تبلیغات
حنیف - با خوانندگان: پارک های علم و فناوری

با خوانندگان: پارک های علم و فناوری

نویسنده :حنیف
تاریخ:سه شنبه 31 تیر 1393-09:13 ب.ظ

مقدمه: پارک های علم و فناوری با هدف حمایت از شرکت های نوپا تاسیس شده اند. متن زیر را یکی از خوانندگان در مورد تجربیاتش از پارک های علم و فناوری نوشته و در آن به مشکلاتی که در کار این پارک ها وجود دارد اشاره کرده اند.

در کشور برخی ارگانها به نام اداره و سازمان وجود دارد. این جور جاها یک ساختمان با فضای سبز است که در آن افرادی در پستهای مختلف مشغول کارند. در چند دهه ی اخیر یک نوع ارگان به کشور اضافه شده که پارک علم و فناوری نام دارد. اینها یک پارک با تاب و سرسره نیستند. دقیقا یک ساختمان با حداقل یک فضای سبز هستند. در این پارکها هم افرادی در پستهای اداری مثل هر اداره ی دیگری مشغول به کارند. هدف از تاسیس این پارکها، جذب نیروی علمی کشور و کمک به آنها در تجاری سازی علم آنهاست. از این رو یک بخش جدید علاوه بر بخشهای معمول ادارات مثل دبیرخانه، حراست، امور مالی، امور حقوقی و غیره وجود دارد و آن هم واحد جذب است.

ین پارکها در هر استانی وجود دارند. برخی شان بیشتر و برخی شان کمتر از زمان تاسیسشان میگذرد. مثلا پارک علم و فناوری استان اصفهان از اولین پارکهای تاسیس شده در کشور است. مراجعه کنندگان به این پارکها کسانی هستند که علم بدانند. از هر رشته ای باشد ارزشمند است، برق، مکانیک، کشاورزی، رباتیک، پزشکی و غیره. این افراد از گروههای مختلف در جامعه هستند.

مثلا ممکن است کسی یا کسانی یک چیز جدید اختراع کنند. مثلا یک دستگاه جدید که به درد مردم و جامعه بخورد. اما فرصت و امکانات تجاری سازی آن را ندارند و یا افرادی که می توانند از دانش خود پول و سرمایه تولید کنند بدون اینکه چیزی اختراع کنند. مثلا کلاسهای علمی برگزار کنند. در هر صورت مراجعه کنندگان به این پارکها برای حمایت شدن باید در چیزی که ارایه میکنند متخصص باشند و دانش کافی داشته باشند. این مراجعه کنندگان می توانند از اساتید دانشگاهی، مراکز تحقیقاتی یا نیروی جوان باشند که نوآوری دارند. این افراد برای حمایت شدن به پارکهای علم و فناوری مراجعه می کنند و طبق ضوابط آنجا یک شرکت تاسیس می کنند. ثبت این شرکتها حداقل یک سال زمان می برد و می تواند کاملا خصوصی یا نیمه دولتی باشد فقط امتیازات آنها فرق می کند. برای تاسیس یک شرکت دردسرهای زیادی وجود دارد.کلی دفاعیه از طرح و اساسنامه نیاز است تا مسئولین توجیه بشوند که این شرکت با اهدافی که دارد میتواند از علم خود پول تولید کند.بعد از ثبت شرکت که به راحتی انجام نمیشود، آن شرکت به نام هسته فناور در پارک علم و فناوری مستقر میشود. پارک به این هسته فناور یک اتاق میدهد که البته اجاره آنرا میگیرد. برق و آب و تلفن و گاز هم میدهد اما پولش را میگیرد. اما از بیرون اندکی کمتر است.در پارک برای شرکتها هیچ چیز مجانی نیست.

اختصاص این امکانات به هسته های فناور به راحتی نیست یعنی یک اتاق خالی میدن حالا بدو دنبال مسئولین که برای شرکت میز و کامپیوتر بخرند و سایر امکانات رو بدن. یعنی قرارداد شرکت با زمان شروع به کار شرکت میتونه چند ماه طول بکشه که به خاطر کاغذ بازی های اداری و پشت گوش انداختنهای مسئولینه.این حرفها در فضای اداری شاید طبیعی باشه اما وقتی فکر کنیند که اساتیدی بعد از کلی دردسر شرکت خود را به ثبت میرسانند و سهامی خاص هستند و حالا دوباره درگیر کاغذبازی اداری میشوند، خیلی درد داره. از زمان اولین قرارداد ، شرکت باید ظرف 6 ماه از دانش خود طبق هدفی که ارایه کرده پول در بیاورد. البته چون پارک به آنها امکانات داده باید بخشی رو به پارک تقدیم کند.

اگر شرکت بتواند به تعهدی که داده عمل کند پس از 6 ماه که دفاعیه دارد، امتیاز لازم رو کسب میکند و وارد قرارداد دوم میشه. متاسفانه به خاطر بی کفایتی مسئولین ، این جلسه های دفاعیه برگزار نمی شود یا خیلی دیر برگزار می شود. پس امتیاز گرفتن و درخواست هسته فناوری برای تبدیل به شرکت دانش بنیان به تعویق می افتد.

تنها حسنی که وجود داره و افراد علمی این کشور را به پارکها برای تشکیل شرکت دانش بنیان می کشاند آن است که مسئولین می گویند امکانات و وامهای قوی می دهند. اما حقیقت آن است که امکانات دادن با دق دادن همراه است. وام رو که اصلا حرفش رو نزنید. طبق گفته ی رییس پارک علم و فناوری ما که پول آخرین چیزی هست که شما شرکتها باید از ما بخواهید. حالا نوع حمایتشون دقیقا چیه که من خودمم بعد نزدیک یک سال که یکی از پرسنل شرکتهای اونجا هستم، نفهمیدم.

در یکی از سایتهای دولتی دیدم که از فارغ التحصیلان برای تاسیس این شرکتها دعوت کرده. شما تصور کنید که این شرکتها و حفظشون برای اساتید کشور کاری طاقت فرساست چه برسه فارغ التحصیل بیچاره ای که سردرگم بیکاریه و فکر میکنه این پارک برایش پول در میاره، در حقیقت پارکها با حمایت ظاهری شون و با استفاده از موفقیتهای شرکتهاشون اعتبار میگیرن. این دقیقا حرف رییس پارک استان ماست.

اگه واقعا این شرکتا حمایت بشن تا امتیاز کافی رو کسب کنن و دانش بنیان بشن و دولت هم به تعهدات خودش عمل کنه اون وقت همان می شود که باید بشود. یعنی علم و دانش جنبه ی تولید و عمل و سرمایه سازی پیدا می کند و خیلی ها سر کار میروند و شغل تولید می شود اما تا زمانی که در همان ابتدای کار مسئولین همکاری نکنند هیچ چیزی پیش نمی رود. 

یادم هست اولین باری که مدیرعامل شرکت ما من را به مسئول جذب شرکتها به عنوان نماینده ی شرکت معرفی کرد آن مسئول گفت که خودت باید کشف کنی که اینجا چیکار باید بکنی ما کمکی بهت نمی کنیم. اگر شما آدمی باشید که دلتان به حال کار و علم نسوزه و به حقوق چند هزار تومن قانع باشی هر روز میای توی شرکت و هیچ کاری نمیکنی و بعد می روی. نه خانی آمد نه رفت. یکی می گفت که این افراد میان پارک چرت میزنن و می روند. این یعنی لاپوشانی گذاشتن به معضل بیکاری جامعه.

مطمئن باشید هر شرکت دانش بنیانی که الان می بیند که واسه خودش کسی شده با همت خودش بوده است. آن کسانی که براشون مهم بوده که از علم خودشون در جهت پیشرفت و ارائه و تولید یک نوآوری استفاده کنند لنگ یک اتاق و یک خط تلفن و آب و برق نیستند که آن هم مجانی نیست. یک بار از پارک درخواست فکس داشتیم. بعد از نامه نگاری و انتظار برای جواب گفتند اگر مسئولش بیکار باشد با شرط گرفتن پولش اشکالی نداره، رفتیم دیدیم که مسئولش که همیشه بیکار است ادعا می کند که کار دارد و وقتی برای ما ندارد. بعد پرسیدیم خب میخواهید چقدر هر فکس رو حساب کنید. گفتند اگر بیرون 700 تومن باشه ما 600 تومن حساب میکنیم.
پینوشت:

1- ایده ی اصلی این پارک ها که حمایت از شرکت ها در مرحله ی شروع کارشان است، راه حل مناسبی در وضعیت فعلی صنعت کشور ماست. البته پیاده سازی این حمایت ها نیاز به دقت دارد. مکانیزم صحیح آن است که شرکت ها در هنگام شروع کارشان در این پارک ها حمایت شوند و وقتی که به مرحله ی ثبات و سوددهی رسیدند و توانستند مستقل عمل کنند حمایت های پارک از آن ها قطع شود و برعکس آن ها مسئول کمک به پارک یا سایر شرکت های تازه کار بشوند. به جز بحث کمک در پاگیری این شرکت ها، پارک های علم و فناوری خاصیت دیگری هم دارند و آن این که با تجمیع شرکت ها در کنار یکدیگر محیط مناسبی را برای تعامل شرکت ها، یادگیری از همدیگر و گسترش فرهنگ ریسک پذیری ایجاد می کنند. 

امیدوارم خوانندگانی که در این پارک ها فعالیت می کند، با درک توان این پارک ها در زمینه ی کارآفرینی و کمک به صنعت کشور، همت کنند و در جهت رفع مشکلات مدیریتی این پارک ها تلاش کنند.

2- از مشکلات تحصیل در خارج از کشور آن است که فشار زیادی از طرف دیگران برای ماندن در همان مکان و برنگشتن به ایران وجود دارد. البته این مسأله تا حدی طبیعی است چون ایرانیان اطراف شما در خارج از کشور کسانی هستند که تجربیات موفقی در ایران نداشته اند و تصمیم گرفته اند در ایران نمانند. فشار فرهنگی این مسأله شکننده است و محکم ترین اراده ها را هم سست می کند. این مشکل فرهنگی در میان ایرانیان خارج از کشور باید برطرف شود. یک راهش آن است که نمونه های موفقی که در ایران مانده اند یا به ایران بازگشته اند برای دیگران هم بیان شوند، حالا مثلا در قالب یک سایت یا صفحه ی فیس بوک یا ... 

اخیرا با یکی از دوستان موفق دوران دانشجویی صحبت می کردم، معلوم شد با درآمد حدود 1 میلیون تومان مانده در ایران و در یک گروه مطالعات اقتصادی سعی می کنند که ناکارآمدی های اقتصادی کشور را مثلا در حوزه کشاورزی، گمرک، نظام بانکی و غیره برطرف کنند. چند نمونه از کارهای خوبش را هم توضیح می داد که عملا با این تغییر تا چندین میلیارد تومان از اتلاف سرمایه در کشور جلوگیری شده است. مخصوصا توضیح می داد که کارشان دو مرحله است، یکی اینکه بررسی کنند و راه حلی برای ناکارآمدی یک بخش اقتصادی به دست بیاورند و دوم این که راه بیافتند و آنقدر با مدیریت های کشور سروکله بزنند تا دست آخر راه حلشان به اجرا برسد، که بخش دوم ظاهرا خیلی هم ازشان وقت و انرژی می گیرد. توضیح می داد که چون کارشان بررسی وضعیت اقتصادی کشور است، در ضمن کارشان متوجه فعالیت های اقتصادی پرسودی هم می شوند مثل واردات برنج از هند در یک برهه ی خاص که چشم پوشی از آن ها و پرداختن به اصل کارشان هم سختی دیگر فعالیت هایشان است!

این نمونه آدم ها برای من ستودنی هستند و امید حرکت و تلاش را به انسان می دهند. به نظرم باید فرصتی ایجاد شود مسیر و تجربیات این افراد برای دیگران هم بیان شود.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Mason
یکشنبه 3 شهریور 1398 09:45 ق.ظ
certainly like your website but you have to test the spelling on quite a few of your posts.
Many of them are rife with spelling issues
and I to find it very bothersome to inform the reality on the other hand I
will surely come back again.
Augusta
یکشنبه 3 شهریور 1398 08:31 ق.ظ
Hi my friend! I want to say that this article is awesome, nice written and
come with approximately all significant infos. I would
like to peer extra posts like this .
http://www.proandpro.it
یکشنبه 3 شهریور 1398 05:35 ق.ظ
Great post. I was checking constantly this blog and I'm impressed!
Extremely helpful info specifically the last part :) I care for such info much.

I was seeking this certain information for a long time.
Thank you and best of luck.
Katherin
یکشنبه 3 شهریور 1398 04:15 ق.ظ
Remarkable! Its truly awesome piece of writing, I have got much clear idea regarding from
this article.
http://aoiai.k1.xrea.com/yoyuuha/yoyuuha.cgi?vnm=5&am
یکشنبه 3 شهریور 1398 02:52 ق.ظ
Attractive section of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to claim
that I get actually enjoyed account your weblog posts.

Anyway I'll be subscribing in your feeds and even I fulfillment you access constantly fast.
Sidney
شنبه 2 شهریور 1398 11:34 ب.ظ
Informative article, totally what I was looking for.
njkmapoma
شنبه 2 شهریور 1398 11:29 ب.ظ
thesis statement http://writethesistrgf.com/ - define thesis thesis sentence <a href="http://writethesistrgf.com/#">thesis papers</a> thesis writing services http://writethesistrgf.com/
fhhjurile
شنبه 2 شهریور 1398 10:08 ب.ظ
zoloft and alcohol http://sertralinezolofted.com/ - zoloft weight gain sertraline 25 mg <a href="http://sertralinezolofted.com/#">zoloft dosage</a> zoloft side effects http://sertralinezolofted.com/
Nola
شنبه 2 شهریور 1398 05:35 ب.ظ
you're truly a just right webmaster. The site loading speed is amazing.
It sort of feels that you're doing any distinctive
trick. Moreover, The contents are masterwork. you've performed a great process in this topic!
web2interactive.com
شنبه 2 شهریور 1398 03:41 ب.ظ
I like reading a post that will make people think.

Also, thank you for allowing me to comment!
baimeidaxia
شنبه 2 شهریور 1398 03:26 ب.ظ
Some truly interesting information, well written and generally user genial.
Christena
شنبه 2 شهریور 1398 01:54 ب.ظ
Every weekend i used to pay a visit this website, as i want enjoyment, since this
this site conations really fastidious funny material too.
sữa béo nga giả
شنبه 2 شهریور 1398 12:35 ب.ظ
Sữa Lớn Nga New Milky. Sữa Phệ Nga New Milky extra.
Mua GiàY Patin ở Tphcm
شنبه 2 شهریور 1398 12:15 ب.ظ
I got this web page from my friend who informed me concerning this site and at
the moment this time I am browsing this web page and reading very informative content at
this time.
Maryanne
شنبه 2 شهریور 1398 11:20 ق.ظ
It's really a great and useful piece of info. I am satisfied that you shared this helpful info with us.
Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.
Fausto
شنبه 2 شهریور 1398 10:56 ق.ظ
It's hard to come by knowledgeable people for this topic, but you seem like you know what you're talking about!
Thanks
Tegan
شنبه 2 شهریور 1398 09:40 ق.ظ
I think this is one of the most vital information for me.
And i am satisfied reading your article. But should
remark on few normal things, The site style is wonderful, the articles is in point of fact great : D.

Just right process, cheers
Karolyn
شنبه 2 شهریور 1398 07:36 ق.ظ
Whoa! This blog looks exactly like my old one!
It's on a totally different subject but it has pretty much the
same layout and design. Outstanding choice of colors!
Summer
شنبه 2 شهریور 1398 07:02 ق.ظ
I take pleasure in, lead to I found just what I was looking for.
You've ended my four day long hunt! God Bless
you man. Have a great day. Bye
atsphp.demoview.de
شنبه 2 شهریور 1398 05:31 ق.ظ
Excellent blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?

I'm planning to start my own blog soon but I'm a little lost on everything.
Would you recommend starting with a free platform like Wordpress or go for a
paid option? There are so many choices out there that I'm completely overwhelmed ..
Any recommendations? Appreciate it!
gtublog.com
شنبه 2 شهریور 1398 05:15 ق.ظ
I like the helpful info you provide in your articles.
I'll bookmark your blog and check again here regularly.
I am quite sure I will learn many new stuff right here! Good luck
for the next!
Thatlangon.Com
شنبه 2 شهریور 1398 04:43 ق.ظ
Great article! That iss the kind of info that are meant to be shared across
the net. Shame on Googlle for noot positioning this publish upper!
Come on over and consult with my site . Thanks =)
GiàY Patin 4 BáNh DọC
شنبه 2 شهریور 1398 04:08 ق.ظ
I like the valuable information you provide in your articles.

I'll bookmark your weblog and check again here frequently.

I'm quite certain I will learn many new stuff right here!
Best of luck for the next!
fiberglass pool shell
شنبه 2 شهریور 1398 03:44 ق.ظ
Some really interesting points you have written.Aided me
a lot, just what I was looking for :D.
Charli
شنبه 2 شهریور 1398 03:40 ق.ظ
Have you ever thought abbout publishing an e-book or guest authoring on other blogs?
I have a blog based on the same subjects you discuss and would really like to have you share some
stories/information. I know my readers would enjoy your work.
If you're even remotely interested, feel free to send me an e mail.
GiàY Patin 2 BáNh
شنبه 2 شهریور 1398 03:25 ق.ظ
I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem.
You're incredible! Thanks!
Tristan
شنبه 2 شهریور 1398 03:20 ق.ظ
I'm really enjoying the design and layout of your website.
It's a very easy on the eyes which makes it much more
enjoyable for me to come here and visit more often. Did you
hire out a designer to create your theme? Great work!
Gertrude
شنبه 2 شهریور 1398 03:16 ق.ظ
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment.
Is there any way you can remove me from that service?
Thanks a lot!
Hyip Là Gì
شنبه 2 شهریور 1398 03:13 ق.ظ
I got this site from my friend who informed me regarding this
website and at the moment this time I am visiting this site and reading
very informative articles here.
Sword Art Online Integral Factor Arcana Gems
شنبه 2 شهریور 1398 01:33 ق.ظ
Hi! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm
not seeing very good gains. If you know of any please
share. Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo