تبلیغات
حنیف - گفتگو با مسیحی: شک فرهنگی - 5

گفتگو با مسیحی: شک فرهنگی - 5

نویسنده :حنیف
تاریخ:یکشنبه 26 مرداد 1393-11:04 ب.ظ

مقدمه: John هم اتاقی من در دانشگاه است و تقریبا هر روز هم را می بینیم. از آنجا که یک مسیحی معتقد است چند بار در مورد مسیحیت و کتاب مقدس با من صحبت کرده. بخش هایی از کتاب مقدس را هم توصیه کرد که بخوانم. صحبت های پراکنده ی مان به چند سوال من از او ختم شد که قرار شد سر فرصتی کاملتر صحبت کنیم، سوالهایی مثل: با چه معیاری باید یک دین را تایید یا رد کرد؟، تهمت هایی مثل زنا و قتل نفس که به پیامبران الهی مثل حضرت داوود و حضرت ابراهیم در تورات نسبت داده می شود با پیامبری آن ها سازگار است؟، ایمان به خدا مقدم است یا پذیرش کتاب مقدس؟

نهایتا بعد از یک سال فرصتی دست داد و حدود دو ساعت صحبت کردیم. بعد از صحبت در مورد عقاید مسیحیت از او در مورد نظرش نسبت به فرهنگ آمریکا پرسیدم.


جان فرد خونگرم و مهربانی است. بسیار مرتب است و با تواضع با دیگران برخورد می کند. همان دفعه ی اول که هم را دیدیم توضیح داد که عربستان درس خوانده و از اسلام چیزهایی می داند. بیشتر کشورهای خاورمیانه را رفته است اگر چه به ایران سفر نکرده (ظاهرا عربستان پول خوبی به دانشجوها می دهد). بعدا چند بار پیش آمد که در مورد مسیحیت برای من توضیح داد و حتی توضیح داد که ما یک کلیسای هفتگی داریم که هر هفته خانه ی یک نفر برگزار می شود. چیزی شبیه هیات های مذهبی کوچک در ایران که در خانه ها برگزار می شود. جلساتشان به خواندن کتاب مقدس و بحث در مورد آن می گذرد. چند بار سعی کرد من را با مسیحیت آشنا کند تا اینکه فرصتی دست داد برای صحبت های کاملتر.

حنیف: من قبلا با مسیحی ها صحبت های پراکنده کرده ام. می توانی یک بار به طور منسجم برایم در مورد مسیحیت توضیح بدهی؟ فرض کن من یک فرد عادی هستم که هیچ چیزی از مسیحیت یا سایر ادیان نمی دانم و تو هم خود عیسای مسیح هستی (!) . چطور مسیحیت را به من معرفی می کردی؟

جان: بسیار خوب، اعتقاد اصلی در مسیحیت این است: انسان ذاتا گناهکار است و برای آمرزیده شدن نیاز دارد که توبه کند و ایمان بیاورد.

حنیف: توبه از چه چیزی و ایمان به چی؟

جان: توبه از گناهانی که انجام داده و ایمان به مسیح. انسان گناه کار است و اولین گناه را هم حضرت آدم انجام داد که از میوه ی ممنوعه خورد و انسان به زمین آمد. هر گناهی برای بخشیده شدن نیاز به جریمه دارد. برای بخشیده شدن گناه انسان پسر خدا بر روی زمین آمد تا در درد و رنج مردم با آن ها شریک شود و به صلیب کشیده شد. جریمه ی گناه انسان به صلیب کشیده شدن مسیح بود. بنابراین راه رستگاری انسان ها آن است که درک کنند خطاکارند، تواب باشند و ایمان بیاورند به این که مسیح خدای پسر است و بر صلیب کشته شد برای نجات انسان ها.

حنیف: آخر انسان ها همه که گناهکار نیستند، مثلا پیامبران یا انسان های خوبی ممکن است بوده باشند که گناهی نکرده باشند. چرا باید فرض کنیم انسان از بدو خلقت گناهکار است؟

جان: چرا گناه اولین انسان، حضرت آدم کافی است برای گناهکاری انسان ها و سقوط آنها از بهشت. برای بازگشت به بهشت هم لازم دارند که قربانی بدهند و همه به مسیح به عنوان منجی که دوباره در بهشت را به سوی انسان باز کرده است نیاز داریم.

حنیف: سوال دیگری که پیش می آید آن است که اگر انسان قرار باشد برای گناهانش جریمه بدهد باید قاعدتا انسان این جریمه را به خدا بدهد. چرا باید خود خدا جریمه ی گناهان انسان را بپردازد؟ 

جان: این به خاطر آن است که خدا مهربان است و انسان ها را دوست دارد. برای همین روی زمین آمد تا در این درد و رنج با آن ها شریک بشود و بعد هم کشته شد تا انسان ها رستگار بشوند. همان طور که گفتم در عوض از ما خواسته شده به این مسأله ایمان بیاوریم که تنها راه نجات انسان است.

حنیف: تکلیف کسانی که قبل از مسیح بوده اند چه می شود. آن ها که نمی توانستند به این مسأله ایمان بیاورند.

جان: در این سوال اختلاف نظر وجود دارد. بعضی معتقدند پیامبران قبلی از آمدن مسیح خبر داده اند و ایمان داشته اند به وقایعی که قرار است اتفاق بیافتد.

حنیف: برای من این مسأله که خدا دو قسمت بشود، قسمت پسر به شکل یک انسان دربیاید و به زمین بیاید و بعد هم کشته بشود کمی عجیب است. برای تو عجیب نیست که خدا بتواند منقسم بشود، مثل یک انسان محدود بشود و کشته بشود؟

جان: این به خاطر این است که ما عقلمان محدود است و نمی توانیم بفهمیم این مسایل را و باید ناچار ایمان بیاوریم. بعد هم مسیح انواع معجزات را داشته که نشان می دهد که انسان عادی نیست.

حنیف: البته معجزه دلیل خدا بودن که نمی شود. ولی بگذار یک بار دیگر مرور کنم. یک نفر 2000 سال پیش آمده، ادعا کرده که خداست و آمده تا انسان ها را رها کند. بعد هم گفته که انسان ها همه گناهکارند و پیش بینی کرده که بر دار کشته می شود. و باید همه به این مسایل ایمان بیاوریم تا آمرزیده بشویم. حالا دو تا سوال مطرح می شود. اول اینکه از کجا معلوم این چیزهایی که تو می گویی واقعا 2000 سال پیش اتفاق افتاده باشد و ثانیا اینکه حتی اگر چنین فردی آمده و چنین حرفهایی هم زده چرا من باید حرف این آدم را قبول کنم؟ 

جان: جواب هر دو سوال تو آن است که این ها در کتاب مقدس بیان شده. انجیل داستان عیسی را بیان کرده و همین مسایل را مطرح کرده.

حنیف: از کجا معلوم کتاب مقدس درست است؟

جان: چون این همه نسخه هایی که از دو هزار سال پیش تا به حال از آن نوشته شده اند همه مثل همدیگرند.

حنیف: یعنی تو واقعا رفته ای یک کار تحقیقاتی کرده ای به این نتیجه رسیده ای که این کتابی که دست ماست از نظر تاریخ شناسی معتبر است و همان کتاب دو هزار سال پیش است؟ این کاری که تو می گویی کار سختی است. من واقعا نمی توانم چنین کاری بکنم نه وقتش را دارم و نه دانشش را دارم و نه دسترسی دارم به منابعی کافی که بتوانم چنین کار تحقیقاتی بکنم. این کار در حد نوشتن چند پایان نامه ی دکترا است. تازه بعید می دانم با روش شناسی تاریخی به طور 100 درصد بتوان تایید کرد که این کتاب همان کتابی است که زمان مسیح بوده (بلکه برعکس می توان نشان داد که همان نسخه ی قدیمی نبوده چون زبان مسیح آرامی بوده و زبان این کتاب ها به زبان یونانی است. پس احتمال زیاد ترجمه شده اند و اصل متن در دست نیست).

جان: خود من به کسانی که اعتماد دارم مراجعه کردم. مقالات زیادی در مورد صحت کتاب مقدس نوشته شده که می توان به آن ها مراجعه کرد.

حنیف: باز این کار سختی است که اعتقاداتت را بر مبنای یک تحقیقات تاریخی بنا کنی که خودت قابلیت بررسی صحت آن ها را نداری. ببین ما داریم از یک امر بسیار مهم صحبت می کنیم، در مورد سرنوشت انسان و آخرت. چیزی نیست که اگر اشتباه کنی بعدا بتوانی جبران کنی. یعنی اگر حرفهای تو درست باشد و مثلا بعد از مرگ دنیایی باشد و بهشت و جهنمی، مسأله ی خیلی مهمی است. حالا بگذار فرض کنیم که انجیل تحریف نشده باشد و همان طور که 2000 سال پیش نوشته شده الان در دست ما باشد. از کجا معلوم که کسانی که آن ها را نوشته اند دروغ نگفته اند یا اشتباه نکرده اند؟

جان: این سوال خوبی است. انجیل های 4 گانه را در واقع 4 نفر از مسیحیان اولیه نوشته اند که سه تای آن ها مسیح را در حین حیات دیده اند و جزو حواریون بوده اند و چهارمی بعد از به صلیب کشیده شدن مسیح ایمان می آورد و با واسطه داستان های مسیح را نقل می کند. این که این چهار نسخه همه با هم منطبقند یعنی 4 نفر روایت های یکسانی را نقل می کنند نشان می دهد که واقعا همین اتفاقات افتاده است و آن ها دروغ نگفته اند یا اشتباه نکرده اند. حداقل امکان چنین چیزی خیلی کم است.

حنیف: شاید نتوان به راحتی گفت امکانش چقدر است. شاید این چهار نفر دست به یکی کرده باشند. به هر حال همه ی ایمان فرد بر مبنای راستگویی این چهر نفر بر پا می شود. حتی اگر اشتباه هم نکرده باشند و راست هم گفته باشند باز این سوال باقی می ماند که از کجا معلوم این فرد به نام عیسی که ادعا کرده خداست و این 4 نفر گزارش کرده اند ادعاهایش را، راست می گفته است. از کجا معلوم دروغگو یا یک حقه باز نبوده است که می خواسته مردم را دور خودش جمع کند؟  شاید این چهار نفر را هم فریب داده. ما که از این پیامبران دروغی حتی الان هم داریم.

به نظرم آمد جان کمی ناراحت شده است. یک لحظه تصور کردم کسی در مورد پیامبر اسلام چنین سوالی بپرسد از من. البته این سوال حق است و هر کسی قبل از ایمان آوردن به اسلام باید چنین سوالاتی را از خودش بپرسد. ولی باز شنیدن این سوالات برای یک فرد معتقد آسان نیست.

حنیف: بگذار باز تاکید کنم که من دارم از دیدگاه یک فرد بدون اطلاع از تو سوال می پرسم. وگرنه من به شخصه مسلمانم و پیامبری حضرت عیسی (ع) اعتقاد دارم و همانطور که تو به ایشان عشق می ورزی من هم به او علاقه دارم . همان طور که به حضرت محمد (ص) علاقه دارم.

جان: متوجهم. ببین می توان زندگی این چهار نفر را خواند و دید که انسان های خوبی بوده اند و وقتی آن ها از مسیح تعریف کرده اند و به او ایمان آورده اند یعنی حقیقتی را در او دیده اند.

حنیف: شما به به جز به انجیل به تورات هم اعتقاد دارید. آن را چطور می پذیری؟ آن را که حواریون ننوشته اند.

جان: درست است، تورات را به خاطر آنکه در انجیل پذیرفته شده می پذیریم. اضافه کنم که نامه های رسولان هم به ضمیمه ی انجیل و تورات هست.

حنیف: ولی در تورات انواع مسایل غیر عقلی آمده است. مثلا این که یک نفر که پیامبر است و برگزیده ی خداست و باید مردم از او پیروی کنند زنا می کند و آدم می کشد (روایت تورات از حضرت داوود (ع) ) یا زنش را به عقد دیگران در می آورد (روایت تورات از حضرت ابراهیم (ع) ) برای تو قابل قبول است؟

جان: اوه بله، می دانم منظورت چیست. شما مسلمانان اعتقاد دارید پیامبران معصومند. ما چنین اعتقادی نداریم.

حنیف: یک لحظه تصور کن من چنین گناهانی انجام داده باشم. آن وقت همزمان ادعا کنم من پیامبرم و از طرف خدا آمده ام و باید حرفم را گوش کنید. آیا تو قبول می کنی؟ حتما می گویی چنین فردی لیاقت شهادت دادن در یک مسأله ی ساده ی حقوقی یا قضاوت ساده را ندارد چه برسد به این که معیار اعتقادات من باشد.

جان: مگر در اسلام شما اعتقاد ندارید که موسی آدم کشته است؟

حنیف: فعلا اسلام معیار بحث ما نیست. اما آن قضیه فرق دارد. چیزی که من برایم پذیرشش سخت است آن است که فردی عمدا گناهان کبیره بکند و بعدش هم توبه نکرده باشد که بگویی بخشیده شده یا عوض شده و همزمان ادعای پیامبری بکند و مثلا موعظه کند که نباید قتل کرد و زنا کرد و غیره.

جان: بله متوجه شدم.

حنیف: بسیار خوب من هم تقریبا متوجه شدم که اصول عقاید مسیحیت چیست و مبنای ایمان به این دین از نظر تو چیست. اگر روزی بخواهم مسیحی بشوم حتما قبلش باید یک سلسله تحقیقات تاریخی بکنم نسبت به صحت متون مقدس و زندگی این 4 نفر. البته این روش هیچ وقت انسان را به یقین نمی رساند و خارج از قدرت اکثر انسان ها است.


جان: حالا یک سوال هم من از تو دارم. چرا این سوالات برایت مهم است؟

حنیف: فکر کنم ضمن بحث اشاره شد. سوالات چالش برانگیزی وجود دارند مثل چیستی انسان، فلسفه ی خلقت، زندگی بعد از مرگ و غیره. این سوالات آزار دهنده اند و جوابشان را در دین می توان یافت. چیزی که یقین داریم آن است که ما روزی نبوده ایم و روزی هم خواهیم مرد. 

جان: بگذار یک داستانی برایت بگویم. من روزی از خدا خواستم که اگر ایمان من درست است، هر چیزی که بین من و تو وجود دارد که من بیش از تو دوست دارم از من بگیر. فکر می کنی بعدش چه شد؟ نیم ساعت بعد دوست دخترم یک اس ام اس زد و گفت برای همیشه من را ترک می کند. این در حالی است که ما 4 سال بود با هم بودیم و تازه آن شب هم شب عید کریسمس بود و هیچ مشکلی هم بین ما نبود. تازه اس ام اس زدن غیر ممکن ترین شیوه برای جدایی در فرهنگ آمریکایی است.

حنیف: قبول دارم عجیب است. ولی جان، باور کن این اتفاقات عجیب نمی توانند مبنای ایمان من به مسیحیت باشند. چون اولا این اتفاق ها قابل سنجش نیستند که واقعا عجیبند یا نه یک رخداد عادی هستند. بالاخره در دنیای مادی اتفاقات با شانس وقوع کم هم پیش می آید. ثانیا این اتفاقات قابل انتقال به غیر نیستند. من از کجا بدانم آنچه در دل تو می گذرد یا برای تو رخ داده دقیقا چه بوده. ثالثا، این دست اتفاقات برای همه از هر دینی رخ می دهد. نظر شخصی من آن است که خداوند به هر مومنی از مسلمان و مسیحی و یهودی و غیره کمک می کند و در زندگی لحظات معجزه گونی برایشان رخ می دهد چون خداوند مهربان است و به همه بندگانش رحمت عام دارد. این دلیلی بر صحت عقیده ی افراد نمی شود. باور کن من هم در زندگی شخصی ام از این دست موارد داشته ام.

(باقی در مطلب بعدی)


پینوشت: 

1- می بینید که وقتی در مسیحیت عقل را معیار تشخیص صحت و رد یک دین قرار نمی دهند چطور گرفتاری پیش می آید و نمی توانند به یقین برسند. دست آخر مجبورند کشف و شهود شخصی را معیار قرار بدهند که آن هم معتبر نیست همان طور که گفته شد. اگر از اول جان بر مبنای عقل مسایل را پیش برده بود کار برایش دشوار نمی شد و خودش هم می توانست اشتباه در عقایدش را ببیند. علت این که عقل در مسیحیت مهجور است هم همان است که مبانی دینشان با عقل نمی سازد. در کتب حدیثی ما به جایگاه عقل در اعتقاد تاکید شده است. مثلا کتاب عقل و جهل مقدمه ی اصول کافی است. امیدوارم او هم روزی به مکتب اهل بیت راه پیدا کند.

2- همان روز عصر داشتم به حرف های جان فکر می کردم که یک مسیحی دیگر سراغم آمد و شروع کرد به تبلیغ دینی. اگر جای جان بودم باید این رخداد را به عنوان معجزه ای در حقانیت مسیحیت و خواست مسیح برای به ایمان به او می دیدم.

3- هفته ی پیش متوجه شدم یکی از خوانندگان وبلاگ برای ادامه ی تحصیل به آمریکا می آید. وبلاگ نویسی را برای ارتباط با دوستانم در ایران شروع کردم و مخاطب اصلی هم دوستان قدیمی و صمیمی بودند. اما وبلاگ واسطه ای شد که با خوانندگانی آشنا شوم که قبلا هم دیگر را ندیده بودیم، نه من آنها را می شناسم و نه آنها من را. البته این مسأله کار وبلاگ نویسی را سخت می کند. با این که سعی می کنم تا حد ممکن واقعیت های زندگی در آمریکا را بیان کنم اما باز رسانه ی وبلاگ ظرفیت محدودی دارد و نمی تواند همه ی مطالب را منتقل کند. امیدوارم در این کار موفق باشم.

4- اسلام (تنها) دینی است که تاکیدش را بر توحید قرار می دهد، قرآن شامل بلندترین مفاهیم توحیدی است و از دید یک مسلمان همه ی زندگی آزمون توحید عملیست. لحظات سخت زندگی را دوست دارم چون به معنی واقعی توحید انسان محک می خورد، و لیمحص الله الذین آمنوا و یمحق الکافرین (آل عمران 141). چگونه انسان از این آزمون سربلند بیرون می آید؟ یعنی چگونه می شود انسان از نظر عقیده و عمل موحد باشد؟

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Louvenia
جمعه 28 اردیبهشت 1397 07:50 ق.ظ
Hi, Neat post. There's an issue with your website in internet explorer, coujld test this?

IE nonetheoess is the market chief and a huge portion of people will
leave out your magnificent writing due to this problem.
Shane
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 08:38 ق.ظ
What's Happening i am new to this, I stumbled upon this I've discovered It absolutely helpful and
it has aided me ouut loads. I amm hhoping to contribue & aid different users like its aided me.
Goood job.
Cialis 20 mg
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 05:46 ق.ظ

Seriously a good deal of excellent knowledge!
cialis professional yohimbe achat cialis en europe tadalafil 10 mg purchasing cialis on the internet if a woman takes a mans cialis cialis 5mg prix cialis price thailand cialis tadalafil online tadalafil tablets cialis rezeptfrei sterreich
Generic cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 08:33 ب.ظ

Many thanks! Great stuff!
acheter du cialis a geneve cialis uk cialis canada on line cialis coupon are there generic cialis enter site natural cialis cialis efficacit viagra vs cialis vs levitra cialis wir preise cialis arginine interactio
Viagra generico online
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 08:11 ق.ظ

Lovely info. Kudos.
to buy viagra online pharmacy order online levitra buy viagra now buy viagra now online buy viagra brand viagra pharmacy online viagra buy viagra sildenafil pills viagra buy no prescription where to buy viagra online without prescription
Randal
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:07 ق.ظ
Hello, of coiurse this puece of writihg iis reallly fastidious and I
hav learned lott of things fdom itt concerning blogging.
thanks.
depforce plus rx
جمعه 31 فروردین 1397 10:45 ب.ظ
It's aazing tto visit thi sitte and reading thhe views off aall mates onn tthe topic off
this article, while I aam also zelous of getting experience.
Ahmed Hassan
یکشنبه 26 فروردین 1397 10:15 ق.ظ
I thіnk thіs is ɑmong the mοst siɡnificant informаtion for me.
Аnd i am glad reading your article. But wanna remark օn few
ցeneral things, Tһe website style is wonderful, tһе articles іs гeally ցreat :
Ɗ. Good job, cheers
getroman scam
جمعه 24 فروردین 1397 03:49 ق.ظ
Awesome issues here. І ɑm very satisfied to peer your post.
Thаnks ѕo mսch аnd I'm һaving a ⅼoⲟk forward tօ contact you.
Wilⅼ yoᥙ pleɑsе drop me a e-mail?
generique viagra super active
پنجشنبه 23 فروردین 1397 11:19 ق.ظ
Greetings from Idaho! I'm bored to tears at work ѕo I decided tⲟ browse үour blog ⲟn my iphone dսring
lunch break. I reаlly like the info уoᥙ presеnt hеге and can't wait to
take a look whеn I get home. I'm shocked at һow quick yοur blog loaded οn my mobile ..

Ӏ'm not еvеn using WIFI, ϳust 3G ..Anyhow, superb site!
does viagra super active work
پنجشنبه 23 فروردین 1397 09:42 ق.ظ
What i ԁon't understood is if truth bе tolɗ hоw үou are no longеr actuaⅼly much more neatly-appreciated tһan you
mіght Ƅe right now. You are ᴠery intelligent.

Уou realize thus considerably іn the cɑse
of tһіs topic, mɑdе me individually believe it
from a lot of ѵarious angles. Ιtѕ like women and men are not interesteⅾ except it iѕ ᧐ne
thying tⲟ accomplish with Lady gaga! Υouг individual stuffs outstanding.
Аt aⅼl times maintain it uⲣ!
buy lumigan drops
شنبه 11 فروردین 1397 04:53 ق.ظ
Hello, yes this paragraph is really good and I have learned lot of things from it regarding blogging.
thanks.
Tadalafil Free Shipping Deals
شنبه 11 فروردین 1397 04:09 ق.ظ
Hey there! This is my 1st comment һere ѕo І just wanted to ɡive
a quick shout out аnd telⅼ yօu I really
enjoy reading your posts. Cɑn you suggest any other blogs/websites/forums tһаt deal with the ѕame subjects?

Thanks foг ʏߋur time!
buy lumigan eyelash
پنجشنبه 9 فروردین 1397 10:47 ق.ظ
Howdy! Somrone in my Facebook group shaared this website with us so I came to take a look.

I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and
will be tweeting this to my followers! Exceptional blog and terrific design.
mezo
سه شنبه 7 فروردین 1397 10:52 ق.ظ
What's ᥙp, ᧐f coursе tһiѕ article is really gooԀ and I have learned
lot ߋf things from it ⅽoncerning blogging.
thаnks.
Buy generic cialis
جمعه 3 فروردین 1397 09:54 ب.ظ

Wow many of fantastic facts!
cialis 10mg prix pharmaci cialis coupon click now buy cialis brand buy online cialis 5mg price cialis best cialis italia gratis india cialis 100mg cost cialis mit grapefruitsaft viagra cialis levitra cialis generique
sugar slide hack
جمعه 4 اسفند 1396 08:29 ب.ظ
من رفتهام برادر کوچکم را تحویل دهم، او نیز باید به طور منظم از این وبسایت بازدید کند تا از شایعات اخیر به روز شود.
Toby
جمعه 17 آذر 1396 09:37 ق.ظ
I am extremely impressed along with your writing skills as
well as with the structure for your blog. Is this a paid theme
or did you modify it your self? Anyway stay up the nice high quality writing, it
is uncommon to peer a great weblog like this one today..
How do you get Achilles tendonitis?
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:45 ب.ظ
Thanks for your personal marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you are
a great author.I will make sure to bookmark your blog and definitely will come back at some
point. I want to encourage you continue your great work, have a nice evening!
What is distraction osteogenesis?
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:46 ق.ظ
Valuable information. Lucky me I found your website by chance,
and I'm shocked why this coincidence didn't happened in advance!
I bookmarked it.
http://normanzzzvqvmwva.over-blog.com
یکشنبه 18 تیر 1396 09:46 ق.ظ
Hi everybody, here every one is sharing these knowledge, therefore it's nice
to read this web site, and I used to pay a visit this website every day.
lucretiascholle.blog.fc2.com
دوشنبه 1 خرداد 1396 06:26 ب.ظ
Greetings from Idaho! I'm bored at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break.
I really like the info you present here and can't wait to take a look
when I get home. I'm amazed at how fast your
blog loaded on my phone .. I'm not even using WIFI, just 3G ..

Anyhow, excellent site!
BHW
شنبه 26 فروردین 1396 11:59 ق.ظ
hello!,I really like your writing very so much! share we keep
in touch more approximately your article on AOL?
I require an expert on this area to solve my problem.

May be that is you! Taking a look forward to look you.
BHW
پنجشنبه 24 فروردین 1396 02:52 ق.ظ
Very good article! We will be linking to this great post on our site.
Keep up the good writing.
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 12:33 ق.ظ
Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for your further post thanks once again.
manicure
جمعه 18 فروردین 1396 05:44 ب.ظ
Have you ever considered creating an e-book
or guest authoring on other websites? I have a blog centered on the
same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my viewers would
value your work. If you're even remotely interested,
feel free to send me an e-mail.
manicure
دوشنبه 14 فروردین 1396 09:29 ق.ظ
Hello, i feel that i saw you visited my website thus i got
here to go back the favor?.I am attempting to to find things to
enhance my website!I assume its adequate to use some of your
ideas!!
دانشجو
یکشنبه 30 شهریور 1393 11:16 ق.ظ
ببین حنیف جان بحث یه روز دو روز نیست بحث سالها زندگی و تلاش برای خوب بودن تو سالها این سه نفر را (هندی مسیحی و مسلمون) زیر نظر بگیر مطمئن باش می فهمی کدومشون خوبن یه مقاله دارم می نویسم یه قسمتیش که مهمه را برات می فرستم ببین اصلاح جامعه راه درستش اصلاح خودمونه می تونم اثباتش کنم البته دوجور میشه نظر داد یکی اصلاح در یک حوزه مانند آدمی که در حوزه راست گویی اصلاح شده اون می تونه الگویی برای راست گویی باشه می تونه جامعه را با رفتارش در حوزه راست گویی اصلاح کنه این خیلی زمان بر نیست مثلا یکی دو سال اما رویکرد دوم کلیه کسی که می تونه به طور کلی الگو باشه و جامعه را بصورت کلی اصلاح کنه اون باید عمرش را بزاره برای اصلاح خودش بعد جامعه را اصلاح کنه اون وقت میشه امام(ره) میشه آقا میشه علامه اونها زمانی مصلح جامعه بودن که خودشون اصلاح شده بودن مقاله را برات می فرستم خواستی بزارش توی وبلاگت
پاسخ حنیف : باشه پس منتظر متنتون هستم تا بذارم توی وبلاگ.
جمعه 28 شهریور 1393 10:36 ب.ظ
سلام. شما که با یک مسیحی مومن هم اتاقید، آیا مسیحی ها عبادات خاصی دارند؟ میدونید احکام میسحیت از نظر حجاب و خوردن شراب چیه؟ آیا ممنوعیت در خوردن غذاهای خاصی رو دارند؟
پاسخ حنیف : سلام، یک بار از جان در این باره پرسیدم اون می گفت هیچ حکم مشخص و اعمال واجبی وجود نداره. تنها ایمان به مسیح مهمه. البته تا جایی که می دونم احکامی دارند مثلا طلاق مجاز نیست یا برای روحانیون ازدواج مجاز نیست ولی خیلی کمند و قابل مقایسه با شریعت اسلامی نیستند و مخصوصا فقه پویا برای تطبیق با نیازهای زمان ندارند.
دانشجو
شنبه 22 شهریور 1393 09:15 ق.ظ
بعد از اون ایه اومده که خدا میفرماید از این به بعد از من بترسید از کفار نترسید( اگر اشتباه نکن یه چکی بکن) ایشون میگه منظور اینه که بعد از ابلاغ امامت دیگه کفار (و غیر مسلمون ها) نمی تونن به شما آسیب برسونن خودتوننین که به خودتون اسیب میرسونین به نظرم مسلمون عقلی فهمیده اما دلش به سمت گناهه چرا؟؟؟؟؟؟؟؟
به نظر من اخلاق را فراموش کردن اخلاق چیزیه که الانم فراموش شده. ببین تثبیت کننده عقل اخلاقه جهت دهندش اخلاقه اصلا مدیر عقل اخلاقه تو هزارها دلیل عقلی بیاری واسه کسی که اخلاق نداره نمی پذیره اما کسی که اخلاق داره محبت را می فهمه نمی دونه چرا اما دوس داره بیاد سمت اسلام
پاسخ حنیف : سلام،
ممنون از مطالبی که نوشتی. در حدیث نبوی هم اشاره شده که انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق.
بنابراین اخلاق بخش بزرگی از دین است و کسی که اخلاق ندارد دین ندارد.
حالا سوال من این بود که چطور بین یک هندی که تاکید می کنه حتی به حیوانات هم نباید آزار رسوند و یک مسیحی با اخلاق و یک مسلمان قضاوت میشه کرد. فرض کن همه با اخلاقند. هر سه تاشون راست می گن؟ یا راهی هست که بفهمیم یکی درستتر می گه؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo