسایل ایمان بیاوریم تا آمرزیده بشویم. حالا دو تا سوال مطرح می شود. اول اینکه از کجا معلوم این چیزهایی که تو می گویی واقعا 2000 سال پیش اتفاق افتاده باشد و ثانیا اینکه حتی اگر چنین فردی آمده و چنین حرفهایی هم زده چرا من باید حرف این آدم را قبول کنم؟ 

جان: جواب هر دو سوال تو آن است که این ها در کتاب مقدس بیان شده. انجیل داستان عیسی را بیان کرده و همین مسایل را مطرح کرده.

حنیف: از کجا معلوم کتاب مقدس درست است؟

جان: چون این همه نسخه هایی که از دو هزار سال پیش تا به حال از آن نوشته شده اند همه مثل همدیگرند.

حنیف: یعنی تو واقعا رفته ای یک کار تحقیقاتی کرده ای به این نتیجه رسیده ای که این کتابی که دست ماست از نظر تاریخ شناسی معتبر است و همان کتاب دو هزار سال پیش است؟ این کاری که تو می گویی کار سختی است. من واقعا نمی توانم چنین کاری بکنم نه وقتش را دارم و نه دانشش را دارم و نه دسترسی دارم به منابعی کافی که بتوانم چنین کار تحقیقاتی بکنم. این کار در حد نوشتن چند پایان نامه ی دکترا است. تازه بعید می دانم با روش شناسی تاریخی به طور 100 درصد بتوان تایید کرد که این کتاب همان کتابی است که زمان مسیح بوده (بلکه برعکس می توان نشان داد که همان نسخه ی قدیمی نبوده چون زبان مسیح آرامی بوده و زبان این کتاب ها به زبان یونانی است. پس احتمال زیاد ترجمه شده اند و اصل متن در دست نیست).

جان: خود من به کسانی که اعتماد دارم مراجعه کردم. مقالات زیادی در مورد صحت کتاب مقدس نوشته شده که می توان به آن ها مراجعه کرد.

حنیف: باز این کار سختی است که اعتقاداتت را بر مبنای یک تحقیقات تاریخی بنا کنی که خودت قابلیت بررسی صحت آن ها را نداری. ببین ما داریم از یک امر بسیار مهم صحبت می کنیم، در مورد سرنوشت انسان و آخرت. چیزی نیست که اگر اشتباه کنی بعدا بتوانی جبران کنی. یعنی اگر حرفهای تو درست باشد و مثلا بعد از مرگ دنیایی باشد و بهشت و جهنمی، مسأله ی خیلی مهمی است. حالا بگذار فرض کنیم که انجیل تحریف نشده باشد و همان طور که 2000 سال پیش نوشته شده الان در دست ما باشد. از کجا معلوم که کسانی که آن ها را نوشته اند دروغ نگفته اند یا اشتباه نکرده اند؟

جان: این سوال خوبی است. انجیل های 4 گانه را در واقع 4 نفر از مسیحیان اولیه نوشته اند که سه تای آن ها مسیح را در حین حیات دیده اند و جزو حواریون بوده اند و چهارمی بعد از به صلیب کشیده شدن مسیح ایمان می آورد و با واسطه داستان های مسیح را نقل می کند. این که این چهار نسخه همه با هم منطبقند یعنی 4 نفر روایت های یکسانی را نقل می کنند نشان می دهد که واقعا همین اتفاقات افتاده است و آن ها دروغ نگفته اند یا اشتباه نکرده اند. حداقل امکان چنین چیزی خیلی کم است.

حنیف: شاید نتوان به راحتی گفت امکانش چقدر است. شاید این چهار نفر دست به یکی کرده باشند. به هر حال همه ی ایمان فرد بر مبنای راستگویی این چهر نفر بر پا می شود. حتی اگر اشتباه هم نکرده باشند و راست هم گفته باشند باز این سوال باقی می ماند که از کجا معلوم این فرد به نام عیسی که ادعا کرده خداست و این 4 نفر گزارش کرده اند ادعاهایش را، راست می گفته است. از کجا معلوم دروغگو یا یک حقه باز نبوده است که می خواسته مردم را دور خودش جمع کند؟  شاید این چهار نفر را هم فریب داده. ما که از این پیامبران دروغی حتی الان هم داریم.

به نظرم آمد جان کمی ناراحت شده است. یک لحظه تصور کردم کسی در مورد پیامبر اسلام چنین سوالی بپرسد از من. البته این سوال حق است و هر کسی قبل از ایمان آوردن به اسلام باید چنین سوالاتی را از خودش بپرسد. ولی باز شنیدن این سوالات برای یک فرد معتقد آسان نیست.

حنیف: بگذار باز تاکید کنم که من دارم از دیدگاه یک فرد بدون اطلاع از تو سوال می پرسم. وگرنه من به شخصه مسلمانم و پیامبری حضرت عیسی (ع) اعتقاد دارم و همانطور که تو به ایشان عشق می ورزی من هم به او علاقه دارم . همان طور که به حضرت محمد (ص) علاقه دارم.

جان: متوجهم. ببین می توان زندگی این چهار نفر را خواند و دید که انسان های خوبی بوده اند و وقتی آن ها از مسیح تعریف کرده اند و به او ایمان آورده اند یعنی حقیقتی را در او دیده اند.

حنیف: شما به به جز به انجیل به تورات هم اعتقاد دارید. آن را چطور می پذیری؟ آن را که حواریون ننوشته اند.

جان: درست است، تورات را به خاطر آنکه در انجیل پذیرفته شده می پذیریم. اضافه کنم که نامه های رسولان هم به ضمیمه ی انجیل و تورات هست.

حنیف: ولی در تورات انواع مسایل غیر عقلی آمده است. مثلا این که یک نفر که پیامبر است و برگزیده ی خداست و باید مردم از او پیروی کنند زنا می کند و آدم می کشد (روایت تورات از حضرت داوود (ع) ) یا زنش را به عقد دیگران در می آورد (روایت تورات از حضرت ابراهیم (ع) ) برای تو قابل قبول است؟

جان: اوه بله، می دانم منظورت چیست. شما مسلمانان اعتقاد دارید پیامبران معصومند. ما چنین اعتقادی نداریم.

حنیف: یک لحظه تصور کن من چنین گناهانی انجام داده باشم. آن وقت همزمان ادعا کنم من پیامبرم و از طرف خدا آمده ام و باید حرفم را گوش کنید. آیا تو قبول می کنی؟ حتما می گویی چنین فردی لیاقت شهادت دادن در یک مسأله ی ساده ی حقوقی یا قضاوت ساده را ندارد چه برسد به این که معیار اعتقادات من باشد.

جان: مگر در اسلام شما اعتقاد ندارید که موسی آدم کشته است؟

حنیف: فعلا اسلام معیار بحث ما نیست. اما آن قضیه فرق دارد. چیزی که من برایم پذیرشش سخت است آن است که فردی عمدا گناهان کبیره بکند و بعدش هم توبه نکرده باشد که بگویی بخشیده شده یا عوض شده و همزمان ادعای پیامبری بکند و مثلا موعظه کند که نباید قتل کرد و زنا کرد و غیره.

جان: بله متوجه شدم.

حنیف: بسیار خوب من هم تقریبا متوجه شدم که اصول عقاید مسیحیت چیست و مبنای ایمان به این دین از نظر تو چیست. اگر روزی بخواهم مسیحی بشوم حتما قبلش باید یک سلسله تحقیقات تاریخی بکنم نسبت به صحت متون مقدس و زندگی این 4 نفر. البته این روش هیچ وقت انسان را به یقین نمی رساند و خارج از قدرت اکثر انسان ها است.


جان: حالا یک سوال هم من از تو دارم. چرا این سوالات برایت مهم است؟

حنیف: فکر کنم ضمن بحث اشاره شد. سوالات چالش برانگیزی وجود دارند مثل چیستی انسان، فلسفه ی خلقت، زندگی بعد از مرگ و غیره. این سوالات آزار دهنده اند و جوابشان را در دین می توان یافت. چیزی که یقین داریم آن است که ما روزی نبوده ایم و روزی هم خواهیم مرد. 

جان: بگذار یک داستانی برایت بگویم. من روزی از خدا خواستم که اگر ایمان من درست است، هر چیزی که بین من و تو وجود دارد که من بیش از تو دوست دارم از من بگیر. فکر می کنی بعدش چه شد؟ نیم ساعت بعد دوست دخترم یک اس ام اس زد و گفت برای همیشه من را ترک می کند. این در حالی است که ما 4 سال بود با هم بودیم و تازه آن شب هم شب عید کریسمس بود و هیچ مشکلی هم بین ما نبود. تازه اس ام اس زدن غیر ممکن ترین شیوه برای جدایی در فرهنگ آمریکایی است.

حنیف: قبول دارم عجیب است. ولی جان، باور کن این اتفاقات عجیب نمی توانند مبنای ایمان من به مسیحیت باشند. چون اولا این اتفاق ها قابل سنجش نیستند که واقعا عجیبند یا نه یک رخداد عادی هستند. بالاخره در دنیای مادی اتفاقات با شانس وقوع کم هم پیش می آید. ثانیا این اتفاقات قابل انتقال به غیر نیستند. من از کجا بدانم آنچه در دل تو می گذرد یا برای تو رخ داده دقیقا چه بوده. ثالثا، این دست اتفاقات برای همه از هر دینی رخ می دهد. نظر شخصی من آن است که خداوند به هر مومنی از مسلمان و مسیحی و یهودی و غیره کمک می کند و در زندگی لحظات معجزه گونی برایشان رخ می دهد چون خداوند مهربان است و به همه بندگانش رحمت عام دارد. این دلیلی بر صحت عقیده ی افراد نمی شود. باور کن من هم در زندگی شخصی ام از این دست موارد داشته ام.

(باقی در مطلب بعدی)


پینوشت: 

1- می بینید که وقتی در مسیحیت عقل را معیار تشخیص صحت و رد یک دین قرار نمی دهند چطور گرفتاری پیش می آید و نمی توانند به یقین برسند. دست آخر مجبورند کشف و شهود شخصی را معیار قرار بدهند که آن هم معتبر نیست همان طور که گفته شد. اگر از اول جان بر مبنای عقل مسایل را پیش برده بود کار برایش دشوار نمی شد و خودش هم می توانست اشتباه در عقایدش را ببیند. علت این که عقل در مسیحیت مهجور است هم همان است که مبانی دینشان با عقل نمی سازد. در کتب حدیثی ما به جایگاه عقل در اعتقاد تاکید شده است. مثلا کتاب عقل و جهل مقدمه ی اصول کافی است. امیدوارم او هم روزی به مکتب اهل بیت راه پیدا کند.

2- همان روز عصر داشتم به حرف های جان فکر می کردم که یک مسیحی دیگر سراغم آمد و شروع کرد به تبلیغ دینی. اگر جای جان بودم باید این رخداد را به عنوان معجزه ای در حقانیت مسیحیت و خواست مسیح برای به ایمان به او می دیدم.

3- هفته ی پیش متوجه شدم یکی از خوانندگان وبلاگ برای ادامه ی تحصیل به آمریکا می آید. وبلاگ نویسی را برای ارتباط با دوستانم در ایران شروع کردم و مخاطب اصلی هم دوستان قدیمی و صمیمی بودند. اما وبلاگ واسطه ای شد که با خوانندگانی آشنا شوم که قبلا هم دیگر را ندیده بودیم، نه من آنها را می شناسم و نه آنها من را. البته این مسأله کار وبلاگ نویسی را سخت می کند. با این که سعی می کنم تا حد ممکن واقعیت های زندگی در آمریکا را بیان کنم اما باز رسانه ی وبلاگ ظرفیت محدودی دارد و نمی تواند همه ی مطالب را منتقل کند. امیدوارم در این کار موفق باشم.

4- اسلام (تنها) دینی است که تاکیدش را بر توحید قرار می دهد، قرآن شامل بلندترین مفاهیم توحیدی است و از دید یک مسلمان همه ی زندگی آزمون توحید عملیست. لحظات سخت زندگی را دوست دارم چون به معنی واقعی توحید انسان محک می خورد، و لیمحص الله الذین آمنوا و یمحق الکافرین (آل عمران 141). چگونه انسان از این آزمون سربلند بیرون می آید؟ یعنی چگونه می شود انسان از نظر عقیده و عمل موحد باشد؟

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
pene mas grande
جمعه 18 مرداد 1398 08:50 ب.ظ
Great blog here! Also your site loads up fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my site loaded up as quickly as yours lol
konto bankowe dla młodych
دوشنبه 14 مرداد 1398 04:17 ق.ظ
It's very trouble-free to find out any matter on web as compared to books,
as I found this paragraph at this site.
konto bankowe dla młodych
شنبه 12 مرداد 1398 01:56 ب.ظ
I blog frequently and I seriously thank you for your information. This article has really peaked my interest.
I am going to bookmark your blog and keep checking
for new details about once per week. I opted in for your RSS feed
as well.
bank konto dla młodych
شنبه 12 مرداد 1398 10:38 ق.ظ
Hiya very cool web site!! Guy .. Excellent .. Amazing ..
I will bookmark your web site and take the feeds additionally?
I am happy to seek out numerous helpful information right here
in the put up, we want work out extra techniques on this regard,
thanks for sharing. . . . . .
http://canadianopharmacy.com/
سه شنبه 8 مرداد 1398 03:10 ب.ظ

You said it adequately..
canadian rxlist canada rx canadian prescriptions online serc 24 mg canadian pharmacys reputable canadian prescriptions online canadian prescriptions online canada medication pharmacy canadian pharmaceuticals canada medication prices canadian drugstore
Como Aumentar O Penes Rapido
سه شنبه 8 مرداد 1398 08:58 ق.ظ
Hi, its pleasant article concerning media print,
we all be aware of media is a great source of data.
Generic cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 11:45 ب.ظ

Nicely put. Kudos!
cialis sans ordonnance cialis 5 effetti collaterali prezzo di cialis in bulgaria generic cialis in vietnam buying cialis overnight cialis sans ordonnance cialis sale online when will generic cialis be available cialis pills boards viagra vs cialis
prezzo di cialis in bulgaria
شنبه 1 تیر 1398 05:14 ب.ظ

You said it adequately..
cialis tablets for sale cialis online holland cialis 5 mg scheda tecnica warnings for cialis cialis canadian drugs cialis lowest price cialis 5mg billiger interactions for cialis cialis arginine interactio cialis 20 mg cost
http://osinled.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 12:13 ق.ظ

Thank you, Useful stuff!
buy cialis online legal cialis en mexico precio the best site cialis tablets wow cialis tadalafil 100mg generic cialis review uk cialis 20 mg chinese cialis 50 mg american pharmacy cialis cialis manufacturer coupon cialis tadalafil online
http://enebaz.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 07:55 ق.ظ

Regards, Helpful stuff.
sialis cialis patent expiration cialis professional from usa cost of cialis cvs we recommend cialis info cheap cialis cialis generico milano cialis generico online order a sample of cialis look here cialis order on line
http://ubtatsapp.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:26 ب.ظ

You revealed it exceptionally well.
look here cialis order on line try it no rx cialis cialis billig female cialis no prescription cialis 20 mg cut in half we recommend cialis info cialis diario compra generic cialis pro cialis name brand cheap cialis for daily use
Cialis generic
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:40 ب.ظ

You mentioned that superbly!
cialis dose 30mg cialis pills price each purchasing cialis on the internet comprar cialis navarr cialis uk only here cialis pills cheap cialis generico cialis mexico cialis sicuro in linea cialis purchasing
http://debaffpunc.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 05:17 ق.ظ

Fantastic tips. Kudos.
india cialis 100mg cost buy brand cialis cheap venta cialis en espaa cialis kaufen wo how do cialis pills work we choice cialis pfizer india cialis 5 mg buy cialis australia org cialis 20 mg effectiveness online cialis
Cialis canada
سه شنبه 28 خرداد 1398 12:49 ب.ظ

Useful info. Cheers!
generic cialis review uk compare prices cialis uk where to buy cialis in ontario venta de cialis canada cialis qualitat cialis generico en mexico cialis 5 mg funziona cheap cialis cuanto cuesta cialis yaho import cialis
http://piarpovport.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 02:53 ب.ظ

Thanks! I value this!
cialis generic cialis 10 doctissimo how to purchase cialis on line buy cialis online where cheapest cialis cialis prices in england tesco price cialis look here cialis order on line cialis 20mg prix en pharmacie cialis 30 day sample
cialis from usa
شنبه 25 خرداد 1398 07:44 ب.ظ

You reported this perfectly.
cialis venta a domicilio cialis generico online purchasing cialis on the internet prix de cialis tadalafil 20 mg cialis italia gratis cialis authentique suisse we recommend cialis best buy cialis online nederland prix de cialis
buy cialis canada pharmacy
شنبه 25 خرداد 1398 06:01 ق.ظ

Superb forum posts. Cheers.
precios de cialis generico we recommend cheapest cialis callus cialis dosage amounts cialis tadalafil online cialis lowest price cialis pills boards cialis 100mg suppliers cost of cialis per pill viagra vs cialis
http://bankrinfreap.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 03:40 ب.ظ

Regards. I value it.
acquisto online cialis order cialis from india i recommend cialis generico cialis diario compra cialis rckenschmerzen costo in farmacia cialis generic for cialis i recommend cialis generico cialis authentique suisse cialis 5 mg
http://giabrowun.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 01:27 ق.ظ

Fantastic postings. Kudos!
cialis prezzo al pubblico we recommend cialis best buy cialis flussig buying brand cialis online prices on cialis 10 mg cipla cialis online only best offers cialis use generic cialis in vietnam cialis 5 mg buy generic cialis with dapoxetine
http://docsditou.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 10:55 ق.ظ

Many thanks, An abundance of data.

purchase once a day cialis cialis patentablauf in deutschland walgreens price for cialis how does cialis work generic cialis in vietnam non 5 mg cialis generici if a woman takes a mans cialis purchase once a day cialis enter site 20 mg cialis cost achat cialis en itali
taking cialis
چهارشنبه 22 خرداد 1398 09:46 ب.ظ

You actually said this superbly.
cialis dose 30mg buy cialis online nz generic low dose cialis cialis generico lilly recommended site cialis kanada generic cialis cialis 5 mg buy cialis diario compra buy cialis online brand cialis generic
http://landbrigwe.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 07:41 ق.ظ

Nicely put. Thanks!
cialis billig cialis pills fast cialis online buying brand cialis online dose size of cialis fast cialis online cialis prezzo al pubblico how much does a cialis cost 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis pills in singapore
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 01:44 ق.ظ

Wow loads of wonderful material.
cialis 20mg preis cf buy cialis free cialis we choice free trial of cialis cost of cialis per pill viagra vs cialis cialis en mexico precio legalidad de comprar cialis enter site very cheap cialis compare prices cialis uk
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 07:55 ب.ظ

You actually mentioned it wonderfully.
buy original cialis the best choice cialis woman cialis billig canadian cialis cialis wir preise cialis prezzo in linea basso buy cialis sample pack brand cialis generic how to purchase cialis on line cialis 20mg preis cf
http://cialisvie.com/
جمعه 17 خرداد 1398 02:34 ب.ظ

Cheers! A lot of write ups!

cialis 5 mg effetti collateral we use it cialis online store cialis tadalafil online we choice cialis pfizer india cialis prezzo al pubblico acquisto online cialis fast cialis online cialis free trial cialis en mexico precio precios de cialis generico
http://pylerome.com/node/8
سه شنبه 27 فروردین 1398 08:33 ب.ظ
スーパーコピーを取り扱う悪質な詐欺販売サイトのブラックリスト 詐欺販売業者が主に取り扱う商品
http://canadianorderpharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 12:06 ب.ظ

Nicely put, With thanks.
canada pharmacies online prescriptions aarp recommended canadian online pharmacies online pharmacies canadian online pharmacies aarp recommended canadian online pharmacies cialis canadian pharmacy canada online pharmacies legitimate canada rx pharmacy times online canadian discount pharmacies
http://www.mirmetro.net/node/1413
شنبه 17 فروردین 1398 03:00 ق.ظ
工場の生産技術は熟練していますロレックススーパーコピー、 ルイヴィトンスーパーコピー、エルメススーパーコピー
Cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 07:27 ب.ظ

Many thanks! Plenty of facts.

cialis prices price cialis per pill pastillas cialis y alcoho cialis baratos compran uk cialis 20 mg can i take cialis and ecstasy cialis therapie canadian discount cialis we choice cialis pfizer india generic cialis
buy cialis cheap
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:04 ق.ظ

Thanks a lot, An abundance of forum posts.

price cialis wal mart pharmacy cialis generico online canadian discount cialis cialis coupons printable acquisto online cialis achat cialis en suisse cialis 05 weblink price cialis brand cialis nl buy cialis sample pack
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo