تبلیغات
حنیف - دانشگاه و صنعت

دانشگاه و صنعت

نویسنده :حنیف
تاریخ:دوشنبه 7 بهمن 1392-12:26 ق.ظ

مقدمه: این متن در ادامه ی متن قبلی است.

با جمعی از دوستان سر میزی با استاد نشستیم. خودش و خانمش به نسبت مسن هستند و نمی توانستند در شلوغی جمعیت غذا بکشند. میهمان نوازی ایرانی هم مزید علت شده بود که بچه ها برای آن ها از انواع غذا بیاورند و نیازی نباشد در صف غذا بایستند. خوشبختانه غذاهایی که تدارک دیده شده بود حلال بود. ما هم از فرصت کمال استفاده را بردیم و با استاد مشغول صحبت شدیم. بعد از اندکی صحبت معلوم شد که اکثر دانشجوها از دانشگاه های شریف و تهران هستند.

دانشگاه

استاد: بگذارید یک مسأله ای را به شما بگویم. من الان 30 سال است استاد هستم. اگر از من بپرسند بهترین دانشگاه های فنی دنیا کدام هستند می توانم به جرأت بگویم اول دانشگاه صنعتی هند (IIT) است، بعد دانشگاه صنعتی شریف در ایران است و بعد هم دانشگاه Tsinghua در چین.
حنیف: جالب است. یعنی این دانشگاه ها از دانشگاه ها ی مشهور آمریکا مثل ام آی تی و هاروارد بهترند؟

استاد: بله بهترند. من این را به خود مسئولین دانشگاه هم گفته ام.

حنیف: معیار مقایسه ی تان چیست؟

استاد: برنامه ی آموزشی دوره ی کارشناسی این دانشگاه ها دانشجویان را با توانایی تفکر تحلیلی بار می آورد. در آمریکا در چند دهه ی اخیر دانشگاه ها به سمت آماده کردن دانشجوها برای صنعت پیش رفته اند. برای همین هم تمرکز برنامه های دانشگاه بر آموزش نیازهای روز صنعت است مانند نرم افزار ها و دستگاه های آزمایشگاهی. در حالی که نیازهای صنعت به سرعت عوض می شود و دانشجویی که به این شکل تربیت می شود بعدا توانایی به روز کردن خود را ندارد. برعکس اگر دانشگاهی دانشجویان را با قدرت تحلیل و تفکر بار بیاورد بعدا می توانند خودشان مسایل جدید را هم بیاموزند.

حنیف: پس مشکل از اساتید و مسئولین دانشگاه است؟

استاد: بله بخشی از مشکل از آنها است. دانشگاه نباید در طول دوره آموزشی حجم زیادی آموزش را به دانشجو بدهد و از او بخواهد که مسایل تکراری را حل کند. بلکه برعکس باید حجم داده ها را کم کرد و از دانشجو خواست دانسته هایش را پردازش کند و مسایل جدید را حل کند. باید به دانشجو وقت داد تا فکر کند. شیوه ی خود من آن  است که مسایل کم ولی چالش برانگیزی می دهم اما از دانشجو انتظار دارم روی آن ها وقت بگذارد و حاصل تفکراتش را بنویسد. البته خود دانشجویان هم مقصرند. چون دانشجوها مایلند در عوض شهریه ای که برای درسشان می دهند، بعد از دوره ی کارشناسی بتوانند در صنعت کاری پیدا کنند و برای همین هم بر دانشگاه فشار می آورند که مطابق با صنعت حرکت کند. اگر دانشگاه در این زمینه موفق نباشد، نسل بعدی دانشجویان به دانشگاه های دیگر اولویت می دهند. همین عدم تمایل دانشجویان برای ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر باعث می شود که ما از دانشجویان دانشگاهی مثل شریف دانشجو جذب کنیم. از این نظر ما باید ممنون دانشگاه شریف باشیم (1).

حنیف: جالب است چون اتفاقا یکی از انتقاداتی که به دانشگاه شریف وارد می شود آن است که ارتباط با صنعت ندارد و دانشجویان فنی ای که پرورش می دهد توانایی فعالیت صنعتی و کارآفرینی ندارند. دانشجویان و اساتید دانشگاه در این زمینه اتفاق نظر دارند و فشار زیادی برای تغییر در دانشگاه وجود دارد.

استاد: اوه، باید مواظب باشند اتفاقی که برای دانشگاه های آمریکا افتاده برای دانشگاه شریف نیافتد. در واقع دانشجویان ایرانی و هندی و چینی آموزشی که می بینند از دوره ی دبیرستان آموزش شروع می شود و همین آموزش ها آن ها را برای ذهن تحلیلی آماده می کند.

(به نظرم حرف درستی است. در دوره ی دبیرستان دانشجویان جذب مدارس تیزهوشان می شوند و بعد هم المپیاد و کنکور و دانشگاه. کل این چرخه به طور خودکار دانشجویان را در جهتی تربیت می کند. حالا البته می توان بحث کرد که جهت گیری این چرخه درست است یا نه. دانشگاه شریف هم فشار زیادی در دروس به دانشجویان می آورد. به نظرم پیراستن سرفصل های درسی می تواند موارد زیادی را حذف کند. اصلاح برنامه ی آموزشی به نحوی که با حفظ مزایای فعلی کمبود ها را جبران کند باید مدنظر باشد.)

صنعت

استاد: من با چیزی که از دانشجویان ایرانی اینجا می بینم، احساس می کنم ایرانی ها توانایی فنی بالایی دارند. 

حنیف: بله همین طور است. اتفاقا خیلی از دانشجوها برای ادامه تحصیل به خارج نمی آیند و در میانشان افرادی را می شناسم که مانندشان حتی در دانشگاه های خوب آمریکا کم پیدا می شود. 

استاد: حالا من یک سوال دارم. دولت ایران چه برنامه ای برای جذب این نیروهای نخبه ای که در خارج تحصیل می کنند دارد؟

حنیف: بیشتر این افراد در برگشت به دنبال فرصت هیات علمی در دانشگاه ها هستند. البته این زمینه تقریبا اشباع شده است و فقط پاسخگوی موج اول و دوم دانشجویان ایرانی تحصیل کرده در خارج بوده است یعنی دانشجویانی که در دهه ی 1970 زمان شاه به خارج اعزام شدند و دانشجویانی که بعد از جنگ یعنی دهه ی 90 به خارج اعزام شدند. بعد از آن دیگر فرآیند ارسال دانشجو به خارج برای جذب هیات علمی کم شد. بنابراین نیازهای هیات عملی الان از دانشگاه های داخلی تامین می شود (2). البته با فعالیت های نسل های قبلی دانشجویان در خارج از کشور و شناخته شدن دانشگاه شریف، دانشجویان می توانند مستقلا اقدام کنند و برای تحصیل در خارج پذیرش بگیرند که بعدا نیازهای هیات علمی کشور را تامین می کنند. بعد از دانشگاه ها تعداد محدودی از صنایع و آزمایشگاه های دولتی هستند که به متخصصین نیاز دارند و مقصد این دانشجویان در برگشت به ایران می باشند. اما اینها پاسخگوی همه  نیست.

استاد: دولت برنامه ای برای ایجاد شغل برای این افراد ندارد؟

حنیف: به نظرم صورت سوال کمی مشکل دارد. شاید بهتر است بپرسیم اصلا دولت وظیفه ی تولید شغل دارد یا نه؟ به نظرم این وظیفه ی دولت نیست که شرکت بزند تا برای افراد کار تولید کند و ماشین و یخچال و تلویزیون تولید کند. بلکه وظیفه ی دولت آن است که زمینه ای را فراهم کند که سرمایه گذاران و کارآفرینان و صاحبان ایده بتوانند خودشان فعالیت کنند و کارتولید کنند. 

استاد: برای دانشجویان فنی بازگشت به کشورشان سخت است چون تخصصی که کسب می کنند در صنایع حرفه ای به کار می آید که در آمریکا نیاز است اما در کشور خودشان به آن نیازی نیست.

حنیف: حرف درستی است. اما ایران هم می تواند شرکت های بزرگ را برای کار در ایران جذب کند. الان در ایران نیروی فنی زیاد است که دستمزد کمتری از همین نیرو در آمریکا می گیرند. بنابراین اگر دولت ایران بتواند با مشوق های مالیاتی این شرکت ها را به ایران جذب کند، این شرکت ها می توانند برای نیروهای فنی کار ایجاد کنند. این یک مسیر پیموده شده است که اتفاقا رشد سریع را به همراه دارد و نتایجش در کشورهای مالزی و چین و هند و ترکیه دیده می شود. 

یکی از رفقا: اما این شرکت ها به فکر منافع خودشان هستند نه منافع ایران.

حنیف: درست است. شرکت ها به فکر منافع خودشان اند. اما این شرکت ها چند ملیتی اند و متعلق به یک کشور نیستند. حتی شرکتی مثل گوگل می تواند همان نفعی که برای آمریکا دارد را برای ایران هم داشته باشد یعنی اولا تولید کار و ثانیا به کارگیری نیروی کار و خلق ثروت و پرداخت مالیات به دولت. 


مسیری که گفته شد برای ایران مسیر ساده ای نیست زیرا باز شدن پای شرکت ها به ایران برای سرمایه گذاری لازمه های فرهنگی و سیاسی دارد. فعالیت این شرکت ها با نوع حکومت و اقتصاد گره خورده است. در حوزه ی سیاسی هم تحریم های گاه و بیگاه این شرکت ها را از ایران خارج می کند. اگر بخواهیم این مسایل حل شود  باید در مسایل دیگر با کشورهای ثروتمند کنار بیاییم مانند مسأله ی اسرائیل. در حال حاضر صنعت پیشرو (و شاید تنها صنعتی) که برای سرمایه گذاران خارجی جذاب است صنعت نفت ایران است که آن هم تحریم های اخیر نشان داد به مسائل سیاسی گره خورده است. مشکل امنیتی هم برای کشور می تواند مطرح شود به این معنی که قدرت گرفتن این شرکت ها می تواند بعدا کنترل آن ها را بر کشور موجب شود. تجربه ی کشور کوچکی مثل امارات در این زمینه جالب است. با توجه مساحت و جمعیت اندک این مشکلات امنیتی برای این کشور بیشتر است و لذا طوری سیاست گذاری کرده اند که بیشتر سهام شرکت ها در اختیار افرادی از خود کشور باشد. در ایران هم می توان چنین کرد و حتی خود دولت برای شروع کار سرمایه گذاری مشترک با شرکت های خارجی بکند.

راه دیگر راه اندازی شرکت های داخلی است. ما در ایران توان فنی تغذیه ی این شرکت ها را داریم اما ظاهرا مسأله ی اصلی عدم وجود طبقه ای از مدیران فنی است که بتوانند این نیروهای فنی را برای ایجاد محصول و خلق ثروت هماهنگ کنند. در حال حاضر دوره های آموزشی تحت عنوان مدیریت بازرگانی (MBA) که در ایران وجود دارند شاید نزدیکترین برنامه ها به تولید چنین مدیرانی باشند، ولی من به آن ها هم شک دارم. این مدیران بیشتر از دل صنعت بیرون می آیند تا دانشگاه. اتفاقا یک حسن فعالیت شرکت های خارجی در ایران پرورش همین مدیران و انتقال تجربه و فرهنگ کاری در چنین شرکت هایی است. 

در هر حال هر کدام از دوراه و یا ترکیب آن ها را هم که انتخاب کنیم مقدمه ی آن تسهیل شرایط کسب و کار است. یعنی کارآفرینان و سرمایه گذاران نسبت به امنیت کار خود و مالکیت فعالیت و فکر خود اطمینان داشته باشند، قوانین مالیاتی و قوانین کسب و کار شفاف باشد و انحصار شرکت های بزرگتر مانع از فعالیت شرکت های نوپا نباشد.

به نظر شما کدام راه برای صنعت ما بهتر است؟ خوانندگانی که تجربه در صنعت یا اقتصاد دارند تجربیاتشان را دریغ نکنند.


پینوشت:
1- دانشگاه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی دوره های اجباری اخلاق در تحقیق دارد.  به نظرم ما هم باید چنین آموزش هایی را در دوره های دانشگاهی اضافه کنیم. در دانشگاه شریف درس سمینار در مقطع کارشناسی ارشد ارایه می شود که بستر مناسبی برای این کار است.

2- در فروشگاه
-حنیف: ببخشید آقا، بچه ی تان دستکش شما را در دهانش گذاشته. به نظر می آید کثیف است.   - اوه ممنون که گفتین.  -چند سالش است؟  - 1 سال.   - خوب باید زود بزرگ شود تا دستکش را دستش کند. 
(کمی بعدتر)
- ببخشید آقا شما با من در مورد پسرم صحبت کردید.  - بله من بودم.  - من جیمز هستم. خوشحالم از آشناییتون.   - من هم همینطور.   - ما یک کلیسا در شهر داریم می خواستم از شما دعوت کنم در آن شرکت کنید.   - باید جالب باشد چه کلیسایی هست؟   - ما از شاخه های کلیسای پروتستان محسوب می شویم. ما تکیه ی اصلیمان بر متن کتاب مقدس است. ما به افراد کمک هم می کنیم.  - بسیار خوب.   - این سایت و اطلاعات ماست. 

اهتمام مسیحی ها در تبلیغ دینشان ستودنی است. مخصوصا این که سعی می کنند هر جا که می روند، خودشان را به یک کلیسا وصل کنند. در انتخاب کلیسا هم جمع و فضای آن برایشان مهم است. معمولا دانشجوها کلیسای خودشان را دارند، خانواده های فرزند دار برای خودشان، اهل هر محله ای باز برای خودشان. به جز عبادت در این محیط ها با هم آشنا می شوند و سعی می کنند زندگی شان را در ارتباط با هم تعریف کنند و به هم کمک کنند. ما هم باید سعی کنیم هر کدام خودمان را به یک مسجد وصل کنیم و بخشی از وقتمان را در آن بگذرانیم. حالا مسجد محله باشد یا مسجد دانشگاه یا محل کار و ...  نباید بگذاریم ارتباطمان با مساجد قطع شود و به این شکل مساجد کارکرد خودشان را از دست بدهند.

چند روز پیش با یکی از آشنایان در ایران صحبت می کردم می گفت در کلاس درس مدرسه اش چند نفر از دانش آموزان مسیحی شده اند با این استدلال که دین محبت و مهربانی است و دینی که در آن خدا انسان را دوست دارد. کتاب مقدس را هم آورده اند که بقیه را مسیحی کنند. 
شما جای معلم بودید چه می کردید؟

3- استادم  می گفت زبان قدیمی یونانی که آثار برجسته مثل ایلیاد و اودیسه و هومر به آن نوشته شده اند امروزه قابل فهم نیست. چیزی شبیه سانسکریت برای هندی ها و زبان پهلوی برای ایرانی ها. البته او در مدرسه این زبان را یاد گرفته  و می تواند بخواند.

4- از هفته ی گذشته موج جدیدی از سرما در آمریکا آمده است. جمعه شب در راه خانه ماشین پنچر شد. خوشبختانه توانستم ماشین را کنترل کنم و کنار جاده بایستم برای تعویض چرخ. در همان بازه چند بار ماشین ها نگه داشتند و پرسیدند کمک می خواهم یا نه، که می گفتم نیازی نیست. البته با سرمای هوا   و انقباض قطعات نتوانستم چرخ را خارج کنم. دست بلند کردم و اولین ماشین ایستاد و برای کمک حتی رفت از خانه وسایل آورد. بعدتر دو نفر دیگر هم اضافه شدند که روس بودند. در آن سرمای هوا و گل و برف افتاده بودند به جان چرخ. البته دست آخر چرخ درنیامد و مجبور شدم ماشین را بگذارم جلو مکانیکی که فردا صبح بیایم سراغش برای تعمیر. آنها هم با ماشین مرا به خانه رساندند. در آن سرما و آخر شب کمک هایشان خیلی شیرین بود. در این شرایط آدم امیدوار می شود که هنوز هم چیزهایی هست که آدم ها را با اختلاف فرهنگ و زبان و تاریخ در کنار یکدیگر قرار دهد. به بیان امام علی (ع) در نامه حکومت مصر به مالک اشتر:

" وَ أَشْعِرْ قَلْبَكَ اَلرَّحْمَةَ لِلرَّعِیَّةِ وَ اَلْمَحَبَّةَ لَهُمْ وَ اَللُّطْفَ بِهِمْ وَ لاَ تَكُونَنَّ عَلَیْهِمْ سَبُعاً ضَارِیاً تَغْتَنِمُ أَكْلَهُمْ فَإِنَّهُمْ صِنْفَانِ إِمَّا أَخٌ لَكَ فِی اَلدِّینِ وَ إِمَّا نَظِیرٌ لَكَ فِی اَلْخَلْقِ"

مهربانى با مردم را پوشش دل خویش قرار ده، و با همه دوست و مهربان باش. مبادا هرگز، چونان حیوان شكارى باشى كه خوردن آنان را غنیمت دانى، زیرا مردم دو دسته اند، دسته اى برادر دینى تو، و دسته دیگر همانند تو در آفرینش مى باشند.

---------------------------------------------------------------------
1- فکر کنم منظورش آن باشد که این تمایل کم شده است وگرنه همین الان هم در دانشکده ی ما حدود نیمی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی آمریکایی هستند.

2- از دستاوردهای دانشگاه های بعد از انقلاب راه اندازی دوره های کارشناسی ارشد و دکترا است. این دوره ها می تواند نسل بعدی هیات علمی را در داخل کشور تولید کند که تحقیقات در ارتباط با صنایع کشور تعریف می کنند. داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Viagra 5 mg
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 03:27 ق.ظ

Awesome knowledge. Many thanks.
viagra online usa buying viagra online forum buy viagra online price online purchase viagra cheap online viagra buy viagra uk without prescription order viagra online uk viagra cheap buy buy genuine viagra online lowest price viagra
Generic cialis
یکشنبه 19 فروردین 1397 02:55 ق.ظ

You made your position quite nicely..
cialis pills cialis herbs buying cialis in colombia cialis 5 mg funziona cialis 5mg cialis 20 mg cut in half cialis prezzo al pubblico 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis price thailand cialis generika
What do eccentric heel drops do?
شنبه 4 شهریور 1396 06:52 ب.ظ
Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren't loading correctly.
I'm not sure why but I think its a linking issue.

I've tried it in two different web browsers and both show the same
outcome.
How do you get rid of Achilles tendonitis?
دوشنبه 16 مرداد 1396 11:08 ب.ظ
I pay a visit everyday a few sites and sites to read articles
or reviews, but this weblog provides feature based content.
How do I stretch my Achilles tendon?
جمعه 13 مرداد 1396 01:34 ب.ظ
This post is in fact a good one it assists new the web people, who are wishing in favor of
blogging.
What is the tendon at the back of your ankle?
سه شنبه 10 مرداد 1396 10:33 ق.ظ
Hey! Do you use Twitter? I'd like to follow you
if that would be ok. I'm absolutely enjoying your blog and look
forward to new updates.
Jerold
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:28 ق.ظ
Hey there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to check it out.
I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Terrific blog and brilliant design.
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 12:29 ق.ظ
What's up, I want to subscribe for this weblog to take hottest updates,
so where can i do it please assist.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 07:17 ق.ظ
Hi, i believe that i saw you visited my site thus i got here
to go back the choose?.I am trying to in finding
things to improve my site!I suppose its good enough to make use of some of
your ideas!!
BHW
چهارشنبه 23 فروردین 1396 12:50 ب.ظ
Hi to every body, it's my first pay a quick visit of this
weblog; this web site contains amazing and really excellent stuff for visitors.
BHW
چهارشنبه 23 فروردین 1396 10:09 ق.ظ
Good post! We will be linking to this great content on our site.

Keep up the great writing.
manicure
جمعه 18 فروردین 1396 04:31 ب.ظ
Hello there I am so happy I found your web site, I really found you by mistake, while
I was looking on Askjeeve for something else, Nonetheless I
am here now and would just like to say many thanks for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love
the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have
book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to
read much more, Please do keep up the fantastic
jo.
BHW
شنبه 12 فروردین 1396 12:33 ب.ظ
I do not even know how I ended up right here, but I assumed this
submit was once great. I do not recognize who you might be but certainly
you are going to a well-known blogger if you aren't already.

Cheers!
بی نام
دوشنبه 21 بهمن 1392 09:25 ق.ظ
یک بار در اینترنت دنبال کتاب اوستا میگشتم به یک کتابی رسیدم که اسمش جالب بود ولی وقتی خواندمش دیدم یک کتاب کاملا متضاد و دشمن با اسلامه. متاسفانه در اون کتاب خیلی از حضرت ابراهیم بد گفته بود و کاملا معلوم بود که با اسناد جعلی دارن علیه اسلام مینویسن.
احتمالا معنای غلط "حنیف" هم برگرفته از این عقاید باطله و احتمالا تغییر معنای اون به خاطر فعالیت مسلموناس.
بعدا کلی در قرآن خواندم که خداوند چقدر از حضرت ابراهیم دفاع کرده و چقدر با این جور افراد که سعی میکنن حق رو به باطل شبیه سازند به مخالفت سخن گفته.
واقعا باید مردم بیدار باشند.
این جور کتابها علارغم اینکه خیلی خوب از باطل دفاع میکنه و حتی از قرآن برای اثبات حرفشون و ادعاشون دفاع میکنن، باطل محضن و خیلیا رو به راحتی و مثل آب خوردن منحرف میتونن کنن.
همونطور که میدونین خدا به صراحت در قرآن گفته که بعضی ها سعی میکنن با برداشتهای مختلف از حرفها در قرآن مردم رو منحرف کنن.
خداوند حافظ همه باشد
در این زمانه ی هزاران رنگ.
کتاب اوستا پیدا نشد در نهایت، اما اون کتاب برای همیشه از لپ تاپم حذف شد.
پاسخ حنیف : ممنون از توضیحاتتون. این دو تا لینک هم از علامه طباطبایی و ویکی فقه در مورد "حنیف" توضیح دادند
http://www.aviny.com/quran/almizan/jeld-7/mizan-08.aspx
http://www.wikifeqh.ir/حنیف
سه شنبه 15 بهمن 1392 09:12 ق.ظ
سلام. لطفا در خصوص موارد زیر مطلب در وبلاگ بذارید:
1- چیزهایی که پس از ورود یک ایرانی به امریکا میبینه و اونو دچار culture shock میکنه.
2- فرهنگ، روابط اجتماعی، روابط دوستانه و خانواده در امریکا.
متشکرم.
پاسخ حنیف : سلام
ممنون از پیشنهاداتتون. مسایل مهمی رو گفتین. سعی می کنم در آینده در هر دو مورد بنویسم.
دوشنبه 14 بهمن 1392 08:35 ق.ظ
حنیف در تاریخ چه کسی بود؟معنای اسم شما چیه؟
پاسخ حنیف : تا جایی که می دونم حنیف جزو صفاتی است که برای حضرت ابراهیم در قرآن به کار رفته است.

إِنَّ إِبْرَاهِیمَ كَانَ أُمَّةً قَانِتًا لِّلَّـهِ حَنِیفًا وَلَمْ یَكُ مِنَ الْمُشْرِكِینَ ﴿النحل: ١٢٠﴾

و به معنی پاکدین یا راست دین ترجمه می کنند.

* جالبه که حنیف در لغت برعکس به معنی کسی است که از مسیر خارج شده باشه، و حضرت ابراهیم از مسیر رایج زمان خودش که بت پرستی بوده خارج شده، حنیف نامیده شد و برای همین بعدا حنیف به معنای پاکدینی متداول شده.
دوشنبه 14 بهمن 1392 08:30 ق.ظ
ثنک یو
یکشنبه 13 بهمن 1392 08:24 ق.ظ
Dear Dr. Haneef,
I'm so thankful for your responds.I'm waiting for your next writting.

sinserely yours,
Anonymous

پاسخ حنیف : خواهش می کنم. البته حنیف هنوز دکتر نشده.

من هم منتظر نظرات اصلاحی شما در مورد متن ها هستم.

موفق باشید
شنبه 12 بهمن 1392 09:54 ق.ظ
سلام. به خاطر پاسخ به کامنت هایم ممنونم. خوشحال میشم اگه بقیه رو هم جواب بدید.
پاسخ حنیف : سلام. در این موارد سایت applyaborad رو ببینید.
چهارشنبه 9 بهمن 1392 08:03 ب.ظ
از مطالب خوبتون متشکرم
چهارشنبه 9 بهمن 1392 08:01 ب.ظ
به خاطر این همه سوال، متاسفم.
اما امیدوارم جواب بدید.
چهارشنبه 9 بهمن 1392 08:00 ب.ظ
میتونید لیستی از سوالات و مواردی رو که برای کانکت شدن با استاد مورد نظر نیازه گفته بشه رو اشاره کنید؟
اگه منبعی سراغ دارید لطفا بگید؟
این جور چیزا رو از افرادی که تجربه دارن باید پرسید.
پاسخ حنیف : در مورد تحقیقات علمی باید با استاد صحبت کرد.
چهارشنبه 9 بهمن 1392 07:59 ب.ظ
سایتهایی وجود داره که لیست بورسیه های ناکامل یا کامل دانشگاه ها و کشورها رو میده. برای شروع و اقدام بورس خارج شدن اول سراغ استادو کانکت شدن با اون باید رفت یا اول سراغ دانشگاه هایی که بورس میدن؟
پاسخ حنیف : اول باید به استاد میل بزنید و استادی مایل باشه باهاتون کار کنه. بعد اپلای می کنید و دانشگاه مدارکتون رو بررسی می کنه.
چهارشنبه 9 بهمن 1392 07:57 ب.ظ
در خصوص اعلام زمان اذان کشورهای مختلف آیا سایتی رو میشناسید؟که زمانهای اذانها رو بده؟
پاسخ حنیف : praytime.info
azangoo.com
چهارشنبه 9 بهمن 1392 07:56 ب.ظ
شما در مورد طریقه خرید در امریکا گفتید که به صورت اینترنتیه و سبد کالا دارید؟
چطور مواد غذایی حلال و حرام رو به این شکل و بدون دسترسی به خود کالا تشخیص میدید؟
پاسخ حنیف : میشه اطلاعات کالا رو توی اینترنت پیدا کرد.
چهارشنبه 9 بهمن 1392 07:55 ب.ظ
در خصوص ماهی ها هم سایتی میشناسید؟
آیا در کشورهای دیگه ماهی رو به شیوه دیگه ای صید میکنن که ماهی حلال رو حرام کنه؟
گفته میشه مسلمونا میتونن ماهی های با فلس و پاک نکرده که بسته بندی شده اند رو بخرند؟
پاسخ حنیف : در احکام باید به مرجع تقلیدتون مراجعه کنید. با جستجوی اینترنتی هم می تونین ببینین مثلا
http://www.shiachat.com/forum/topic/448-list-of-halal-fish/
چهارشنبه 9 بهمن 1392 07:53 ب.ظ
در اینترنت جایی خواندم که در کشوری که غذای حلال کم بود؛مسلمونا مجبور میشدن ساعات زیادی رو تو فروشگاه ها به خواندن لیست اجزای نشکیل دهنده اون ماده غذایی صرف کنن تا بفهمن حلاله یا نه؟
آیا سایتی رو میشناسید که اطلاعات جامعی رو از مواد حلال و حرام (اجزای سازنده مواد غذایی)ارائه بده؟
پاسخ حنیف : بعضی کالاها برچسب حلال دارند مثلا از این شرکت http://www.ifanca.org/
بعضی هم سبزیجات هستند که حلالند. بهتره از مغازه های مسلمان خرید کنید که مطمین باشید البته گاهی کمی دورند و گاهی کمی گرانتر.
چهارشنبه 9 بهمن 1392 07:51 ب.ظ
معیار تشخیص غذای حلال از حرام چیه؟لیست کلیش که در قرآن اومده رو میدونم.منظورم اینه که هر بسته بندی غذایی که آرم حلال داره حلال و بقیه حرامن؟
لبنیات (شیر، ماست، پنیر، کره، بستنی ) که نشان حلال ندارن، حرام تلقی میشن؟
شکلاتها و بیسکوییتها چطور؟
پاسخ حنیف : باید به مرجع تقلیدتون مراجعه کنید. به طور کلی لبنیات و تنقلات حلالند.ماهی ها هم حلالند. اگر گوشتهای دیگه در غذا باشه باید نشان حلال داشته باشه یا از کسی بخرید که احتمال بدید حلاله.
چهارشنبه 9 بهمن 1392 07:49 ب.ظ
شما خودتون چند تا مقاله داشتید و نمره تافل چند داشتید که بورسیه امریکا شدید؟
برخی میگن تعداد مقاله مهمه اما نمره زبان مهمتره.
پاسخ حنیف : تعداد مقاله مهمتره. بسته به مقطع تحصیلی فعلیتون داره و دانشگاهی که اقدام می کنید. نمره زبان فقط از مینیممی که دانشگاه می خاد باید بالاتر باشه و بیشترش امتیازی نیست. برای 10 دانشگاه اول آمریکا روی تافل 90 و 2 مقاله حساب کنید.
چهارشنبه 9 بهمن 1392 07:48 ب.ظ
چطور میشه رتبه ی علمی دانشگاه های مختلف رو تو رشته ی ....فهمید؟
پاسخ حنیف : در سایتهایی مثل
http://www.usnews.com/rankings
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo