تبلیغات
حنیف - گروه دانشجویان شیعه

گروه دانشجویان شیعه

نویسنده :حنیف
تاریخ:یکشنبه 17 شهریور 1392-07:39 ب.ظ

مقدمه : قبلا در مورد جلسه ی قرآن و انجمن دانشجویان مسلمان نوشتم ودر مورد اعضای گروه، اهداف و برنامه هایشان توضیحاتی دادم. در این متن در مورد گروه دانشجویان شیعه می نویسم.

دانشگاه تورنتو دو نمازخانه ی اصلی دارد. یکیشان در همکف دانشکده ی برق و کامپیوتر است و دیگری در طبقه ی سوم ساختمان دانشجویان بین المللی. در یک کنج همکف دانشکده ی برق و کامپیوتر، یک هال مانند جدا ساخته اند که دیوارهایش از شیشه های ضحیم است. احتمالا در طراحی اولیه ی ساختمان این قسمت را برای گردهمایی های کوچک حدود 100 نفره طراحی کرده اند. بعد ها با پیگیری های انجمن دانشجویان مسلمان این بخش به نمازخانه تبدیل شده است. به این شکل که در آن چند موکت پهن کرده اند و یک کتابخانه ی کوچک که چند کتاب قرآن و دعا روی آن است و البته کمی هم نامرتب است. ساعات اذان که می شود دانشجویان مسلمان تند و تند به این قسمت می آیند و نماز می خوانند و می روند و البته ممکن است یک دانشجوی عادی 4 5 سال در دانشکده ی برق و کامپیوتر درس بخواند و هیچ وقت کنجکاو نشود که این قسمت ساختمان چه خبر است و این آدم ها چه می کنند. در این بخش گاهی چند مهر و چند تکه کاغذ و چند دستمال کاغذی هم روی کتابخانه دیده می شود. مخصوصا بعد از تعطیلات تابستان و تعطیلات کریسمس که دانشجویان ایرانی از مسافرت به کشورشان برمی گردند. بعد از مدتی این مهرها غیب می شوند که ظاهراً کار سایر دانشجویان مسلمان می باشد. در شهری مثل تورنتو که تعداد مهاجرین زیاد است و از هر کدام از فرق اسلامی تعداد کافی دانشجو در دانشگاه درس می خوانند، این دست تفرقه ها هم خودش را نشان می دهد. البته این طور نیست که اگر در این جا نماز بخوانید و بفهمند شما شیعه اید مزاحمتی برایتان ایجاد شود. به مرور دانشجویان شیعه مهاجرت کرده اند به نمازخانه ی طبقه ی سوم ساختمان دانشجویان بین الملل که کمتر در چشم است و کسی کاری به کارشان ندارد.

ساختمان دانشجویان بین الملل درواقع یک خانه ی به سبک ویلایی است که یکی از اساتید معماری دانشگاه برای خودش ساخته بوده  و بعدها به دانشگاه هدیه داده است. آن ساختمان کوچک را طوری مارپیچی طراحی کرده که معلوم نیست چطور این راه پله هایش به هم دیگر راه پیدا می کنند. طبقه ی سومش که حالت زیر شیروانی دارد را سه اتاق کوچک کرده اند و یک هال 5 در 5 متر بین این اتاق ها. اتاق ها برای کلاس های زبان انگلیسی مرکز دانشجویان بین الملل استفاده می شود (1).  هال را هم کرده اند نمازخانه. خودش موکت دارد و باز جانماز هم هست. مخصوصا اینجا برای خانم ها یک دیوار کاذب گذاشته اند که نسبت به نمازخانه ی همکف دانشکده راحتترند. من خودم این نمازخانه را چون دنج است ترجیح می دادم. نماز در دین اسلام، با تاکید بر اقامه ی آن در مساجد، خود به خود مسلمانان را در هر محیطی با یکدیگر آشنا می کند، بدون نیاز به هیچ گروه، سازمان یا گردهمایی دیگر. من هم در این نمازخانه ها با مسلمانانی از گرایش ها و ملل مختلف آشنا شده ام. مخصوصا گاهی پیش می آید که افرادی بدون آن که بشناسند پشت سرت نماز می خوانند (2) که این امر خود به خود یک احساس برادری و رفاقت بین افراد ایجاد می کند. 

یک مرتبه که برای نماز ظهر و عصر به نمازخانه رفته بودم، پسری 19 20 ساله آنجا بود. از نوع نماز خواندنش متوجه شدم شیعه است. از چهره ی سبزه و موهای لختش می شد حدس زد باید اهل شبه قاره باشد. بعد نماز سلام کردیم. خودم را معرفی کردم. او هم گفت مهدی است و اهل پاکستان است. این اولین بار بود یک شیعه ی پاکستانی می دیدم. برای دوره ی کارشناسی از پاکستان آمده بود و این اولین نیم سال تحصیلی اش در دانشگاه بود. روحیه ی خالصانه ای داشت. بعدتر باز هم در همان نمازخانه چند بار مهدی را دیدم. گاهی در مورد پاکستان صحبت می کردیم. پاکستان حدود 20 تا 30 میلیون جمعیت شیعه دارد که اکثرا اثنی عشری هستند اما متاسفانه اطلاعات ما از آنها و ارتباطات مان با آنها خیلی کم است (مقایسه کنید با جمعیت 1.5 میلیونی شیعیان لبنان). مخصوصا که شیعیان پاکستان علی رغم نقش شان در تاسیس کشور پاکستان، مظلومیتشان کم نیست. پاکستانی های شیعه اما ارتباط خوبی با ایران دارند و ایران را دوست دارند (3). در مجموع شیعیان پاکستانی در خارج از کشورشان متحد و پرتحرک اند و افراد با اخلاصی هستند.تسلط پاکستانی ها به زبان انگلیسی (زبان انگلیسی زبان آموزش در مدارس و دانشگاه های پاکستان است) به آنها کمک می کند که در آمریکای شمالی نقش آفرینی کنند. با تحرکی که شیعیان پاکستانی در حال حاضر دارند، می توان دید که در آینده نقش موثرتری در کشورشان ایفا کنند.

مهدی جنب و جوش زیادی داشت و هر بار که صحبت می کردیم توصیه می کردم درسش را در کنار کارهای دیگر جدی بگیرد، مخصوصا که خانواده اش کلی هم هزینه کرده اند که بیاید در تورنتو درس بخواند. بعد از مدتی مهدی گروه "ثقلین" را به من معرفی کرد. ثقلین گروه دانشجویان شیعه در دانشگاه تورنتو است. جالب است که تا آن موقع از دانشجویان ایرانی چیزی از آن نشنیده بودم. بعدتر برایم توضیح داد که با چند نفر از اعضای گروه ثقلین تصمیم گرفته اند، در نمازخانه ساختمان دانشجویان بین الملل نماز جماعت بخوانند. فکر بدی نبود، ما که می رفتیم برای نماز، چه بهتر که جماعت باشد. گفت تو بچه های ایرانی را می شناسی بهشان خبر بدهی؟ فکر کردم می توانم به بچه های جلسه ی قرآن بگویم گرچه خیلی استقبال نشد. انجمن های دانشجویان شیعه در دانشگاه های آمریکای شمالی محدوداند و آنها هم که هستند به نسبت نوپا می باشند. دانشجویان ایرانی با گرایش های مذهبی علاقه ای به شرکت در این دست گروه ها ندارند و بنابراین بیشتر این گروه ها را پاکستانی ها و بعد لبنانی ها تشکیل می دهند. تعدادی از این دانشجویان کسانی هستند که برای ادامه ی تحصیل به خارج از کشور آمده اند و عده ی دیگر کسانی هستند که در آمریکای شمالی بزرگ شده اند. ظاهرا در دانشگاه واترلو هم گروه دانشجویان شیعه وجود دارد که از جمله برنامه هایش برگزاری مراسم روز قدس است.

بعدها در دانشگاه میشیگان با مجمع اسلامی اهل بیت آشنا شدم. داستان این آشنایی هم خالی از لطف نیست. تابستان اولی بود که آمریکا بودم و تصمیم گرفتم برای تابستان به طور موقت خانه بگیرم. انجمن دانشجویان مسلمان فهرست خانه یابی دارد. از همان فهرست یکی از دانشجویان را دیدم که خانه اش را برای تابستان می خواست اجاره دهد. هماهنگ کردم و رفتم خانه را ببینم. جای خوبی بود، در یکی از برج های وسط شهر که اتفاقا دانشجویان مسلمان زیاد بودند و برای ماه رمضان این یک مزیت محسوب می شد. همان اول که مرا دید پرسید شما ایرانی هستی؟ گفتم بله. اسمش احمد بود و فهمیدم اصالتا اهل عراق است. مجمع اسلامی اهل بیت را به من معرفی کرد که بعدا فهمیدم خودش مسئولش است.  خانه گران بود و معامله ی مان نشد ولی در عوض با گروه اهل بیت آشنا شدم. تجربه ی آشنایی با این گروه برایم خیلی ارزشمند بود. این گروه عمری حدودا 5 ساله دارد. موسس آن یکی از دانشجویان دانشگاه  بوده که الان در حوزه ی قم مشغول به تحصیل است. ظاهرا اعضای گروه باید 30 تا 50 نفر باشند. اکثر آن ها افرادی هستند که در آمریکا زندگی می کنند. دانشجویان ایرانی که از ایران برای ادامه ی تحصیل می آیند علاقه ای به حضور در این گروه ندارند و اکثرا خبری هم از آن ندارند. برنامه ی اصلی گروه دعای کمیل است که هر هفته 5 شنبه شب برگزار می کنند. اولش برایم عجیب بود. حتی در مذهبی ترین گروه های دانشجویی دانشگاه شریف هم برگزاری دعای کمیل هفتگی خیلی طرفدار ندارد. و مثلاً افراد ترجیح می دهند جلسات مطالعاتی و بحث و گفتگو داشته باشند تا دعا خواندن. نحوه ی برگزاری مراسم هم متفاوت از تجربه های قبلی ام بود. یکی از کلاس های دانشگاه را رزرو کرده اند که در آن با پروژکتور دعای کمیل را با ترجمه ی انگلیسی پخش می کنند و یکی از اعضای گروه هم می خواند و بقیه در حالی که روی صندلی نشسته اند گوش می کنند. خیلی حس دعا به آدم دست نمی دهد! بعد هم چراغ ها را روشن می کنند و دعای فرج می خوانند. گاهی بعد از دعا در مورد کارهای گروه صحبت می کنند و یا در مورد یک موضوع مذهبی 10 دقیقه ای بحث می کنند. تعداد افراد در جلسات بین 3 تا 20 نفر متغیر است. اوایل برایم این برنامه کمی کسل کننده به نظر می رسید و فکر می کردم کارهای بهتری می توان کرد، ولی به مرور با شرایط خو گرفتم و به این برنامه دعای کمیل علاقه مند شدم. حالب آن است که در کنار اتاقی که برای دعای کمیل رزرو کرده اند، برنامه ی هفتگی تمرین رقص است که تفاوت آشکاری با برنامه ی دعای کمیل دارد. این دعاهای کمیل عجیب ترین برنامه دعایی است که تا به حال شرکت کرده ام! از دیگر برنامه های این گروه پخش کردن بطری های آب در روز عاشورا در سطح دانشگاه است که احادیثی از امام حسین (ع) هم به آن ها ضمیمه شده است. همین طور دعوت از سخنرانانی در یک یا دو نوبت به دانشگاه به مناسبت های مذهبی که معمولا مخاطبینش خود شیعیان هستند.

دانشجویان شیعه در ابتدای راه فعالیت های خود در دانشگاه ها هستند و در حال حاضر بیشتر فعالیت هایشان خود جامعه ی شیعیان را هدف قرار می دهد. با توجه به افزایش جامعه ی شیعیان در آمریکا، این گروه های دانشجویی در صورت حرکت منسجم می توانند نقش موثری در معرفی تشیع در این محیط داشته باشند. این امر می تواند از طریق ترجمه ی منابع و یا اجرای برنامه هایی با مخاطب عام صورت بگیرد. از سوی دیگر آمریکایی ها هم از تشیع به عنوان یک مذهب به مرور اطلاعات بیشتری کسب می کنند که بیشترش به واسطه ی اخبار خاورمیانه است. بنابراین از سوی آن ها هم کنجکاوی برای دانستن بیشتر در مورد این مذهب وجود دارد.

سعی می کنم از برنامه ها و اتفاقات مجمع اسلامی اهل بیت بیشتر بنویسم، از جمله در قضیه ی پخش فیلم توهین آمیز به پیامبر اکرم (ص) اتفاقات جالبی در این گروه رخ داد که در نوشتار جداگانه ای به آن خواهم پرداخت. اطلاعات بیشتر از این گروه و اساسنامه ی آن را در لینک زیر ببینید:پینوشت: اعضای مجمع اسلامی اهل بیت می خواهند برای سال جدید تحصیلی برنامه ریزی کنند. اگر شما به جای آنها بودید چه برنامه هایی را برای این گروه دانشجویی شیعیان پیشنهاد می دادید؟

-----------------------------------------------
1- مرکز دانشجویان بین الملل در هر دانشگاهی وظیفه اش رسیدگی به نیازهای دانشجویان  خارجی است از جمله برگزاری کلاس های تمرین مکالمه زبان انگلیسی. 

2- اهل تسنن در اقامه نماز جماعت اهتمام بیشتری دارند و ظاهرا در شرایط امام جماعت سهل گیرترند. گاهی هم پیش آمده که نماز را پشت سر من خوانده اند با آن که می دانستند شیعه هستم.

3- امیدوارم فرصتی دست دهد و در ارتباط با این موضوع مطالبی بنویسم.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
secure medical viagra
چهارشنبه 22 خرداد 1398 07:58 ق.ظ

I was suggested this blog by my cousin. I'm not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You're incredible! Thanks!
best psychic medium
چهارشنبه 10 آبان 1396 10:47 ق.ظ
پست بسیار عالی من به سادگی بر وبلاگ شما و
می خواست بگوید من واقعا دوست داشتم گشت و گذار در اطراف پست های وبلاگ شما.

پس از همه من به اشتراک شما در خوراک خود و من امیدوارم که شما دوباره به نوشتن.
jerrykreuziger.wordpress.com
شنبه 30 اردیبهشت 1396 01:17 ق.ظ
Hello I am so happy I found your site, I really found you by accident, while
I was looking on Bing for something else, Nonetheless I
am here now and would just like to say thanks for a fantastic post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time
to browse it all at the moment but I have bookmarked
it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome b.
Jillian
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 10:48 ب.ظ
Valuable info. Lucky me I discovered your web site by chance, and I'm shocked why this accident did not happened in advance!
I bookmarked it.
manicure
شنبه 19 فروردین 1396 09:59 ق.ظ
Excellent blog you have here but I was wanting to know if you knew of any community forums that cover the same topics
talked about here? I'd really like to be a part of community where I can get suggestions from
other experienced individuals that share the same interest.
If you have any suggestions, please let me know. Cheers!
باران
چهارشنبه 9 بهمن 1392 05:26 ق.ظ
سلام.اگه امکانش هست بیشتر راجب دانشگاه کلومبیا صحبت کنید من به اصول مذهبی بسیار مقید هستم و چون میخواهم در مقطع فوق و دکترا در رشته ژنتیک ادامه بدم نمیدونم وضعیت از لحاظ دینی چقد قابل تحمل است؟لطفا جواب رو برام بفرستید
پاسخ حنیف : سلام

سعی می کنم بیشتر در خلال متن ها بنویسم. به طور خاص دانشگاه میشیگان که من هستم از این نظر که جمعیت مسلمانان قابل ملاحظه ای دارد از نظر مذهبی راحتتر است. ضمنا به شهر دیربورن که مرکز شیعه نشین آمریکا است نزدیک است. البته در باقی شهرهای ساحل شرقی و غربی هم اسلام شناخته شده است. به طور خاص در مورد ایالت های مرکزی آمریکا شنیدم دشواری های بیشتری است که البته از نزدیک ندیدم فرهنگ مردم چطوره.
صمد
چهارشنبه 20 شهریور 1392 12:28 ب.ظ
سلام کدوم عکس شماست؟توی پخش تصاویر در روز عاشورا؟
پاسخ حنیف : سلام
فکر کنم این عکس ها برای مراسم دیگه ای است که سعی می کنم بعدا در موردش بنویسم. من توی این عکس ها نیستم.
صمد
چهارشنبه 20 شهریور 1392 12:09 ب.ظ
سلام به خاطر سبک خووندن دعاست که اون شورو حال کافی رو نداره؟اگه اینطوره چرا خودتون خوندن دعا رو با سبک خودمون انجام نمیدید؟راستی برای تقویت مکالمه اینگلیسی برای دانشجوی کارشناسی مبتدی که قصد ادامه تحصیل در اروپا رو داره چه پیشنهاد میکنید؟
پاسخ حنیف : سلام
بله من هم فکر می کنم تا حدی سبک سنتی دعا خوانی حس بهتری دارد یا لااقل ما به آن عادت کرده ایم.
برای زبان انگلیسی به نظرم کلاس های موجود خوبند. اگر می خواهید برای امتحان خاصی بخونین (مثل تافل یا آی التس) کلاس های عمومی زبان کمی وقت گیر خواهد بود و بهتره در کلاس های تخصصی این امتحانات شرکت کنید یا خودتون کتاب های تخصصی رو بخونین. در نهایت زبان فرار است و یادگیری آن نیاز به تمرکز و وقت گذاشتن پیوسته داره.
چهارشنبه 20 شهریور 1392 08:11 ق.ظ
سلام
باز هم استفاده کردیم
این جمله خیلی جالب بود
"نماز خود بخود مسلمونا رو با هم آشنا میکنه بدون نیاز به هیچ گردهمایی دیگر"
دعم کن
پاسخ حنیف : سلام
ممنون که وقت گذاشتین
همچنین
حنیف (پاسخ به نظر خصوصی)
دوشنبه 18 شهریور 1392 09:40 ب.ظ
سلام
ممنون. پیشنهاد شما رو این زیر میذارم به اشتراک می ذارم:
"
برنامه ها ی مذهبی همیشه عامل اتحاد در غربت به شمار می روند ولی اگر به نحوی جهت دار بشوند که موجب افزایش معرفت در دل مخاطبین بشوند نور علی نور خواهد بود. مثلا اگر در کنار این برنامه ها تفسیر قرآن گنجانده شود یا سیری در احادیث مثلا اخلاقی یا کتاب کافی یا برنامه هایی از این دست رو شروع کنید به نظر می رسه در کنار برنامه های موجود بیشتر مورد توجه قرار می گیره یا بحث های کلامی و ..."
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo