تبلیغات
حنیف - با خوانندگان: پارک های علم و فناوری

با خوانندگان: پارک های علم و فناوری

نویسنده :حنیف
تاریخ:سه شنبه 31 تیر 1393-09:13 ب.ظ

مقدمه: پارک های علم و فناوری با هدف حمایت از شرکت های نوپا تاسیس شده اند. متن زیر را یکی از خوانندگان در مورد تجربیاتش از پارک های علم و فناوری نوشته و در آن به مشکلاتی که در کار این پارک ها وجود دارد اشاره کرده اند.

در کشور برخی ارگانها به نام اداره و سازمان وجود دارد. این جور جاها یک ساختمان با فضای سبز است که در آن افرادی در پستهای مختلف مشغول کارند. در چند دهه ی اخیر یک نوع ارگان به کشور اضافه شده که پارک علم و فناوری نام دارد. اینها یک پارک با تاب و سرسره نیستند. دقیقا یک ساختمان با حداقل یک فضای سبز هستند. در این پارکها هم افرادی در پستهای اداری مثل هر اداره ی دیگری مشغول به کارند. هدف از تاسیس این پارکها، جذب نیروی علمی کشور و کمک به آنها در تجاری سازی علم آنهاست. از این رو یک بخش جدید علاوه بر بخشهای معمول ادارات مثل دبیرخانه، حراست، امور مالی، امور حقوقی و غیره وجود دارد و آن هم واحد جذب است.

ین پارکها در هر استانی وجود دارند. برخی شان بیشتر و برخی شان کمتر از زمان تاسیسشان میگذرد. مثلا پارک علم و فناوری استان اصفهان از اولین پارکهای تاسیس شده در کشور است. مراجعه کنندگان به این پارکها کسانی هستند که علم بدانند. از هر رشته ای باشد ارزشمند است، برق، مکانیک، کشاورزی، رباتیک، پزشکی و غیره. این افراد از گروههای مختلف در جامعه هستند.

مثلا ممکن است کسی یا کسانی یک چیز جدید اختراع کنند. مثلا یک دستگاه جدید که به درد مردم و جامعه بخورد. اما فرصت و امکانات تجاری سازی آن را ندارند و یا افرادی که می توانند از دانش خود پول و سرمایه تولید کنند بدون اینکه چیزی اختراع کنند. مثلا کلاسهای علمی برگزار کنند. در هر صورت مراجعه کنندگان به این پارکها برای حمایت شدن باید در چیزی که ارایه میکنند متخصص باشند و دانش کافی داشته باشند. این مراجعه کنندگان می توانند از اساتید دانشگاهی، مراکز تحقیقاتی یا نیروی جوان باشند که نوآوری دارند. این افراد برای حمایت شدن به پارکهای علم و فناوری مراجعه می کنند و طبق ضوابط آنجا یک شرکت تاسیس می کنند. ثبت این شرکتها حداقل یک سال زمان می برد و می تواند کاملا خصوصی یا نیمه دولتی باشد فقط امتیازات آنها فرق می کند. برای تاسیس یک شرکت دردسرهای زیادی وجود دارد.کلی دفاعیه از طرح و اساسنامه نیاز است تا مسئولین توجیه بشوند که این شرکت با اهدافی که دارد میتواند از علم خود پول تولید کند.بعد از ثبت شرکت که به راحتی انجام نمیشود، آن شرکت به نام هسته فناور در پارک علم و فناوری مستقر میشود. پارک به این هسته فناور یک اتاق میدهد که البته اجاره آنرا میگیرد. برق و آب و تلفن و گاز هم میدهد اما پولش را میگیرد. اما از بیرون اندکی کمتر است.در پارک برای شرکتها هیچ چیز مجانی نیست.

اختصاص این امکانات به هسته های فناور به راحتی نیست یعنی یک اتاق خالی میدن حالا بدو دنبال مسئولین که برای شرکت میز و کامپیوتر بخرند و سایر امکانات رو بدن. یعنی قرارداد شرکت با زمان شروع به کار شرکت میتونه چند ماه طول بکشه که به خاطر کاغذ بازی های اداری و پشت گوش انداختنهای مسئولینه.این حرفها در فضای اداری شاید طبیعی باشه اما وقتی فکر کنیند که اساتیدی بعد از کلی دردسر شرکت خود را به ثبت میرسانند و سهامی خاص هستند و حالا دوباره درگیر کاغذبازی اداری میشوند، خیلی درد داره. از زمان اولین قرارداد ، شرکت باید ظرف 6 ماه از دانش خود طبق هدفی که ارایه کرده پول در بیاورد. البته چون پارک به آنها امکانات داده باید بخشی رو به پارک تقدیم کند.

اگر شرکت بتواند به تعهدی که داده عمل کند پس از 6 ماه که دفاعیه دارد، امتیاز لازم رو کسب میکند و وارد قرارداد دوم میشه. متاسفانه به خاطر بی کفایتی مسئولین ، این جلسه های دفاعیه برگزار نمی شود یا خیلی دیر برگزار می شود. پس امتیاز گرفتن و درخواست هسته فناوری برای تبدیل به شرکت دانش بنیان به تعویق می افتد.

تنها حسنی که وجود داره و افراد علمی این کشور را به پارکها برای تشکیل شرکت دانش بنیان می کشاند آن است که مسئولین می گویند امکانات و وامهای قوی می دهند. اما حقیقت آن است که امکانات دادن با دق دادن همراه است. وام رو که اصلا حرفش رو نزنید. طبق گفته ی رییس پارک علم و فناوری ما که پول آخرین چیزی هست که شما شرکتها باید از ما بخواهید. حالا نوع حمایتشون دقیقا چیه که من خودمم بعد نزدیک یک سال که یکی از پرسنل شرکتهای اونجا هستم، نفهمیدم.

در یکی از سایتهای دولتی دیدم که از فارغ التحصیلان برای تاسیس این شرکتها دعوت کرده. شما تصور کنید که این شرکتها و حفظشون برای اساتید کشور کاری طاقت فرساست چه برسه فارغ التحصیل بیچاره ای که سردرگم بیکاریه و فکر میکنه این پارک برایش پول در میاره، در حقیقت پارکها با حمایت ظاهری شون و با استفاده از موفقیتهای شرکتهاشون اعتبار میگیرن. این دقیقا حرف رییس پارک استان ماست.

اگه واقعا این شرکتا حمایت بشن تا امتیاز کافی رو کسب کنن و دانش بنیان بشن و دولت هم به تعهدات خودش عمل کنه اون وقت همان می شود که باید بشود. یعنی علم و دانش جنبه ی تولید و عمل و سرمایه سازی پیدا می کند و خیلی ها سر کار میروند و شغل تولید می شود اما تا زمانی که در همان ابتدای کار مسئولین همکاری نکنند هیچ چیزی پیش نمی رود. 

یادم هست اولین باری که مدیرعامل شرکت ما من را به مسئول جذب شرکتها به عنوان نماینده ی شرکت معرفی کرد آن مسئول گفت که خودت باید کشف کنی که اینجا چیکار باید بکنی ما کمکی بهت نمی کنیم. اگر شما آدمی باشید که دلتان به حال کار و علم نسوزه و به حقوق چند هزار تومن قانع باشی هر روز میای توی شرکت و هیچ کاری نمیکنی و بعد می روی. نه خانی آمد نه رفت. یکی می گفت که این افراد میان پارک چرت میزنن و می روند. این یعنی لاپوشانی گذاشتن به معضل بیکاری جامعه.

مطمئن باشید هر شرکت دانش بنیانی که الان می بیند که واسه خودش کسی شده با همت خودش بوده است. آن کسانی که براشون مهم بوده که از علم خودشون در جهت پیشرفت و ارائه و تولید یک نوآوری استفاده کنند لنگ یک اتاق و یک خط تلفن و آب و برق نیستند که آن هم مجانی نیست. یک بار از پارک درخواست فکس داشتیم. بعد از نامه نگاری و انتظار برای جواب گفتند اگر مسئولش بیکار باشد با شرط گرفتن پولش اشکالی نداره، رفتیم دیدیم که مسئولش که همیشه بیکار است ادعا می کند که کار دارد و وقتی برای ما ندارد. بعد پرسیدیم خب میخواهید چقدر هر فکس رو حساب کنید. گفتند اگر بیرون 700 تومن باشه ما 600 تومن حساب میکنیم.
پینوشت:

1- ایده ی اصلی این پارک ها که حمایت از شرکت ها در مرحله ی شروع کارشان است، راه حل مناسبی در وضعیت فعلی صنعت کشور ماست. البته پیاده سازی این حمایت ها نیاز به دقت دارد. مکانیزم صحیح آن است که شرکت ها در هنگام شروع کارشان در این پارک ها حمایت شوند و وقتی که به مرحله ی ثبات و سوددهی رسیدند و توانستند مستقل عمل کنند حمایت های پارک از آن ها قطع شود و برعکس آن ها مسئول کمک به پارک یا سایر شرکت های تازه کار بشوند. به جز بحث کمک در پاگیری این شرکت ها، پارک های علم و فناوری خاصیت دیگری هم دارند و آن این که با تجمیع شرکت ها در کنار یکدیگر محیط مناسبی را برای تعامل شرکت ها، یادگیری از همدیگر و گسترش فرهنگ ریسک پذیری ایجاد می کنند. 

امیدوارم خوانندگانی که در این پارک ها فعالیت می کند، با درک توان این پارک ها در زمینه ی کارآفرینی و کمک به صنعت کشور، همت کنند و در جهت رفع مشکلات مدیریتی این پارک ها تلاش کنند.

2- از مشکلات تحصیل در خارج از کشور آن است که فشار زیادی از طرف دیگران برای ماندن در همان مکان و برنگشتن به ایران وجود دارد. البته این مسأله تا حدی طبیعی است چون ایرانیان اطراف شما در خارج از کشور کسانی هستند که تجربیات موفقی در ایران نداشته اند و تصمیم گرفته اند در ایران نمانند. فشار فرهنگی این مسأله شکننده است و محکم ترین اراده ها را هم سست می کند. این مشکل فرهنگی در میان ایرانیان خارج از کشور باید برطرف شود. یک راهش آن است که نمونه های موفقی که در ایران مانده اند یا به ایران بازگشته اند برای دیگران هم بیان شوند، حالا مثلا در قالب یک سایت یا صفحه ی فیس بوک یا ... 

اخیرا با یکی از دوستان موفق دوران دانشجویی صحبت می کردم، معلوم شد با درآمد حدود 1 میلیون تومان مانده در ایران و در یک گروه مطالعات اقتصادی سعی می کنند که ناکارآمدی های اقتصادی کشور را مثلا در حوزه کشاورزی، گمرک، نظام بانکی و غیره برطرف کنند. چند نمونه از کارهای خوبش را هم توضیح می داد که عملا با این تغییر تا چندین میلیارد تومان از اتلاف سرمایه در کشور جلوگیری شده است. مخصوصا توضیح می داد که کارشان دو مرحله است، یکی اینکه بررسی کنند و راه حلی برای ناکارآمدی یک بخش اقتصادی به دست بیاورند و دوم این که راه بیافتند و آنقدر با مدیریت های کشور سروکله بزنند تا دست آخر راه حلشان به اجرا برسد، که بخش دوم ظاهرا خیلی هم ازشان وقت و انرژی می گیرد. توضیح می داد که چون کارشان بررسی وضعیت اقتصادی کشور است، در ضمن کارشان متوجه فعالیت های اقتصادی پرسودی هم می شوند مثل واردات برنج از هند در یک برهه ی خاص که چشم پوشی از آن ها و پرداختن به اصل کارشان هم سختی دیگر فعالیت هایشان است!

این نمونه آدم ها برای من ستودنی هستند و امید حرکت و تلاش را به انسان می دهند. به نظرم باید فرصتی ایجاد شود مسیر و تجربیات این افراد برای دیگران هم بیان شود.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
https://gostyn24.pl
جمعه 27 مهر 1397 12:26 ق.ظ
I've been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this sort of
space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site.

Reading this info So i am satisfied to convey that I have an incredibly good
uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much for sure will make
sure to do not fail to remember this site and provides it a glance regularly.
http://krotoszynska.pl
پنجشنبه 26 مهر 1397 08:37 ب.ظ
Hi to every body, it's my first visit of this website; this
web site contains remarkable and in fact good stuff in support
of readers.
loans for terrible credit
پنجشنبه 26 مهر 1397 06:41 ب.ظ
What's up it's me, I am also visiting this web site on a
regular basis, this site is truly nice and the users are
in fact sharing good thoughts.
http://wiadomosci.bielsko.info
پنجشنبه 26 مهر 1397 02:14 ق.ظ
Wonderful article! We will be linking to this great post on our site.
Keep up the good writing.
sushi by 7-11
جمعه 20 مهر 1397 04:46 ق.ظ
I'm gone to tell my little brother, that he should also pay a visit this web site on regular
basis to take updated from newest news update.
weight loss result
پنجشنبه 19 مهر 1397 03:49 ب.ظ
Many thanks, this website is really helpful.
beste penispomp
چهارشنبه 18 مهر 1397 11:09 ب.ظ
Hello, great online site you've right now.
culturismo y suplementos
چهارشنبه 18 مهر 1397 10:37 ب.ظ
I enjoy looking at your websites. Kudos!
como alargar el pené
چهارشنبه 18 مهر 1397 08:33 ب.ظ
You're a really helpful site; couldn't make it without ya!
http://haargroei-tabletten.eu/
چهارشنبه 18 مهر 1397 02:29 ب.ظ
Great website! It looks really expert! Maintain the good job!
http://ranking-powiekszanie-penisa.eu/erozonmax.html
چهارشنبه 18 مهر 1397 11:32 ق.ظ
I appreciate reading through your website.
Thanks for your time!
kalkulator brutto-netto
چهارشنبه 18 مهر 1397 07:05 ق.ظ
Howdy very nice blog!! Guy .. Beautiful .. Superb ..

I will bookmark your site and take the feeds also?
I am happy to find a lot of helpful info here within the post, we'd like work out extra strategies on this
regard, thanks for sharing. . . . . .
kalkulator wynagrodzeń
چهارشنبه 18 مهر 1397 01:00 ق.ظ
I am regular reader, how are you everybody? This paragraph posted at this site is really fastidious.
kalkulator wynagrodzeń
سه شنبه 17 مهر 1397 09:56 ب.ظ
I feel that is one of the such a lot significant information for me.
And i am glad reading your article. But want to remark on some basic
issues, The website style is perfect, the articles is in reality great : D.

Just right task, cheers
Kalkulator wynagrodzeń
سه شنبه 17 مهر 1397 06:54 ب.ظ
Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I will
be waiting for your next write ups thanks once again.
2900 zł brutto
سه شنبه 17 مهر 1397 06:34 ب.ظ
You've made some really good points there. I checked
on the web for more info about the issue and found most people will go along with your views on this website.
kalkulator brutto-netto
سه شنبه 17 مهر 1397 06:29 ب.ظ
hi!,I like your writing very much! proportion we communicate extra
about your article on AOL? I need an expert in this space to solve
my problem. May be that's you! Taking a look ahead to see
you.
3400 zł brutto
سه شنبه 17 مهر 1397 06:13 ب.ظ
We absolutely love your blog and find a lot of your post's to be
exactly I'm looking for. Does one offer guest writers to write content for you?
I wouldn't mind producing a post or elaborating on a number of the subjects you write related to here.
Again, awesome blog!
Boca RestaUrant
شنبه 14 مهر 1397 05:33 ق.ظ
Thanks , I've just been searching for info about this subject
for a while and yours is the greatest I've discovered so far.
But, what in regards to the bottom line? Are you sure about the supply?
camera hồng ngoại ngoài trời
جمعه 13 مهر 1397 04:48 ب.ظ
Great beat ! I would like to apprentice while you amend your
website, how can i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal.
I had been tiny bit acquainted of this your broadcast
provided bright clear idea
suplementy odchudzające
پنجشنبه 12 مهر 1397 10:46 ب.ظ
What's happening, tidy internet site you've gotten at this time there.
http://produitpourchutedecheveux.ovh/
پنجشنبه 12 مهر 1397 08:31 ب.ظ
You've got awesome stuff listed here.
erectiepillen bestellen
پنجشنبه 12 مهر 1397 07:44 ب.ظ
Wow, gorgeous portal. Thnx ...
BeMass Efectos
پنجشنبه 12 مهر 1397 03:36 ب.ظ
Awesome site you have right here.
burn slankepiller
پنجشنبه 12 مهر 1397 03:34 ب.ظ
Thanks really beneficial. Will share website with my pals.
http://bantningspillersomverkligenfungerar.ovh/
پنجشنبه 12 مهر 1397 02:56 ب.ظ
Sustain the helpful job and delivering in the crowd!
http://boosters-de-testosterone-fr.eu/
پنجشنبه 12 مهر 1397 12:46 ب.ظ
Simply just needed to tell you Now i am delighted that i came onto
your website page!
http://traitementimpuissance2017.ovh/les-problemes-avec-la-puissance-sexuelle.html
پنجشنبه 12 مهر 1397 11:58 ق.ظ
You're an extremely valuable website; could not make it without ya!
http://para-la-ereccion.eu
پنجشنبه 12 مهر 1397 11:06 ق.ظ
Thanks, this website is really beneficial.
http://naturliche-penisvergrosserung.eu/peruanisches-maca.html
پنجشنبه 12 مهر 1397 09:36 ق.ظ
Keep up the great job and bringing in the crowd!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo