تبلیغات
حنیف - دانشگاه و صنعت

دانشگاه و صنعت

نویسنده :حنیف
تاریخ:دوشنبه 7 بهمن 1392-12:26 ق.ظ

مقدمه: این متن در ادامه ی متن قبلی است.

با جمعی از دوستان سر میزی با استاد نشستیم. خودش و خانمش به نسبت مسن هستند و نمی توانستند در شلوغی جمعیت غذا بکشند. میهمان نوازی ایرانی هم مزید علت شده بود که بچه ها برای آن ها از انواع غذا بیاورند و نیازی نباشد در صف غذا بایستند. خوشبختانه غذاهایی که تدارک دیده شده بود حلال بود. ما هم از فرصت کمال استفاده را بردیم و با استاد مشغول صحبت شدیم. بعد از اندکی صحبت معلوم شد که اکثر دانشجوها از دانشگاه های شریف و تهران هستند.

دانشگاه

استاد: بگذارید یک مسأله ای را به شما بگویم. من الان 30 سال است استاد هستم. اگر از من بپرسند بهترین دانشگاه های فنی دنیا کدام هستند می توانم به جرأت بگویم اول دانشگاه صنعتی هند (IIT) است، بعد دانشگاه صنعتی شریف در ایران است و بعد هم دانشگاه Tsinghua در چین.
حنیف: جالب است. یعنی این دانشگاه ها از دانشگاه ها ی مشهور آمریکا مثل ام آی تی و هاروارد بهترند؟

استاد: بله بهترند. من این را به خود مسئولین دانشگاه هم گفته ام.

حنیف: معیار مقایسه ی تان چیست؟

استاد: برنامه ی آموزشی دوره ی کارشناسی این دانشگاه ها دانشجویان را با توانایی تفکر تحلیلی بار می آورد. در آمریکا در چند دهه ی اخیر دانشگاه ها به سمت آماده کردن دانشجوها برای صنعت پیش رفته اند. برای همین هم تمرکز برنامه های دانشگاه بر آموزش نیازهای روز صنعت است مانند نرم افزار ها و دستگاه های آزمایشگاهی. در حالی که نیازهای صنعت به سرعت عوض می شود و دانشجویی که به این شکل تربیت می شود بعدا توانایی به روز کردن خود را ندارد. برعکس اگر دانشگاهی دانشجویان را با قدرت تحلیل و تفکر بار بیاورد بعدا می توانند خودشان مسایل جدید را هم بیاموزند.

حنیف: پس مشکل از اساتید و مسئولین دانشگاه است؟

استاد: بله بخشی از مشکل از آنها است. دانشگاه نباید در طول دوره آموزشی حجم زیادی آموزش را به دانشجو بدهد و از او بخواهد که مسایل تکراری را حل کند. بلکه برعکس باید حجم داده ها را کم کرد و از دانشجو خواست دانسته هایش را پردازش کند و مسایل جدید را حل کند. باید به دانشجو وقت داد تا فکر کند. شیوه ی خود من آن  است که مسایل کم ولی چالش برانگیزی می دهم اما از دانشجو انتظار دارم روی آن ها وقت بگذارد و حاصل تفکراتش را بنویسد. البته خود دانشجویان هم مقصرند. چون دانشجوها مایلند در عوض شهریه ای که برای درسشان می دهند، بعد از دوره ی کارشناسی بتوانند در صنعت کاری پیدا کنند و برای همین هم بر دانشگاه فشار می آورند که مطابق با صنعت حرکت کند. اگر دانشگاه در این زمینه موفق نباشد، نسل بعدی دانشجویان به دانشگاه های دیگر اولویت می دهند. همین عدم تمایل دانشجویان برای ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر باعث می شود که ما از دانشجویان دانشگاهی مثل شریف دانشجو جذب کنیم. از این نظر ما باید ممنون دانشگاه شریف باشیم (1).

حنیف: جالب است چون اتفاقا یکی از انتقاداتی که به دانشگاه شریف وارد می شود آن است که ارتباط با صنعت ندارد و دانشجویان فنی ای که پرورش می دهد توانایی فعالیت صنعتی و کارآفرینی ندارند. دانشجویان و اساتید دانشگاه در این زمینه اتفاق نظر دارند و فشار زیادی برای تغییر در دانشگاه وجود دارد.

استاد: اوه، باید مواظب باشند اتفاقی که برای دانشگاه های آمریکا افتاده برای دانشگاه شریف نیافتد. در واقع دانشجویان ایرانی و هندی و چینی آموزشی که می بینند از دوره ی دبیرستان آموزش شروع می شود و همین آموزش ها آن ها را برای ذهن تحلیلی آماده می کند.

(به نظرم حرف درستی است. در دوره ی دبیرستان دانشجویان جذب مدارس تیزهوشان می شوند و بعد هم المپیاد و کنکور و دانشگاه. کل این چرخه به طور خودکار دانشجویان را در جهتی تربیت می کند. حالا البته می توان بحث کرد که جهت گیری این چرخه درست است یا نه. دانشگاه شریف هم فشار زیادی در دروس به دانشجویان می آورد. به نظرم پیراستن سرفصل های درسی می تواند موارد زیادی را حذف کند. اصلاح برنامه ی آموزشی به نحوی که با حفظ مزایای فعلی کمبود ها را جبران کند باید مدنظر باشد.)

صنعت

استاد: من با چیزی که از دانشجویان ایرانی اینجا می بینم، احساس می کنم ایرانی ها توانایی فنی بالایی دارند. 

حنیف: بله همین طور است. اتفاقا خیلی از دانشجوها برای ادامه تحصیل به خارج نمی آیند و در میانشان افرادی را می شناسم که مانندشان حتی در دانشگاه های خوب آمریکا کم پیدا می شود. 

استاد: حالا من یک سوال دارم. دولت ایران چه برنامه ای برای جذب این نیروهای نخبه ای که در خارج تحصیل می کنند دارد؟

حنیف: بیشتر این افراد در برگشت به دنبال فرصت هیات علمی در دانشگاه ها هستند. البته این زمینه تقریبا اشباع شده است و فقط پاسخگوی موج اول و دوم دانشجویان ایرانی تحصیل کرده در خارج بوده است یعنی دانشجویانی که در دهه ی 1970 زمان شاه به خارج اعزام شدند و دانشجویانی که بعد از جنگ یعنی دهه ی 90 به خارج اعزام شدند. بعد از آن دیگر فرآیند ارسال دانشجو به خارج برای جذب هیات علمی کم شد. بنابراین نیازهای هیات عملی الان از دانشگاه های داخلی تامین می شود (2). البته با فعالیت های نسل های قبلی دانشجویان در خارج از کشور و شناخته شدن دانشگاه شریف، دانشجویان می توانند مستقلا اقدام کنند و برای تحصیل در خارج پذیرش بگیرند که بعدا نیازهای هیات علمی کشور را تامین می کنند. بعد از دانشگاه ها تعداد محدودی از صنایع و آزمایشگاه های دولتی هستند که به متخصصین نیاز دارند و مقصد این دانشجویان در برگشت به ایران می باشند. اما اینها پاسخگوی همه  نیست.

استاد: دولت برنامه ای برای ایجاد شغل برای این افراد ندارد؟

حنیف: به نظرم صورت سوال کمی مشکل دارد. شاید بهتر است بپرسیم اصلا دولت وظیفه ی تولید شغل دارد یا نه؟ به نظرم این وظیفه ی دولت نیست که شرکت بزند تا برای افراد کار تولید کند و ماشین و یخچال و تلویزیون تولید کند. بلکه وظیفه ی دولت آن است که زمینه ای را فراهم کند که سرمایه گذاران و کارآفرینان و صاحبان ایده بتوانند خودشان فعالیت کنند و کارتولید کنند. 

استاد: برای دانشجویان فنی بازگشت به کشورشان سخت است چون تخصصی که کسب می کنند در صنایع حرفه ای به کار می آید که در آمریکا نیاز است اما در کشور خودشان به آن نیازی نیست.

حنیف: حرف درستی است. اما ایران هم می تواند شرکت های بزرگ را برای کار در ایران جذب کند. الان در ایران نیروی فنی زیاد است که دستمزد کمتری از همین نیرو در آمریکا می گیرند. بنابراین اگر دولت ایران بتواند با مشوق های مالیاتی این شرکت ها را به ایران جذب کند، این شرکت ها می توانند برای نیروهای فنی کار ایجاد کنند. این یک مسیر پیموده شده است که اتفاقا رشد سریع را به همراه دارد و نتایجش در کشورهای مالزی و چین و هند و ترکیه دیده می شود. 

یکی از رفقا: اما این شرکت ها به فکر منافع خودشان هستند نه منافع ایران.

حنیف: درست است. شرکت ها به فکر منافع خودشان اند. اما این شرکت ها چند ملیتی اند و متعلق به یک کشور نیستند. حتی شرکتی مثل گوگل می تواند همان نفعی که برای آمریکا دارد را برای ایران هم داشته باشد یعنی اولا تولید کار و ثانیا به کارگیری نیروی کار و خلق ثروت و پرداخت مالیات به دولت. 


مسیری که گفته شد برای ایران مسیر ساده ای نیست زیرا باز شدن پای شرکت ها به ایران برای سرمایه گذاری لازمه های فرهنگی و سیاسی دارد. فعالیت این شرکت ها با نوع حکومت و اقتصاد گره خورده است. در حوزه ی سیاسی هم تحریم های گاه و بیگاه این شرکت ها را از ایران خارج می کند. اگر بخواهیم این مسایل حل شود  باید در مسایل دیگر با کشورهای ثروتمند کنار بیاییم مانند مسأله ی اسرائیل. در حال حاضر صنعت پیشرو (و شاید تنها صنعتی) که برای سرمایه گذاران خارجی جذاب است صنعت نفت ایران است که آن هم تحریم های اخیر نشان داد به مسائل سیاسی گره خورده است. مشکل امنیتی هم برای کشور می تواند مطرح شود به این معنی که قدرت گرفتن این شرکت ها می تواند بعدا کنترل آن ها را بر کشور موجب شود. تجربه ی کشور کوچکی مثل امارات در این زمینه جالب است. با توجه مساحت و جمعیت اندک این مشکلات امنیتی برای این کشور بیشتر است و لذا طوری سیاست گذاری کرده اند که بیشتر سهام شرکت ها در اختیار افرادی از خود کشور باشد. در ایران هم می توان چنین کرد و حتی خود دولت برای شروع کار سرمایه گذاری مشترک با شرکت های خارجی بکند.

راه دیگر راه اندازی شرکت های داخلی است. ما در ایران توان فنی تغذیه ی این شرکت ها را داریم اما ظاهرا مسأله ی اصلی عدم وجود طبقه ای از مدیران فنی است که بتوانند این نیروهای فنی را برای ایجاد محصول و خلق ثروت هماهنگ کنند. در حال حاضر دوره های آموزشی تحت عنوان مدیریت بازرگانی (MBA) که در ایران وجود دارند شاید نزدیکترین برنامه ها به تولید چنین مدیرانی باشند، ولی من به آن ها هم شک دارم. این مدیران بیشتر از دل صنعت بیرون می آیند تا دانشگاه. اتفاقا یک حسن فعالیت شرکت های خارجی در ایران پرورش همین مدیران و انتقال تجربه و فرهنگ کاری در چنین شرکت هایی است. 

در هر حال هر کدام از دوراه و یا ترکیب آن ها را هم که انتخاب کنیم مقدمه ی آن تسهیل شرایط کسب و کار است. یعنی کارآفرینان و سرمایه گذاران نسبت به امنیت کار خود و مالکیت فعالیت و فکر خود اطمینان داشته باشند، قوانین مالیاتی و قوانین کسب و کار شفاف باشد و انحصار شرکت های بزرگتر مانع از فعالیت شرکت های نوپا نباشد.

به نظر شما کدام راه برای صنعت ما بهتر است؟ خوانندگانی که تجربه در صنعت یا اقتصاد دارند تجربیاتشان را دریغ نکنند.


پینوشت:
1- دانشگاه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی دوره های اجباری اخلاق در تحقیق دارد.  به نظرم ما هم باید چنین آموزش هایی را در دوره های دانشگاهی اضافه کنیم. در دانشگاه شریف درس سمینار در مقطع کارشناسی ارشد ارایه می شود که بستر مناسبی برای این کار است.

2- در فروشگاه
-حنیف: ببخشید آقا، بچه ی تان دستکش شما را در دهانش گذاشته. به نظر می آید کثیف است.   - اوه ممنون که گفتین.  -چند سالش است؟  - 1 سال.   - خوب باید زود بزرگ شود تا دستکش را دستش کند. 
(کمی بعدتر)
- ببخشید آقا شما با من در مورد پسرم صحبت کردید.  - بله من بودم.  - من جیمز هستم. خوشحالم از آشناییتون.   - من هم همینطور.   - ما یک کلیسا در شهر داریم می خواستم از شما دعوت کنم در آن شرکت کنید.   - باید جالب باشد چه کلیسایی هست؟   - ما از شاخه های کلیسای پروتستان محسوب می شویم. ما تکیه ی اصلیمان بر متن کتاب مقدس است. ما به افراد کمک هم می کنیم.  - بسیار خوب.   - این سایت و اطلاعات ماست. 

اهتمام مسیحی ها در تبلیغ دینشان ستودنی است. مخصوصا این که سعی می کنند هر جا که می روند، خودشان را به یک کلیسا وصل کنند. در انتخاب کلیسا هم جمع و فضای آن برایشان مهم است. معمولا دانشجوها کلیسای خودشان را دارند، خانواده های فرزند دار برای خودشان، اهل هر محله ای باز برای خودشان. به جز عبادت در این محیط ها با هم آشنا می شوند و سعی می کنند زندگی شان را در ارتباط با هم تعریف کنند و به هم کمک کنند. ما هم باید سعی کنیم هر کدام خودمان را به یک مسجد وصل کنیم و بخشی از وقتمان را در آن بگذرانیم. حالا مسجد محله باشد یا مسجد دانشگاه یا محل کار و ...  نباید بگذاریم ارتباطمان با مساجد قطع شود و به این شکل مساجد کارکرد خودشان را از دست بدهند.

چند روز پیش با یکی از آشنایان در ایران صحبت می کردم می گفت در کلاس درس مدرسه اش چند نفر از دانش آموزان مسیحی شده اند با این استدلال که دین محبت و مهربانی است و دینی که در آن خدا انسان را دوست دارد. کتاب مقدس را هم آورده اند که بقیه را مسیحی کنند. 
شما جای معلم بودید چه می کردید؟

3- استادم  می گفت زبان قدیمی یونانی که آثار برجسته مثل ایلیاد و اودیسه و هومر به آن نوشته شده اند امروزه قابل فهم نیست. چیزی شبیه سانسکریت برای هندی ها و زبان پهلوی برای ایرانی ها. البته او در مدرسه این زبان را یاد گرفته  و می تواند بخواند.

4- از هفته ی گذشته موج جدیدی از سرما در آمریکا آمده است. جمعه شب در راه خانه ماشین پنچر شد. خوشبختانه توانستم ماشین را کنترل کنم و کنار جاده بایستم برای تعویض چرخ. در همان بازه چند بار ماشین ها نگه داشتند و پرسیدند کمک می خواهم یا نه، که می گفتم نیازی نیست. البته با سرمای هوا   و انقباض قطعات نتوانستم چرخ را خارج کنم. دست بلند کردم و اولین ماشین ایستاد و برای کمک حتی رفت از خانه وسایل آورد. بعدتر دو نفر دیگر هم اضافه شدند که روس بودند. در آن سرمای هوا و گل و برف افتاده بودند به جان چرخ. البته دست آخر چرخ درنیامد و مجبور شدم ماشین را بگذارم جلو مکانیکی که فردا صبح بیایم سراغش برای تعمیر. آنها هم با ماشین مرا به خانه رساندند. در آن سرما و آخر شب کمک هایشان خیلی شیرین بود. در این شرایط آدم امیدوار می شود که هنوز هم چیزهایی هست که آدم ها را با اختلاف فرهنگ و زبان و تاریخ در کنار یکدیگر قرار دهد. به بیان امام علی (ع) در نامه حکومت مصر به مالک اشتر:

" وَ أَشْعِرْ قَلْبَكَ اَلرَّحْمَةَ لِلرَّعِیَّةِ وَ اَلْمَحَبَّةَ لَهُمْ وَ اَللُّطْفَ بِهِمْ وَ لاَ تَكُونَنَّ عَلَیْهِمْ سَبُعاً ضَارِیاً تَغْتَنِمُ أَكْلَهُمْ فَإِنَّهُمْ صِنْفَانِ إِمَّا أَخٌ لَكَ فِی اَلدِّینِ وَ إِمَّا نَظِیرٌ لَكَ فِی اَلْخَلْقِ"

مهربانى با مردم را پوشش دل خویش قرار ده، و با همه دوست و مهربان باش. مبادا هرگز، چونان حیوان شكارى باشى كه خوردن آنان را غنیمت دانى، زیرا مردم دو دسته اند، دسته اى برادر دینى تو، و دسته دیگر همانند تو در آفرینش مى باشند.

---------------------------------------------------------------------
1- فکر کنم منظورش آن باشد که این تمایل کم شده است وگرنه همین الان هم در دانشکده ی ما حدود نیمی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی آمریکایی هستند.

2- از دستاوردهای دانشگاه های بعد از انقلاب راه اندازی دوره های کارشناسی ارشد و دکترا است. این دوره ها می تواند نسل بعدی هیات علمی را در داخل کشور تولید کند که تحقیقات در ارتباط با صنایع کشور تعریف می کنند. داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
וילות באילת
سه شنبه 29 مرداد 1398 09:05 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find in a few minutes a villa for rental by
city, various rooms lofts and villas. Be afraid of photographs and data that they have to provide you.

The site is a center for every body the ads while in the field,
bachelorette party? Play with an associate who leaves Israel?
Regardless of what the explanation you must rent a villa
for a future event or simply an organization recreation appropriate
for any age. The site is also the middle of rooms from the hour, which has already been another subject,
for lovers who are searhing for an opulent room
equipped for discreet entertainment by using a spouse or lover.
Regardless of you would like, the 0LOFT website makes a search for you to
identify rentals for loft villas and rooms throughout Israel,
North South and Gush Dan.
hemp oil pet calming
دوشنبه 28 مرداد 1398 08:56 ب.ظ
Hey There. I discovered your weblog using msn. That
is a very neatly written article. I will make sure to bookmark it and return to read extra
of your useful information. Thank you for the post. I will
certainly comeback.
וילות בצפון
جمعه 25 مرداد 1398 11:48 ب.ظ
thanks a lot a lot this website can be conventional in addition to
laid-back
springfieldcollegepride.com
جمعه 25 مرداد 1398 06:33 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog
and was curious what all is required to get
set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

I'm not very internet smart so I'm not 100% positive. Any tips
or advice would be greatly appreciated. Thanks
נערות ליווי
سه شنبه 22 مرداد 1398 02:13 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's having a cappuccino.

They are handsome. Brown hair slicked back,
glasses that suit his face, hazel eyes and the most wonderful lips I've seen. He could be nice, with incredible
arms along with a chest that is different within this sweater.
We're standing right in front of each other
dealing with us, what we'd like money for hard times,
what we're interested in on another person. He starts saying
that bigger been rejected plenty of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you
', I only say He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for grounds right.
But figure out, make use of reject me, do you Ana?' He
said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you today?' he said as I receive far better him and kiss him.

‘The next time don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I prefer how you will think.' , he said.

While waiting, I start scrubbing my high heel in their leg, massaging it slowly. ‘So what can you like in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone discussion what they have to want. Somebody who won't say yes even though I said yes. Someone who's not scared when attemping a new challenge,' he says. ‘I'm never afraid when attemping something mroe challenging, especially on the subject of making something totally new in the bed room ', I intimate ‘And I adore women who are direct, who cut throughout the chase, like you just did. To get
honest, this is a huge turn on.'
profile
شنبه 12 مرداد 1398 07:22 ب.ظ
Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for
your further post thanks once again.
konto bankowe młodzieżowe
شنبه 12 مرداد 1398 12:53 ق.ظ
Hi there, its fastidious piece of writing concerning media print, we all know media is a enormous source of
information.
muscle pharm hybrid series
جمعه 4 مرداد 1398 09:39 ق.ظ
This is very fascinating, You are an excessively skilled
blogger. I have joined your feed and sit up for in the hunt
for extra of your magnificent post. Also, I've shared your website in my social
networks
صیانة غسالات بیكو
سه شنبه 1 مرداد 1398 01:23 ق.ظ
hi!,I like your writing so a lot! share we keep in touch extra about your post on AOL?
I require an expert in this space to resolve my problem. May be that's you!
Having a look forward to peer you.
اتوماتیك صیانة غسالات بوش
دوشنبه 31 تیر 1398 08:29 ق.ظ
you're really a just right webmaster. The web site loading pace is amazing.
It seems that you're doing any unique trick.

In addition, The contents are masterpiece. you have performed a fantastic job in this matter!
טכנאי מזגנים
یکشنبه 30 تیر 1398 09:12 ق.ظ
many thanks a lot this website is definitely formal as well as laid-back
Firmowe Konto Bankowe
یکشنبه 23 تیر 1398 02:25 ب.ظ
Hurrah! At last I got a blog from where I know how to genuinely
get helpful facts regarding my study and knowledge.
najlepsze konta bankowe
یکشنبه 23 تیر 1398 12:28 ب.ظ
Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am encountering
problems with your RSS. I don't know the reason why I am
unable to subscribe to it. Is there anyone else having similar RSS issues?

Anybody who knows the answer can you kindly respond?
Thanks!!
konto firmowe ranking
شنبه 22 تیر 1398 07:39 ب.ظ
It's a pity you don't have a donate button!
I'd certainly donate to this superb blog! I guess for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed
to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this website with my Facebook group.
Talk soon!
נערת ליווי ברמת גן
یکشنبه 16 تیر 1398 04:10 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's having a cappuccino.
They're handsome. Brown hair slicked back, glasses which fit his face,
hazel eyes and the most beautiful lips I've seen. They're well made, with incredible
arms plus a chest that stands out about this sweater.

We're standing in front of each other dealing with our everyday life, what we would like money,
what we're searching for on another person. He starts telling me
that he's been rejected lots of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I have faith that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for reasons right.
But analyze, make use of reject me, can you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, would you mind if I kissed you right now?' he was quoted saying as I recieve much better him and kiss him.

‘The very next time don't ask, simply do it.' I reply.

‘I'm keen on the way you think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my your back heel in her leg, massaging it slowly. ‘Exactly what do you wish girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone who knows what they have to want. Someone who won't say yes even if I said yes. Someone who's not afraid when you attempt interesting things,' he says. ‘I'm never afraid when trying a new challenge, especially in regards to making a new challenge in the bed room ', I intimate ‘And I like women who are direct, who cut through the chase, like you just did. For being
honest, it really is a huge turn on.
صیانة غسالات ال جی
چهارشنبه 12 تیر 1398 02:10 ب.ظ
A person essentially lend a hand to make critically posts I might
state. That is the very first time I frequented your
website page and thus far? I amazed with the analysis you made to make this particular put up extraordinary.
Fantastic activity!
שירותי ליווי ברמת גן
دوشنبه 10 تیر 1398 01:22 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park
in Singapore. I'm having black coffee, he's having a cappuccino.
He's handsome. Brown hair slicked back, glasses that fit his face, hazel eyes and the
most wonderful lips I've seen. He could be
quality, with incredible arms along with a chest that
stands apart during this sweater. We're standing in the front of each other speaking about us, what we'd like money, what we're interested in on another
person. He starts telling me that bigger been rejected a
great deal of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only say
He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I do not know. Everything happens for a reason right.
But tell me, you wouldn't reject me, can you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, utilize mind if I kissed you currently?' he was quoted saying as I purchase better him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I love how you think.' , he said.

For now, I start scrubbing my heel bone in the leg, massaging it slowly. ‘What can you want in ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I enjoy determined women. Someone that knows what they have to want. Someone that won't say yes simply because I said yes. Someone who's not scared of trying a new challenge,' he says. ‘I'm never afraid when attemping a new challenge, especially in terms of making something mroe challenging in the bed room ', I intimate ‘And I enjoy women that are direct, who cut through the chase, like you merely did. To become
honest, this is a huge turn on.
كیفیة صیانة غسالات سامسونج
یکشنبه 9 تیر 1398 02:30 ق.ظ
These are really enormous ideas in concerning blogging.
You have touched some good things here. Any way keep up wrinting.
fernando martinez gomez tejedor
جمعه 7 تیر 1398 12:29 ب.ظ
Everything posted was actually very logical.
However, what about this? what if you were to create a killer headline?
I ain't saying your content isn't solid, however suppose you added a post title
that makes people want more? I mean حنیف - دانشگاه و صنعت iss
kinda plain. You might glance at Yahoo's front page and watch how they create article heeadlines
to grab people to click. You might try adding a video
orr a related ppicture or two to grab people interested about everything've got to say.
Just my opinion, itt would bring your posfs a little bit more interesting.
Cialis 20 mg
یکشنبه 2 تیر 1398 11:02 ق.ظ

Perfectly voiced truly. .
cialis generico milano only best offers 100mg cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis 200 dollar savings card venta de cialis canada cialis italia gratis cialis 100mg suppliers where to buy cialis in ontario cialis price thailand cialis tablets australia
Buy cialis
شنبه 1 تیر 1398 08:24 ب.ظ

Thanks. Terrific information.
brand cialis generic sublingual cialis online effetti del cialis brand cialis generic recommended site cialis kanada cialis rezeptfrei sterreich if a woman takes a mans cialis tadalafil 20 mg low cost cialis 20mg cialis authentique suisse
Cialis generic
شنبه 1 تیر 1398 03:28 ق.ظ

You stated that well!
cialis side effects dangers free cialis only best offers 100mg cialis cialis 20 mg effectiveness generic cialis pro cialis side effects estudios de cialis genricos click here to buy cialis how to buy cialis online usa cialis canada on line
http://banksase.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 11:25 ق.ظ

Thank you! Helpful information.
import cialis cialis therapie buy cheap cialis in uk miglior cialis generico buy cialis online cialis tadalafil cialis generico in farmacia cialis wir preise calis purchase once a day cialis
Buy cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 06:50 ب.ظ

You actually suggested it wonderfully.
cialis daily reviews generic cialis at walmart prix cialis once a da cialis authentique suisse cialis australian price cialis side effects comprar cialis 10 espa241a cialis online deutschland click here to buy cialis india cialis 100mg cost
pure cbd oil
پنجشنبه 30 خرداد 1398 10:39 ق.ظ
It is perfect time to make a few plans for
the loing run and iit is time to be happy.
I've read this put up and if I maay just I want to recommend you some interesting things or suggestions.
Perhaps youu can write next articles relating to this
article. I want to learn more issues about
it!
http://pocasent.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 12:30 ق.ظ

Seriously a good deal of helpful material!
cialis efficacit enter site very cheap cialis cialis efficacit prices for cialis 50mg cialis generic availability cialis 20 mg effectiveness the best site cialis tablets buy cialis online nz where do you buy cialis cialis sicuro in linea
http://bansubsva.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 07:47 ق.ظ

Kudos! Numerous stuff.

preis cialis 20mg schweiz cialis en mexico precio viagra cialis levitra cialis with 2 days delivery cialis generic cialis rezeptfrei sterreich tadalafil 10 mg cialis uk cialis price in bangalore generic cialis review uk
http://throwunon.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 09:21 ق.ظ

Good content. Thanks!
cialis for sale cialis dosage canada discount drugs cialis look here cialis order on line buying cialis on internet cialis super kamagra cialis super kamagra generic low dose cialis cost of cialis cvs cialis italia gratis
Cialis 20 mg
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:15 ب.ظ

With thanks, Ample information!

order a sample of cialis buying brand cialis online canadian discount cialis cialis pills price each cilas cialis coupons printable cialis generic tadalafil buy prices for cialis 50mg cialis professional yohimbe we like it cialis soft gel
http://tukata.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 03:13 ق.ظ

Reliable content. Thank you!
achat cialis en europe buy cialis online cheapest buy cialis online nz purchasing cialis on the internet cialis arginine interactio cialis daily cialis 20 mg best price cialis sicuro in linea cialis bula are there generic cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo