تبلیغات
حنیف - شک فرهنگی

شک فرهنگی

نویسنده :حنیف
تاریخ:یکشنبه 31 فروردین 1393-10:40 ب.ظ

مقدمه: "شک فرهنگی" به برخورد اولیه با فرهنگ غرب اطلاق می شود که در اثر آن فرد دچار تردید و تضاد در نظام فکری و هنجاری اش می شود. برای ما ایرانیان مسلمان با توجه به شرایط عمومی جامعه ی مان این تکانه ی فرهنگی می تواند بیشتر باشد (1). اگر چه فرهنگ های کشورهای مختلف هر کدام ویژگی های خود را دارند و حتما اگر کسی به هند و چین و ژاپن و غیره سفر کند، تفاوت های فرهنگی زیادی توجهش را جلب می کند، با این حال شک فرهنگی بیشتر در مورد برخورد با فرهنگ غربی و فرهنگ آمریکایی مطرح می شود (2).

آنچه در ادامه می آید شامل تفاوت های عمده ی فرهنگی بین ایران و آمریکا است. این تفاوت ها می توانند شامل موارد مثبت یا منفی باشند. قضاوت با خوانندگان است. از آنجا که ترکیب شک فرهنگی با بار معنایی منفی همراه است شاید بهتر باشد به جای "شک فرهنگی" این نوشته را در مورد "تفاوت های فرهنگی" بدانیم.

موضوع این متن پیشنهاد یکی از خوانندگان است. بعضی مطالب وبلاگ را از سر رغبت و بعضی را از سر ضرورت می نویسم. اگر چه این متن جزو دسته ی دوم است با این حال لازم است در این زمینه گفت و گو کنیم تا بهتر بدانیم با چه پدیده ی فرهنگی مواجه هستیم.


پوشش

اولین تفاوتی که به محض ورود به جامعه ی غرب توجه انسان را جلب می کند تفاوت در نحوه ی پوشش با ایران است. مخصوصا که در کشور ما حجاب اجباری است و این تفاوت آشکارتر می باشد. پوشش غالب (مد) در ایام تابستان برای مردان یک تی شرت و یک شلوارک است و برای زنان نیز یک تی شرت و یا تاپ با شلوارک کوتاه است. پایین تر از این حد هم گاهی پیش می آید که آدم می بیند مثل مردانی که فقط با یک شرت ورزشی در حال دویدن و ورزش کردنند.

پوشش یکی از مواردی است که تحت تاثیر فرهنگ غالب برای فرد عادی می شود. بنابراین این تفاوت فرهنگی به مرور زمان رنگ می بازد و کمتر به چشم می آید. حتی در جامعه ی خودمان اگر عکس های دهه ی 60 و 70 را ببینید متوجه تغییر نحوه ی پوشش در جامعه نسبت به آن زمان ها می شوید. احتمالا برای آن افراد، پوشش هایی که امروز خیلی عادی است مثل شلوار جین و تی شرت و حجاب ناقص قابل تصور نبوده است. با این حال به مرور زمان پوشش در جامعه ی خود ما تغییر کرده است و چشم افراد هم به پوشش جدید خو گرفته است. در جامعه ی غربی هم چنین اتفاقی افتاده است. در دانشگاه ما تالاری هست که عکس های دانشجویان در سال های گذشته را نصیب کرده اند و می توان تغییر کیفیت پوشش را در آن ها دید. مثلا در عکس های 100 سال پیش همه ی خانم ها با لباس سرتاسری و دامن بوده اند اما عکس های جدید به همان کیفتی است که گفته شد.

اگر چه پوشش تحت تاثیر محیط جامعه برای انسان عادی می شود، اما اختلاف پوشش اثرات دیگری را با خودش برای جامعه به همراه دارد. اولین مسأله آن است که در فرهنگ غربی فرد به نسبت به فیزیک بدن یک مرد یا یک زن شناخت پیدا می کند. اگر در ایران باشید و جزو افراد مذهبی، احتمالا در تمام عمرتان به جز همسرتان هیچ فردی دیگری حتی محارمتان را هم با یک رکابی و یک شلوارک کوتاه نمی بینید. بنابراین قدرت تمییز بین افراد از نظر ویژگی های ظاهری را نخواهید داشت. برعکس این مسأله در غرب رخ می دهد و طبیعی هست که در چنین شرایطی توجه به تفاوت های جسمی جا باز کند و استاندارد هایی برای شرایط مناسب یا زیبایی جسمی تعریف شود که افراد سعی کنند خودشان را با آن تطبیق دهند، مثل لاغری برای خانم ها یا عضلانی بودن برای آقایان. برای ازدواج هم تاکید بر روی ویژگی های ظاهری بیشتر می شود. 

تاثیر دیگر پوشش غربی آن است که آستانه ی تحریک افراد بالا می رود و افراد به راحتی نسبت به جنس مخالف تحریک نمی شوند. در اثر این عادی شدن، آن حیایی هم که در ایران نسبت به جنس مخالف وجود دارد از بین می رود. در چنین شرایطی، امکان ارضای جنسی در بستر خانواده پایین می آید و افراد از ازدواج شان احساس رضایت نمی کنند.

مسایلی که در مورد پوشش گفته شد در حال جهانی شدن است یعنی گسترش به سایر نقاط جهان. به نظر می آید نوع پوشش جلوتر از سایر مولفه های فرهنگی غرب مانند فردگرایی، آزادی بیان، دموکراسی و غیره در حال گسترش به سایر فرهنگ ها است. امروزه در اکثر کشورهای جهان می توان پوشش های غربی را دید که البته به طور سنتی سابقه نداشته اند. با گسترش اینترنت در ایران هم چنین شرایطی تا حدی ایجاد شده است. یعنی خیلی بعید است که شما به اینترنت وصل بشوید و از خدماتش استفاده کنید و تبلیغات هایی در آن نبینید که از زیبایی ظاهری زنان و مردان برای فروش کالایشان بهره می برند. (3)

(این متن به مرور کامل می شود)

--------------------------------------------------------------------

1- افراد مختلفی را دیده ام که در ماه های اول خروج از ایران به دچار تغییرات شگرف شده اند بعضی بودند که در ایران جزو افراد مذهبی و یا پایبند به نظام جمهوری اسلامی محسوب می شده اند و بعد از برخورد با فرهنگ غربی در عقاید مذهبی شان به کلی تجدید نظر کردند و یا در مسایل سیاسی به کلی تغییر جهت دادند. به بعضی از این موارد در متون قبلی اشاره شد. البته این افراد استثنا هستند. تغییرات جزیی و تدریجی رایج تر است و تقریبا دامن همه را می گیرد. در بعد احکام معمولا افراد سست می شوند و تقیدهای سابق را ندارند و در مسایل اجتماعی و سیاسی نیز تحت تاثیر نظام غرب قایل به نظریات لیبرالیستی (آزادی گرایانه) و تکثرگرایانه می شوند. البته این تغییرات جنبه ی دیگری هم دارد و آن هم آنکه افراد می فهمند خیلی از تصورات ایده آل گرایانه ای که در مورد غرب داشته اند درست نیست. بنابراین نگاه های واقع گرایانه تری به وضعیت جامعه ی غرب پیدا می کنند. 

2- به نظر شما چه چیزی از این نظر فرهنگ غربی را از سایر فرهنگ ها متمایز می کند؟

3- مشاهدات شخصی خود من آن است که بزرگ شدن فرزند در محیطی مثل ایران که حجاب مردان و زنان در آن رعایت می شود، نتایجی به کلی متفاوت از بزرگ شدن فرزند در محیط غرب دارد. در غرب اگر حتی بتوان محیط خانواده و آشنایان نزدیک را هم اسلامی نگه داشت باز امکان ندارد فرزند در جامعه پوشش های غربی را نبیند. بنابراین تجربه ی بزرگ شدن در محیط اسلامی که در آن در طول عمرتان هیچ زن یا مردی را برهنه نبینید برای یک فرد غربی کاملا غیرقابل تصور است و طبیعتا نمی تواند نتایج روحی و معنوی آن را هم متوجه بشود. به طور کلی فردی که در محیط مذهبی بزرگ می شود نگاهش نسبت به جنس مخالف متفاوت است تا فردی که در محیط غرب بزرگ می شود و برایش روحیات و اخلاق فرد مهم تر می شود تا ویژگی های ظاهری. به علاوه از نگاه دینی احکام شرعی آثار روحی دارد و همین که فردی چشمانش به حرام نیافتد زمینه را برای تعالی روحی باز می کند و بالعکس دیدن محرمات معنویات را سخت تر می کند. نمی دانم با گسترش اینترنت و ارتباطات، حفظ چنین شرایطی برای تربیت فرزند در ایران در آینده ممکن باشد یا نه.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
viagra peak time
چهارشنبه 22 خرداد 1398 07:58 ق.ظ

excellent issues altogether, you simply gained a new reader. What may you recommend about your publish that you made some days in the past? Any positive?
https://www.sheetplantassociation.com/content/links
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 09:34 ق.ظ
ウブロスーパーコピー時計販売店、2017新作ウブロコピー「HUBLOT72」業界NO.1
https://midirectorioempresarial.es/noticias/page/25/
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 09:43 ب.ظ
ブランド、レプリカ、スーパーコピー、Nランク、ルイ?ヴィトン、ロレックス、オメガ、ブルガリ、時計、激安、スーパーコピー、代引き対応、通販専門、韓国、バッグ、財布.
https://www.ratsgymnasium-bielefeld.de/index.php/schulleben/theater
چهارشنبه 28 فروردین 1398 09:20 ق.ظ
楽天ブランドコピー
http://sergeytatiananikitiny.com/index.php/4324324/565465465464?start=10
چهارشنبه 28 فروردین 1398 09:19 ق.ظ
最高質のブランドコピー時計のみ販売しております?ぜひご利用ください!
http://www.djtsurfacing.co.uk/driveways
چهارشنبه 28 فروردین 1398 09:18 ق.ظ
スーパーコピーN品腕時計ロレックスN品レプリカコピースーパーコピーブランド激安市場
psychic phone reading
یکشنبه 19 شهریور 1396 03:09 ب.ظ
این بسیار عالی است که بازدید از این وبسایت را مشاهده کنید و نظرات همه دوستان را در رابطه با این مقاله بخوانید، در حالی که من نیز هستم
علاقه مند شدن به دانش
std testing near me
یکشنبه 19 شهریور 1396 02:42 ب.ظ
من بیش از سه ساعت در این قسمت گشتم
روزها، با این حال من هرگز مقاله ای جالب مانند شما را کشف نکردم.
برای من خیلی ارزش دارد شخصا
اگر همه مدیران وب سایت و وبلاگ نویسان محتوای درستی را درست کرده باشند، احتمالا
اینترنت، شاید احتمالا بسیار مفیدتر از همیشه باشد.
cheap psychic readings
یکشنبه 19 شهریور 1396 02:07 ب.ظ
یک سهم قابل توجه! من فقط این را به یک همکار فرستادم
چه کسی تحقیق کمی در مورد این انجام داد. و او
در واقع من به خاطر این واقعیت که من آن را کشف کرده بودم، به خاطر صبحانه به من دستور داد
او... لول بنابراین اجازه بدهید این را دوباره بخوانم.... با تشکر از شما برای غذا!!
اما آره، ممنون برای گذراندن وقت برای صحبت در مورد این موضوع
اینجا در سایت اینترنتی شما.
std testing near me
شنبه 18 شهریور 1396 07:18 ب.ظ
یک بحث جالب ارزش نظر است. باور میکنم
که شما باید بیشتر در مورد این موضوع منتشر کنید
ممکن است موضوع تابو نباشد اما معمولا افراد در مورد این موضوعات بحث نمی کنند.
بعدی! بهترین آرزوها!!
chaturbatetokenshack.online
پنجشنبه 12 مرداد 1396 01:20 ب.ظ
Hi there to every single one, it's truly a fastidious for
me to pay a visit this site, it consists of valuable Information.
Natasha
دوشنبه 9 مرداد 1396 02:02 ب.ظ
I do not even know the way I finished up here, however
I thought this publish was once great. I don't recognize who you might be however
certainly you're going to a well-known blogger in case you
aren't already. Cheers!
foot pain guide
سه شنبه 6 تیر 1396 01:23 ق.ظ
My brother recommended I would possibly like this website.
He was entirely right. This post actually made my day. You can not consider just how much time
I had spent for this information! Thanks!
std home test
یکشنبه 4 تیر 1396 02:24 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین اصل آیا واقعا نشستن کاملا
با من پس از برخی از زمان. جایی در سراسر پاراگراف شما
در واقع موفق به من مؤمن متاسفانه فقط برای
کوتاه در حالی که. من هنوز مشکل خود را با فراز
در منطق و شما ممکن است را خوب به پر
کسانی که شکاف. اگر شما در واقع که می توانید انجام من خواهد قطعا بود تحت تاثیر
قرار داد.
sooaloisi.wordpress.com
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:32 ق.ظ
I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your weblog
and check again here frequently. I am quite certain I will learn plenty
of new stuff right here! Best of luck for the next!
Jacklyn
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 07:33 ق.ظ
That is very fascinating, You are an excessively professional blogger.
I've joined your rss feed and look forward to in the hunt for extra of your wonderful
post. Additionally, I've shared your website in my social networks
دوشنبه 15 اردیبهشت 1393 02:00 ب.ظ
سلام. بله. تشکر. نظرات معمولا جواب داده میشن. ازین جهت پرسیدم که اگه بخوام بحثی رو راه بندازم و متونی بنویسم ؛ چند روز بعد ارسال نظر وبلاگو سر بزنم جواب داده میشه؟فکر کنم این روزا (در سال جدید)دیر به دیر وبلاگو چک میکنید.لا اقل هفته ای یکبار نیست!
پاسخ حنیف : سلام
سعی می کنم سریعتر چک کنم و حتما تا قبل نوشتن متن بعدی به همه ی نظرات پاسخ بدم. ممنون که یادآوری کردین.
یکشنبه 14 اردیبهشت 1393 02:02 ب.ظ
سلام. میشه لطفا بگید هر از چند وقت یکبار وبلاگو سر میزنید و به نظرات پاسخ میدید؟
پاسخ حنیف : سلام
سعی می کنم هفته ای یک بار یا نهایتا قبل از نوشتن متن بعدی این کار رو انجام بدم. فکر کنم تا حالا نظری رو بی پاسخ نذاشتم یا اگر بوده از دستم در رفته. از چه نظر می پرسید؟
چهارشنبه 10 اردیبهشت 1393 01:45 ب.ظ
هنوز مادر یا پدر نشدم.قصد هم دارم هیچ وقت نشم.چالش اصلی عدم فهم دو نسله.چرا نمیفهمن؟!به نظرم بر میگره به فرهنگ خانوادگی، میزان تحصیلات و سواد و میزان با مردم بودن و اجتماعی بودن. هرچه یک انسان پخته تر باشه بهتر فرزندشو درک میکنه.اینکه نمیخوام هیچ وقت بچه ای ندشته باشم به خاطر این نیست که نتونم از عهده ی تربیتش بر بیام. دلیل های دیگه ای هم داره که اگه براشون پاسخی پیدا کردم، یک پسر پرورشگاهی رو به فرزندی میپذیرم و برای شکوفاییش تمام تلاشم رو میکنم
پاسخ حنیف : نکته ی مهمی رو گفتین شکاف نسلی تا حدی طبیعیه چون رشد جوامع سریع شده، مثلا خیلی از عمر نسل ما تو دنیای مجازی می گذره که برای نسل قبلی ما درکش سخته! مسایل اعتقادی جدیدی مطرح شدن که زمان سابق مطرح نبوده. در نهایت به نظرم باید تلاش کنیم و با همفکری راهی برای پر کردن این شکاف با نسل سابق و نسل آتی پیدا کنیم.
حلا چرا نمیخاید بچه دار بشین، بچه که خیلی خوبه، بخشی از رشد روحی انسان تو قبول همین فرآیند و همین مسوولیته.
در هر حال امیدوارم همیشه موفق باشید.
دوشنبه 1 اردیبهشت 1393 04:22 ب.ظ
درست است که سیستم ایران از نوع اسلامی است. تربیت اسلامی است. مردم با حجاب آشنایی دارند.و خیلی از اصول دینی دیگه که در غرب اجرا نمیشه، کاملا. اما روندی که امروزه در جامعه دارد شکل میگیرد می تواند جامعه را به همانجایی هدایت کند که غرب هست.این موارد تحریک کننده مثل عادی شدن ماهواره و فیس بوک و وای بر و بی حجابی و روابط آزادانه تر بین دختران و پسران، تماشای فیلمهای مبتذل و غیره. یک جورایی مردم انگار دارند از داخل منفجر میشن. خنده داره اما از حکم فرمایی دین در جامعه در حال انفجارند....
پاسخ حنیف : تربیت فرزند در آینده اقتضائات خاص خودش رو داره. مثلا همین که در آینده با گسترش ارتباطات، افراد با محیطی در ارتباط خواهند بود که در اون هنجارها و ارزشهای اسلامی رعایت نمی شه. این که در این شرایط چه باید کرد رو از الان باید بهش فکر کرد. مسلمانان خارج از ایران نمونه های خوبی هستند که با این مسأله زودتر برخورد کردند. تجربه های موفق و ناموفق اونها می تونه در این زمینه مفید باشه. در آینده سعی می کنم در این رابطه چیزهایی بنویسم.

خود شما چی فکر می کنید؟ به عنوان پدر یا مادر به نظرتون جالش اصلی برای تربیت فرزندتون چیه و چه باید بکنین؟
دوشنبه 1 اردیبهشت 1393 01:11 ب.ظ
من که خدم از آینده ی ایران و تربیت بچه های آینده احساس نگرانی میکنم.چون اکثر خانواده ها آمادگی برای تربیت بچه های آینده را ندارند و با الگوی فکری خود آنان را تربیت میکنند. در بین جوانان امروزی که مادران و پدران آینده هستند هم این انحرافات وجود دارد. خدا به داد بچه شان برسد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo