تبلیغات
حنیف - شک فرهنگی - 2

شک فرهنگی - 2

نویسنده :حنیف
تاریخ:دوشنبه 1 اردیبهشت 1393-12:07 ق.ظ

مقدمه: این متن ادامه از متن قبل در رابطه با تفاوت های فرهنگی ایران و آمریکا است. نوشتن در این مورد فرهنگ کار سختی است. در درجه ی اول آن که مشاهدات افراد محدود است و قضاوت ها از مشاهدات یکسان می تواند متفاوت باشد، مثلا با این که ما در ایران بزرگ شده ایم احتمالا قضاوت های متفاوتی از فرهنگ ایرانی داریم. ثانیا بررسی و تحلیل این مسایل شیوه ی علمی خاص خودش را دارد که در علم جامعه شناسی به آن می پردازند.

با ملاحظه ی این موارد، نکاتی در این متن بیان می شود. اگر از بین خوانندگان افرادی باشند که بتوانند کار تحقیقاتی خوبی در این موارد انجام بدهند به نظر بسیار مفید خواهد بود و خود من هم شاید بتوانم کمک کنم.

تنوع قومیت و فرهنگ
 
خوانندگانی که متن های سابق را دنبال کرده اند، می دانند که از جالب ترین نکات زندگی در آمریکا تنوع مردمی و فرهنگی آن است. این تصور غالب که آمریکا سرزمینی است برای سفیدپوستان اروپایی تصور اشتباهی است. در حال حاضر حدود 75 درصد آمریکا سفید پوستان هستند و 16 درصد هیسپانیک، 12 درصد آفریقایی-آمریکایی یا سیاه پوست هستند و 5 درصد از آسیای شرقی. این ها مهمترین گروه های قومیتی تشکیل دهنده ی جمعیت آمریکا می باشند که هر کدام خود از کشورهای مختلفی می باشند. از نظر فرهنگی هم 75 درصد مسیحی هستند و بقیه از سایر ادیان می باشند (به انضمام بی دینی). این تنوع فرهنگی و جمعیتی در آینده با توجه به اختلاف نرخ زاد و ولد و مهاجرت بین اقوام مختلف تغییر خواهد کرد. تنوع جمعیتی مخصوصا در شهرهای بزرگ مثل نیویورک و لس آنجلس به خوبی به چشم می آید و تقریبا از هر نژاد و فرهنگی که باشید می توانید جمعیتی مثل خودتان را پیدا کنید. در محیط های دانشگاهی نیز به دلیل حضور دانشجویان بین المللی این تنوع بیشتر است.

این تنوع فرهنگی حاصل فرآیند مهاجرت است. در قوانین مهاجرت آمریکا تنوع فرهنگی به عنوان یک هدف مهاجرتی لحاظ شده است. مثلا برای حفظ تنوع جمعیتی، برای کشورهایی که کمتر از میزان پیش بینی شده مهاجر به آمریکا دارند قرعه کشی بخت آزمایی (لاتاری) برای دادن کارت اقامت برگزار می شود. درک این موضوع برای ما شاید کمی دشوار باشد اما از داخل جامعه ی آمریکا که نگاه می کنید متوجه می شوید که تنوع جمعیتی و تنوع عقاید موجب رشد فرهنگی و اقتصادی این کشور می شود. هر مهاجر به آمریکا در واقع واسطی بین این کشور و کشور مادریش است و می تواند یک پل فرهنگی و اقتصادی باشد. از طرفی حفظ تعادل جمعیتی موجب حفظ تعادل قدرت و ثبات کشور می شود. تنوع جمعیتی و فرهنگی می تواند به یک جامعه پویایی بدهد. مثال ساده اش آن است که اگر بخواهید در نیویورک به رستوران بروید از چلوکباب ایرانی تا کباب افغانی و رستوران هندی و چینی و ویتنامی و غیره در گزینه هایتان وجود دارد. مهمتر از آن اینکه امکان تضارب عقاید و فرهنگ ها را فراهم می کند. 

تنوع فرهنگی سوی دیگری هم دارد و آن این که به چه نحوی باید فرهنگ ها و نژادهای مختلف را دور هم دیگر و در یک کشور واحد جمع کرد؟ در متن ملیت در جهان بی هویت به این مسأله اشاره شد. فرهنگ آمریکایی به گونه ای تعریف شده (یا از امتزاج فرهنگ های مختلف حاصل شده) که بتواند این کار را به نحو نسبتا کارآمدی انجام دهد. یعنی در عمل بتواند فرهنگ های مختلف را در خود نگه دارد و افراد مختلف را در کنار یکدیگر و در تعامل با هم قرار دهد. بخشی از فرآیند آمریکایی شدن هم درک همین مسأله و پذیرش قواعد این محیط جدید است (1).

(ادامه دارد.)

پینوشت: 

در ماه گذشته آقای اوباما به دانشگاه ما آمد. ایالت میشیگان طرحی را برای افزایش حداقل حقوق از 7.4 دلار در ساعت به 10 دلار در ساعت ظرف دو سال در دست بررسی دارد که آقای اوباما نیز طرف دار این طرح است و حضورش در دانشگاه ما هم به منظور حمایت از این امر بود. آقای اوباما و حزب متبوعش از طرف جمهوری خواه ها متهم به سیاست های سوسیالیستی هستند. در حال حاضر نرخ کمینه ی دستمزد مبنای پرداخت در اکثر کارهای کارگری ساده است مثل کار در قهوه خانه ها، رستوران ها و کارهای نظافتی و غیره. بنابراین افزایش دستمزد تاثیر مستقیم روی زندگی بسیاری از طبقه ی پایین خواهد داشت. البته مثل اکثر سیاست های اقتصادی این تغییر هم تاثیرات دو جانبه دارد. مخالفان معتقدند این تغییر تعداد شغل ها را کم تر می کند، شغل های بیشتری را از آمریکا به چین می فرستد که دستمزد کارگر در آن به مراتب پایین تر از آمریکاست و در نهایت رشد اقتصادی را کاهش می دهد. به نظر شما کدام سیاست برای کشور آمریکا بهتر است؟

سخنرانی در سالن فوتسال دانشگاه برگزار می شد که از نظر جمعیتی محدود است. برای همین تعداد بلیط ها محدود بود و دانشجویان برای حضور در مراسم باید از قبل بلیط تهیه می کردند. اگر هم فرصت حضور در مراسم را داشتم، فرصت ایستادن در صف بلیط برای گرفتن بلیط را نداشتم! امکان بردن وسایل مختلفی هم به مراسم محدود شده بود از پرچم و رنگ گرفته تا کیف و دوربین فیلم برداری. ببینید:
http://record.umich.edu/articles/limited-student-tickets-available-tuesday-obama-speech
عکس های مربوط به مراسم هم در اینجا ببینید:
http://umphoto.zenfolio.com/p448231782/slideshow
حضور مسوولان در بین مردم مخصوصا در بین دانشجویان خوب است. نباید مسوولان خودشان را دور از مردم قرار دهند و حضورشان در بین مردم را منتی بدانند. حتی این شیوه ی تشریفات حضور آقای اوباما در دانشگاه ما هم به نظرم زاید است و تا حدی حالت صحنه چینی برای سخنرانی دارد. بهترین شیوه ارتباط بی واسطه و غیر انتخابی با مردم است.

به جز شخص آقای اوباما کمتر دیده ام حضور مسوولان دیگر با چنین استقبالی رو به رو شود که البته اشکالی ندارد. نباید بترسیم از این که مردم به پیشواز یک مسوول حکومتی نیایند و یا سالنی خالی بماند، یا مثلا نگران باشیم که فلان مسوول مملکتی بیاید و موافقین کافی نداشته باشد و با انتقادات مواجه شود. اگر رفت و آمد مسوولین به دانشگاه ها رایج شود، بعد از مدتی هم فضای این جلسات از میتینگ سیاسی و شعاردهی به جلسه ی پرسش و پاسخ و نقد تبدیل می شود.

-------------------------------------------------------
1- تعریف این که فرهنگ آمریکایی دقیقا چیست کار دشواری است. کشورهای مهاجرپذیر مثل آمریکا تجربه ی جالبی از تضارب اندیشه ها و همزیستی فرهنگ ها هستند. طبیعتا در آمریکا فرهنگ غالبی که سایر فرهنگ ها را در خود قرار داده فرهنگ لیبرال دموکراسی بوده است. به نظر شما آیا به جز این راه دیگری برای جمع کردن آدم هایی با این تفاوت قومیتی و فرهنگی وجود دارد؟

زمانی در تمدن اسلامی هم اقوام مختلف و خرده فرهنگ های مختلف از ترک و هند و اندونزی تا مصری و اتوپیایی و اندلسی در کنار یک دیگر قرار می گرفته اند. در نتیجه مسلمانان از تنوع فرهنگی گسترده ای برخوردارند. مطالعه ی تطبیقی آن برهه ی تاریخی با شرایط فعلی جامعه ای مثل آمریکا می تواند جالب باشد.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Daniela
یکشنبه 30 تیر 1398 07:34 ب.ظ
Much like the aforementioned, openings ensue shrill which
you have went out with or else determination see a big shot “clothed
in a” while surviving in L.A. This particular time period picks up
bewildered near here a lot afterward principally tops actors, digicam persons, cover- article writer, moreover the
vocation that herd here to help it become grown-up.
It is simply just something which incorporates the property of Chicago.
남자도우미
شنبه 8 تیر 1398 08:06 ق.ظ
i think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable therefore i would like to thank you for the efforts you have made in writing this article
남자도우미
شنبه 8 تیر 1398 08:06 ق.ظ
i think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable therefore i would like to thank you for the efforts you have made in writing this article
엄지알바
شنبه 8 تیر 1398 07:17 ق.ظ
Your way of describing everything in this post is really nice , all be able to effrotlessly know it , thanks a lot.
안전놀이터
چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 07:04 ب.ظ
if you are going for most excellent contents like myself, simply visit this webpage everyday as it offers quality contents
https://www.alfatransformer.com/hurricane_transformers.php
جمعه 6 اردیبهشت 1398 09:36 ق.ظ
日本人気シャネルスーパーコピーバッグ、ブランドバッグコピー販売優良店!
What makes you grow taller during puberty?
شنبه 14 مرداد 1396 09:20 ق.ظ
I simply couldn't go away your website before suggesting
that I really loved the usual information an individual provide for
your guests? Is going to be again often in order to check out
new posts
piperrosebaugh.hatenablog.com
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 10:04 ب.ظ
I absolutely love your blog and find the majority
of your post's to be what precisely I'm looking for.
Do you offer guest writers to write content available for
you? I wouldn't mind publishing a post or elaborating on a lot of the subjects you
write concerning here. Again, awesome web log!
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 10:39 ق.ظ
Excellent post! We are linking to this particularly great
article on our site. Keep up the good writing.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 12:26 ق.ظ
You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I
would never understand. It seems too complex and
extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try
to get the hang of it!
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 06:30 ق.ظ
When someone writes an paragraph he/she maintains the plan of
a user in his/her mind that how a user can know it.

Thus that's why this article is outstdanding. Thanks!
شنبه 20 اردیبهشت 1393 08:17 ب.ظ
سلام. موضوعتون خیلی خوبه اما اینقدر وسیعه فکر کنم نمیدونید چطور بنویسید
ظاهرا چون شما قبلا تجربه سفرهای خارجی از قبل داشتید براتون خیلی از چیزا عادیه. لطفا بنویسید که:
وقتی به یک کشور جدید میرید و با مردم میخواهید ارتباط برقرار کنید ازتون چی ها انتظار درن و شما چی ها انتظار ندارید و چطور خودتون رو با شرایط جدید وفق دادید یا نپذیرفتین
وقتی برای اولین بار میخواستید ادای واجبات دینی کنید در جایی که جزو چیزهای رایج مملکت نیست چه کردید و چه حسی داشتید
از اینکه چطور راه ها شرایط زندگی خورد و خوراک عادات مردم فرهنگشون رفت و آمدها و غیره رو یاد بگیرید چه تجربه هایی کسب کردید
چطور با تنهایی کنار اومدید
چطور با وجود دیدن فرهنگ متفاوت اونجا بر سر افکار و عقایدتان ماندید و لحظه ای غافل نشدید
از اینها لطفا بنویسید
پاسخ حنیف : سلام،

ممنون از پیامتون. ایده های زیادی برای نوشتن دادید. فکر کنم موضوع رو حتی گسترده تر کردید! درست اشاره کردید و وقتی می خاید در مورد این موضوعات بنویسید مسایل مختلفی به ذهن میاد. درهدفم اینه که چند تا موضوع رو اشاره کنم (حدود 10 مورد). توانایی درک فرهنگ های دیگه یه هنره. یعنی شما در برخورد با فرهنگ های دیگه بتونین نکات مثبتشون رو بگیرین و نکات منفی رو رد کنید. بعد هم بتونین بر سر اشتراکات با مردم اون فرهنگ گفتمان مشترک داشته باشین. این هنر رو آدم در سفر به کشورهای مختلف و دیدن مردم مختلف یاد می گیره. اما باید مواظب بود که برعکس فرهنگ کشور های دیگه غالب نشه و انسان رو مرعوب نکنه به نحوی که عملا انسان دیگه متعلق به فرهنگ خودش نباشه. انجام واجبات اوایلش کمی سخت بود و مثلا دفعه ی اولی که با حجاب وارد میشین یا دست نمی دین یا کارهایی که نشان دهنده ی عقیدتون است دارین خودتون رو معرفی می کنین و بعدش باید هم مواظب رفتارهاتون باشین که باعث بدبینی به دینتون نشین و هم باید هزینه هایی که به خاطر این عقاید و فرهنگ تحمیل می شه بهتون بپذیرین. این هزینه ها می تونه از عدم شرکت تو مراسم ها باشه تا تنهایی یا کار نکردن روی یک پروژه ی تحقیقاتی یا هر مورد دیگه ای که با عقاید و فرهنگتون در تضاده. در نهایت اگر نتونین این کار رو بکنین دستور قرآنی که قبلا بحثش شد باید از اون شهر یا منطقه برین و نباید بمونین. البته حسنش اینه که اگر تو این مسیر بیافتین باید بیشتر مواظب رفتارهاتون باشین کمتر غافل می شین. در نهایت محیط غرب جاییه که خیلی آدم های مسلمون تونستن توش بمونن و بر سر عقایدشون هم باشند اما نیاز به تلاش جدی داره.
دوشنبه 15 اردیبهشت 1393 10:41 ب.ظ
یکبار از جوونای هم سن و سال شما شنیدم که از لاتاری حرف میزدن و میگفت بمونیم ایران به درد چی میخوره؟باید بذاریم بریم.میشه ثبت نام کرد شاید برنده شدیم. یک نفر دیگه دقیقا مخالف بود و انگار گذاشتن پا رو روی رگ غیرتش. میگفت برای ما کسر شان هست که بخواهیم مجوز ورود به امریکا رو از طریق لاتاری بگیریم.اگه میخواهید برید اونجا تحصیل کنید میتونید خیلی سنگین و رنگین، با استادش مکاتبه کنید، پذیرش بگیرید.
شما بگید. قضیه این لاتاری چیه؟
یک چیز معمولی یا اگه کسی اینجوری بیاد امریکا ، مردم و دولت جور دیگه ای بهش نگاه میکنن؟
فقط گرین کارت و اقامت میشه گرفت؟
شغل، محل زندگی، حقوق شهروندی و چیزای دیگه برای زندگی چی میشه؟
دولت مسئولیتی پیدا میکنه؟
پاسخ حنیف : نمی تونم بگم کار بدیه یا خوبیه. بستگی به نظر شخصی افراد داره. هدف دولت آمریکا جذب مهاجر از کشورهای مختلفه و تکمیل نیروی کارش. به جز این هدف اصلی شاید هدف های دیگه ای دارن از جمله جذاب کردن جامعه ی آمریکا برای مقصد مهاجرت نخبگان. اگر از نقطه نگاه دولت های مهاجر پذیر مثل امریکا کانادا استرالیا و ... نگاه کنید، رقابتی بینشون هست سر جذب نیروهای نخبه. بنابراین از جوامعی که کمتر مهاجر دارن با این برنامه ها نیروی نخبه جذب می کنن که از این طریق تبلیغات گسترده ای هم براشون انجام میشه.
می تونید اینجا ببینید: http://en.wikipedia.org/wiki/Diversity_Immigrant_Visa
من دیدم افرادی که تو ایران وضع خوبی هم داشتن با لاتاری اومدن یا لاتاری شرکت کردن. با لاتاری وارد آمریکا شدن ورودش و اقامت گرفتنش راحته اما کار پیدا کردنش سخته.
دوشنبه 15 اردیبهشت 1393 10:36 ب.ظ
توی ایران هم اگه یک مقام دولتی بره یک دانشگاه همین طوره
پاسخ حنیف : یعنی تو ایران هم ثبت نام می کنن از افراد برای شرکت در برنامه و افراد خاصی رو راه می دن؟ چیزهایی که من یادمه از دانشگاه شریف تقریبا هر کسی می تونست تو مراسم بره.
دوشنبه 15 اردیبهشت 1393 10:36 ب.ظ
هیسپانیک ها دقیقا یعنی چه کسانی؟
رنگ پوستشان این جدایی قومی رو ایجاد کرده؟
پاسخ حنیف : از نظر تعریف لغتی به کسانی می گن که به نحوی با فرهنگ اسپانیایی یا پرتغالی در ارتباط باشن اما در عرف آمریکا به مردم آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی گفته می شه.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo